Հարցազրույց «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ, ԱԺ մարտիմեկյան ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ Արամ Հարությունյանի հետ
-Ձեր կարծիքով ինչո՞ւ մարտի 1-ի զեկույցն այսպես հապշտապ կերպով ներկայացվեց պատգամավորներին. նրանց հնարավորություն չտրվել ծանոթանալ դրան։
-Այդպես չէ, որ հապշտապ է։ Դրա վրա 1,5 տարի աշխատել ենք. շատ պատգամավորներ մասնակցել են հանձնաժողովի աշխատանքներին, և այնպես չէ, որ իրենք տեղեկացված չեն։ Ինչ վերաբերում է խմբակցություններին, ապա դա իրենց աշխատանքի թերությունն է, որ չեն հասցրել ծանոթանալ։
-Անձամբ Դուք առարկություններ ունե՞ք այս զեկույցի վերաբերյալ։
-Ընթացիկ քննությունների ժամանակ գնահատելը դժվարէ լինում։ Բայց, ամեն դեպքում, ես համոզված եմ, որ, որքան հնարավոր է, հանձնաժողովը փորձել է ներառել ամբողջ տեղեկատվությունը։ Այնտեղ կցված են նաև փաստահավաք զեկույցից հատվածներ։ Հավանաբար ես ելույթ կունենամ դրա վերաբերյալ։
-Պարո՛ն Հարությունյան, Դուք ՀՀ նախագահի հետ հանդիպման հրավեր ստացե՞լ եք։
-Այո՛։
-Ունե՞ք դիտողություններ, որ պատրաստվում եք ներկայացնել այդ հանդիպման ժամանակ։
-Կան առաջարկություններ, կան մոտեցումներ, նաև որոշակի նոր մոտեցումներ այդ փաստաթղթերի վերաբերյալ։ Մենք արդեն չափահաս պետություն ենք, և այնպես չէ, որ պետք է վախենանք «տանից» դուրս գալուց։ Ի վերջո, Թուրքիան կարող էր չփակել սահմանը. ինչ է, այն ժամանակ պետք է մե՞նք փակեինք։ Կարևոր է, թե մեր հետագա քայլերն ինչպիսին են լինելու։ Դիվանագիտությունն ավելի շատ շախմատ է, քան ֆուտբոլ, թեև ֆուտբոլային առիթով է այդ ամենը եղել։
-Որոշ քաղաքագետներ ասում էին, թե նախագահ Սարգսյանը պետք է հետ վերցնի իր քայլը և Թուրքիա չգնա, քանի որ թուրքական կողմը չի պահել խաղի կանոնները։
-Քայլը հետ չվերցնելը նույնպես քայլ է, որն ըստ հաջորդականության պետք է լինի։ Կախված այն հանգամանքից, թե Թուրքիան իրեն ինչպես կպահի՝ մենք այս բանակցություններից կարող ենք շահել։ Եթե վատ խաղանք, միշտ էլ կարող ենք պարտվել. նույնիսկ լավագույն դիրք ունեցող շախմատիստներն են պարտվում։
-Նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ ի՞նչ կարծիք ունեք։
-Շատ կարևոր է, որ գործընթաց է սկսվում։ Առաջին անգամ մենք փորձում ենք Թուրքիայի հետ հարաբերվել, ընդ որում՝ առանց նախապայմանների։ Որ ասում են, թե նախապայմաններ կան Արցախի հարցի և Ցեղասպանության հետ կապված, այդպես չէ։ Դա նման է հայտնի մուլտֆիլմի հայելիին՝ ով ինչ վերցնի, կարող է տեսնել այն, ինչ ինքն է ուզում։
-Իսկ ի՞նչ կասեք այն մասին, որ ադրբեջանական և թուրքական շատ դիվանագետներ շարունակ հոխորտում են, թե հայ-թուրքական հարաբերությունները չեն կարգավորվի, քանի դեռ ղարաբաղյան հարցը չի լուծվել։ Իսկ հայ պաշտոնյաները դրանց որևէ պաշտոնական արձագանք չեն տալիս։
-Հարցն այն է, որ քարոզչական նպատակով իրենք իրենց հասարակության համար են դա անում, և դա բնական է։ Մենք ավելի շատ վախենում ենք թուրքերի արձագանքից, քան մենք ենք քննարկումներ անում։ Մենք մտավախություն չպիտի ունենանք, որ ընթացքում զուգահեռ գնալու է Ղարաբաղի հարցը։ Իմ կարծիքով Ղարաբաղի հարցը մոտակա ժամանակահատվածում չի լուծվի, որովհետև դա այն «հավն է, որ ամեն օր ոսկե ձու է ածում» գերտերությունների համար։ Եվ այսօր չկա այն միասնական տեսակետը և՛ գերտերությունների, և՛ Հայաստանի ու Ադրբեջանի, և՛ հասարակությունների միջև, որն ընդունելի կլինի բոլորի կողմից։ Հետևաբար, հարցն այդպես ձգվելու է։ Թուրքիայի հետ մեր հարաբերություններն ավելի շուտ կկարգավորվեն, քան կլուծվի Ղարաբաղի հարցը։

Интервью председателя партии «Национальное согласие», члена временной комиссии НС по изучению событий 1-го марта Арама Арутюняна
-Как, по-вашему, почему доклад по 1-му марта был представлен депутатам таким поспешным образом,  не дав им даже возможности ознакомиться с ним.
-Не думаю, что это было так. Мы над ним работали 1,5 года, многие депутаты участвовали в  работах этой комиссии, и не так, что они не информированы. Что касается фракций, то это недостатки их работы, что они не успели ознакомиться.
-Имеются ли лично у Вас возражения относительно этого доклада?
-Оценка во время текущих процессов очень трудна. Но, в любом случае, я уверен, что, насколько возможно, комиссия попробовала включить всю информацию. Там прикреплены также фрагменты из доклада группы по сбору фактов. Скорее всего ,у меня будет выступление относительно   этого.
-Господин Арутюнян, вы получили приглашение на встречу с президентом РА?
-Есть ли у Вас замечания, которые Вы готовитесь представить во время этой встречи?
-Есть предложения, подходы, в том числе новые подходы относительно этого документа. Мы являемся уже совершеннолетним государством, и мы не должны бояться выходить из «дома». В конце концов, Турция могла и не закрыть границу. Что?  Тогда мы в то время должны были закрыть границу? Важно то, каковы будут наши последующие шаги. Дипломатия больше чем шахматы или футбол, хотя все это имело место по  футбольному поводу.
-Некоторые политологи говорят, что президент Саргсян должен отказаться от своего шага и не ехать в Турцию, так как турецкая сторона не придерживалась правил игры.
-Не отказываться от своего шага - тоже шаг, который должен быть совершен согласно последовательности. В зависимости от того обстоятельства, как себя поведет Турция,  мы можем выиграть от этих переговоров. Если сыграем плохо, всегда можем проиграть. Проигрывают даже шахматисты, имеющие самые лучшие позиции.
-Какое у Вас мнение относительно парафированных протоколов?
-Очень важно, что начинается процесс. Мы в первый раз пробуем иметь сношения с Турцией, при этом  - без предусловий. Когда говорят, что в связи с вопросами Арцаха и Геноцида имеются предусловия, то это не так. Это похоже на зеркало в известном мультфильме:  что бы каждый ни взял, он видел то, что хотел он сам.
-А что Вы скажете о том, что многие азербайджанские и турецкие дипломаты постоянно кичатся, что армяно-турецкие отношения не будут урегулированы, пока на разрешен Карабахский вопрос. А армянские чиновники не дают на них  какой-либо официальной реакции.
-Вопрос в том, что они делают это в пропагандистских целях для своего общества, и это естественно. Мы больше боимся реакции турок, чем проводим у нас  обсуждения. Мы не должны беспокоиться, что по ходу параллельно будет идти вопрос Карабаха. Мне кажется, что вопрос Карабаха в ближайшее время решен не будет, так как это та «курица, которая каждый день несет золотые яйца» сверхдержавам. И сегодня ни между сверхдержавами, ни между Арменией и Азербайджаном, ни между обществами нет той единой позиции, которая была бы приемлема для всех сторон. Следовательно, вопрос будет затягиваться. Наши отношения с Турцией скорее наладятся, чем будет разрешен Карабахский вопрос.