Քաղաքական դաշտի ջրբաժանը
Հայաստանի քաղաքական դաշտը պարբերաբար լղոզվում է և «պարզաջրվում»։ Հիմա այն եզակի փուլերից է, երբ ամեն ինչ շատ պարզ է, ու հստակ երևում է ջրբաժանը։
Քաղաքական դաշտի մի կողմում գործող իշխանությունների, ավելի կոնկրետ՝ ՀՀԿ ղեկավարի վերարտադրման կողմնակիցներն են։ Այս հատվածում, բնականաբար, ՀՀԿ–ն է, որը թաքնվելով տարատեսակ ձևակերպումների տակ՝ առաջարկում է փոխել Սահմանադրությունը և ներդնել խորհրդարանական կառավարման համակարգ (իրականում առաջարկվում է խորհրդայի՛ն մոդել)։
ՀՀԿ–ից էլ ավելի ՀՀԿ–ական վարքագիծ է դրսևորում է ՀՅԴ–ն, որի վերնախավը ներկայացնողները բաց տեքստով են հայտարարում, որ ապագա իշխանության մեջ ուզում են իրենց մասը՝ փոխարենը պատրաստակամություն հայտնելով նպաստել Սերժ Սարգսյանի ունեցած ամբողջի պահպանության համար։
Դաշնակցականների դե ֆակտո առաջին դեմք Հրանտ Մարգարյանն անկեղծորեն խոստովանեց, որ ոչիշխանական ուժերը կարող են հաղթել առաջիկա նախագահական ընտրություններում, ինչին իրենք դեմ են, ու դրա համար էլ պաշտպանում են Սարգսյանին։ Այլ կերպ ասած՝ ՀՅԴ–ում շանս են տեսել ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը տապալած և ըստ այդմ թուլացած իշխանության հետ առևտրի հարցում և այդ իսկ պատճառով էլ կողմ են արտահայտվում սահմանադրական փոփոխություններին։
Ինչպես հասկանում եք, այստեղ որևէ խոսք չի կարող գնալ սկզբունքայնության մասին։ Քանզի լավագույն դեպքում մարդ պետք է անմեղսունակ լինի՝ հայտարարելու համար, թե Սերժ Սարգսյանի առաջարկած փոփոխությունները պատմական շանս են, նպաստելու են մեր երկրի ժողովրդավարացմանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։
Այո՛, Հայաստանն, ի վերջո, կարող է անցնել խորհրդարանական կառավարման մոդելի, սակայն դա պետք է լինի այն ժամանակ, երբ կայացած լինեն կուսակցությունները, և պաշտպանված լինի սեփականության իրավունքը։ Հակառակ դեպքում՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգի անվան տակ՝ Հայաստանում կստեղծվի քաղաքական առևտրի մանրամեծածախ շուկա, որը տեղակայված կլինի ԱԺ շենքում, և որի տարածքում կգնվեն ու կվաճառվեն բոլոր տիպի «սկզբունքային» ու «ազգային» ուժերը՝ սպասարկելով մեկ մարդու շահերը։
Ինչ մնում է քաղաքական դաշտի մյուս կողմին, ապա այստեղ ևս ամեն ինչ հստակ է։ Բոլոր այն ուժերը, որոնք դեմ են զուտ վերարտադրության խնդիր լուծող սահմանադրական փոփոխություններին, գտնվում են ջրբաժանի հակառակ հատվածում։ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ն ու «Ժառանգությունն» արտահայտվել են այս թեմայով։ Նրանք դեմ են վերարտադրությանը։
Բոլոր հարցերի պատասխանն ու հանգուցալուծումն, ըստ այդմ, կլինի Ազատության հրապարակում։ Հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքին պետք է մասնակցել ու պահանջել։ Մնացածը դատարկ խոսակցություններ են։

Водораздел политического поля
Политическое поле Армении периодически размывается и «ополаскивается». Сейчас настал период, когда всё довольно очевидно, и четко просматривается водораздел.
По одну сторону политического поля находятся сторонники воспроизводства действующей власти, а конкретнее – руководителя РПА. И естественно, что РПА, скрывая свои реальные намерения за различными формулировками, предлагает изменить Конституцию и перейти на парламентскую систему правления (в действительности же предлагается советская модель правления).
Более «республиканскую» позицию, чем сама РПА, занимает АРФД, представители верхушки которой открытым текстом заявляют о готовности поддержать Сержа Саргсяна в обладании властью взамен своей доли в ее будущей схеме.
Де-факто первое лицо дашнаков Грант Маргарян честно признался, что на ближайших президентских выборах невластные силы могут победить, с чем они не согласны, поэтому и поддерживают Саргсяна. Иными словами, АРФД увидели шанс для торгов с провалившимися во внутренней и внешней политике и ослабевшими тем самым властями, почему и выступают в поддержку конституционных изменений.
Как сами понимаете, ни о какой принципиальности здесь и речи не идет. Заявлять о том, что предложенные Сержем Саргсяном изменения являются историческим шансом, поспособствуют демократизации страны и защите прав человека, могут, в лучшем случае, невменяемые.
Действительно, Армения может перейти на парламентскую модель правления, однако произойти это должно тогда, когда состоятся политические партии, а право собственности будет защищено. В противном случае под именем парламентской системы правления в Армении сформируется мелкооптовый рынок политических торгов, который разместится в здании НС, где будут покупаться и продаваться всякого рода «принципиальные» и «национальные» силы, и который будет обслуживать интересы одного человека.
Что касается другой части политического поля, то здесь тоже всё довольно четко. Все те силы, которые выступают против решающих исключительно задачу воспроизводства власти конституционных изменений, находятся по другую сторону водораздела. ППА, АНК и «Наследие» высказались на эту тему – они против воспроизводства режима.
В этом плане ответы на все вопросы и решения будут даны на площади Свободы. В митинге 10 октября нужно будет принять участие и выдвинуть свои требования. Остальное – пустые разговоры.