Մուտիլովկա՝ «և, և» ոճով
Գաղտնիք չէ, որ այս իշխանությունների ամենասիրած հայեցակարգը «և, և»–ն է։ Ճիշտ է, նրանք ամեն անգամ «քաշվում» են ու մնում իրենց իսկ կիրառած «և, և»–ի տակ, բայց չեն հուսահատվում և շարունակում են այն։ Ուրիշ ճար չունեն, ի՞նչ արած։
Ի դեպ, «և, և»–ը Բաղրամյան 26–ը կիրառում է ոչ միայն արտաքին քաղաքական ոլորտում, այլ նաև ներքին կյանքում։
«Եռյակի» հրավիրած համապետական հանրահավաքին ընդառաջ՝ իշխանությունները սկսել են իրենց հերթական «և, և»–ի քաղաքականությունը։
Տարբեր մասշտաբի ՀՀԿ–ականներ՝ դեմքի խորթափանց արտահայտությամբ, հայտարարում են, թե ինչո՞ւ հենց ամսի 10–ին նշանակեցին հանրահավաքի օրը, և ձայնին բազմանշանակ տեսք տալով՝ առաջարկում են լրագրողներին գտնել այդ հարցի պատասխանը։ Սրանց ձայնակցում են հաճախորդներն ու համապատասխան «գեոպոլիԾիկ» եզրահանգումներ անում։
Մի կողմ թողնենք այն հարցը, որ հոկտեմբերի 10–ն ընտրվել է շատ հասկանալի պատճառով։ Նախ՝ հանրահավաքային օրերը միշտ էլ ուրբաթ են եղել, բացի այդ՝ ոչիշխանական ուժերը մինչև սեպտեմբերի 30–ն էին ժամանակ տվել իշխանություններին 12 պահանջների կատարման համար, և բնական է, որ այդ ժամկետը լրանալուց հետո պետք է լինեին ամփոփումն ու հանրահավաքը։ Եվ ամենակարևորը՝ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 15–ին է ուզում հայտարարել, որ սահմանադրական փոփոխությունների գործընթաց է սկսվելու, և բնական է, որ սահմանադրական փոփոխություններին, այն է՝ Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությանը դեմ հանդես եկող ուժերը պետք է այդ ժամկետից առաջ անեին հանրահավաքը՝ ցույց տալու համար իրենց վերաբերմունքն այդ հակապետական միջոցառմանը, և դրանով իսկ զգուշացնեին, որ եթե նման բան լինի, ապա կլինի նաև համապատասխան հակազդեցություն։
Բայց կրկնեմ՝ թողնենք այդ հարցը։
Ուշագրավն այն է, որ իշխանությունները երկու «ֆռոնտով» են աշխատում, այսինքն՝ «և, և» են անում։
Կրեմլին ներկայանում են որպես մոլի ռուսահպատակներ և բոլոր խողովակներով տարածում, թե, իբր, «եռյակը» հոկտեմբերի 10–ին է հանրահավաք անում, որպեսզի ԵՏՄ–ին Հայաստանին անդամակցության հարցը վիժեցնի, իսկ եթե դա հնարավոր չլինի, ապա Արևմուտքի աջակցությամբ Մայդան սարքի Ազատության հրապարակում։
«Օգնե՛ք մեզ, որպեսզի արևմտամետ «եռյակի» դեմն առնենք, ու շո՛ւտ վերցրեք մեզ ԵՏՄ և մի քիչ էլ փող տվեք, թե չէ ուկրաինական սցենարը կկրկնվի»,– ռուսներին են ասում «նախաձեռնող» այս իշխանությունները։
Ճիշտ հակառակ բանն են նրանք անում Արևմուտքի հետ հարաբերություններում։ Փորձում են նրանց համոզել, որ իրենք հոգով–սրտով արևմտամետ են, բայց հանգամանքների բերումով են մտնում ՄՄ, և եթե դա չանեն, ապա ռուսամետ ընդդիմությունը հենց հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքում կբարձրացնի իշխանափոխության հարցն ու Հայաստանի արևմտամետների լիդերին գահընկեց կանի։ Ըստ այս «մուտիտի»՝ ռուսներն են կազմակերպել հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքը, որպեսզի եթե Սերժ Սարգսյանը հուսահատ դիմադրություն ցույց տա ու չստորագրի ԵՏՄ–ին անդամակցելու փաստաթուղթը, ապա դրանից հետո կսկսվի հակամայդանը։
«Օգնե՛ք մեզ, որպեսզի ռուսամետ «եռյակի» դեմն առնենք։ Ճիշտ է, մենք ԵՏՄ ենք մտնում, բայց մնում ենք որպես ՀՀ–ում արևմտամետության վերջին մոհիկաններ»,– արևմտյան դիվանագիտական շրջանակներին են իրավիճակը ներկայացնում Բաղրամյան 26–ից։
Ահա այսպիսի մուտիլովկայական «և, և» և այսպիսի պարզունակություն։
Բայց դե, և՛ Արևմուտքում են տեսնում սրանց էժանագին խաղը, և՛ Ռուսաստանում։ Իսկ դա նշանակում է, որ հերթական անգամ իշխանությունները մնալու են իրենց «և, և»–ի տակ։
Իրականությունն այն է, որ «եռյակի» հանրահավաքը բացառապես ներքին կյանքին առնչվող օրակարգ ունի։ Ու ինչքան էլ տարատեսակ դհոլները փորձեն «գեոպոլիԾկ» տեսակետներ տարածել ու միանալ իշխանությունների մուտիլովկաներին, բան դուրս չի գա։
Իշխանությունները կուզենային, որ հանրահավաքն արտաքին քաղաքական օրակարգով կազմակերպվեր, որպեսզի հնարավորություն ստանային միս ու արյուն տալ իրենց մուտիլովկային, ու քաղաքական դաշտ բերեին կեղծ խնդիրներ, սակայն դա չհաջողվեց։
Քանի՞ էշ կա մեր երկրում, որ հավատա, թե «եռյակը» հանրահավաքն անում է ընդդեմ Արևմուտքի, կամ ընդդեմ Ռուսաստանի։ Այնպես որ, «գեբելսյան» քարոզչամեքենան նույնպես կմնա «և, և»–ի տակ, երբ հրապարակը լեփ–լեցուն կլինի՝ ցույց տալով մուտիլովկաների զրոյական արդյունքը։

«Мутиловка» в стиле «и, и»
Не секрет, что излюбленной концепцией действующей власти является «и, и». Правда, эта власть каждый раз допускает промахи и проседает под своими же приемами, но зато она никогда не отчаивается и упорно продолжает гнуть свою линию. А что ей еще остается?
Кстати, «и, и» президентский дворец применяет не только во внешней, но и во внутренней политике.
В преддверии общереспубликанского митинга «тройки» власти активно проводят политику очередного «и, и».
Члены РПА различного калибра с проницательным выражением лица вопрошают, мол, почему митинг был намечен именно на 10 октября, и с многозначительными нотками в голосе предлагают журналистам самим найти ответ на этот вопрос. Им аккомпанируют клиенты власти, делающие на этот счет соответствующие «геополитические» выводы.
Оставим пока в стороне, что дата 10 октября была выбрана по весьма понятным причинам. Во-первых, митинговыми днями всегда были пятницы. Кроме того, невластные силы отвели власти для выполнения 12 требований известный срок – до 30 сентября, и естественно, что подведение итогов и митинг должны были состояться после этого. Самое же главное – это то, что 15 октября Серж Саргсян хочет дать старт процессу конституционных изменений, и логично, что выступающие против этих изменений (то есть воспроизводства власти Сержа Саргсяна) силы должны были провести свой митинг до этого, выразив тем самым свое отношение к данному антигосударственному мероприятию и предупредив, что в случае их реализации власть удостоится соответствующего противодействия.
Однако, повторюсь, оставим пока этот вопрос в стороне.
Примечательно то, что власти работают на два фронта, то есть реализуют политику «и, и».
Кремлю преподносится, что они являются ярыми сторонниками пророссийского вектора, и через все каналы распространяют, что «тройка» проводит 10 октября митинг, чтобы сорвать вступление Армении в ЕАЭС или, если это не удастся, устроить при поддержке Запада на площади Свободы армянский «майдан».
«Помогите нам одолеть прозападную «тройку» и побыстрее примите нас в ЕАЭС, дав нам немного денег, иначе повторится украинский сценарий», - говорят России эти «инициативные» власти.
Диаметрально противоположное они заявляют в отношениях с Западом. Его они пытаются убедить в том, что являются прозападниками, но ввиду ряда обстоятельств вынуждены вступить в Таможенный союз, и, если не пойдут на этот шаг, пророссийская оппозиция на митинге 10 октября поднимет вопрос смены власти и свергнет лидера армянских прозападников. Согласно этому «мутилову», русские организуют митинг 10 октября, чтобы в случае сопротивления Сержа Саргсяна и нежелания подписывать соглашение о вступлении в ЕАЭС, развернуть против него антимайдан.
«Помогите нам одолеть пророссийскую «тройку». Да, мы вступаем в ЕАЭС, но все-таки остаемся последними могиканами прозападничества в Армении», - потчует западные дипломатические круги президентский дворец.
Такое вот мутиловочное «и, и», разбавленное примитивизмом.
Однако их дешевые заигрывания видят как на Западе, так и в России. А это означает, что власти в очередной раз останутся под своим «и, и».
Действительность же заключается в том, что митинг «тройки» связан с вопросами исключительно внутриполитической повестки. И как бы различные «барабаны» власти ни пытались распространять на эту тему «геополитические» выкладки и поддакивать властным «мутиловкам», всё тщетно.
Власти хотели бы организации митинга с внешнеполитической повесткой, чтобы придать плоть и кровь своим измышлениям и ввести на политическое поле псевдоповестки, но это им не удалось.
Сколько дураков в нашей стране поверит в то, что «тройка» организует митинг против Запада или России? Так что, «геббельский» агитпроп тоже останется под «и, и», когда площадь окажется заполненной и сведет на нет распространяемые «мутилвки».