Մնում է՝ խարակիրի անեն
Դատելով Բաղրամյան 26–ին կցված «անկախ» լրատվամիջոցների վարած քարոզչությունից, հաճախորդների պահվածքից ու բուն ՀՀԿ–ական «գառների» լռությունից՝ հեռու չէ այն օրը, երբ Սերժ Սարգսյանը՝ «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր» պաստառը ձեռքին, կկանգնի նախագահական նստավայրի դիմաց։
Բանն այն է, որ հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքից հետո «եռյակի» հասցեին հնչեցրած մեղադրանքն այն է, թե ինչո՞ւ այդ ուժերը հենց հիմա չեն գրոհում Բաղրամյան 26–ը, և չեն ջարդում Սերժ Սարգսյանի գլուխը։
Եթե նման «մեղադրանք» ներկայացնեին անարխիստները կամ պրոֆեսիոնալ հեղափոխականները, ապա դա շատ նորմալ կարելի էր ընդունել։ Բայց երբ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի ու անհապաղ հեռացման (բռնության գործադրմամբ) օգտին միջնորդավորված ձևով հանդես է գալիս Սերժ Սարգսյանը, ապա մնում է սպասել, թե երբ է նա խարակիրի անելու։
Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ է իշխանությունը շահագրգռված, որ «եռյակի» ներկայացուցիչների ամեն երկրորդ բառը լինի «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր»–ը, ու հատկապես դա օգտագործի Գագիկ Ծառուկյանը։
Իշխանությունները շատ լավ գիտեն, որ ժողովրդի մոտ կա իրենց անհապաղ հեռացնելու պահանջ։ Նրանք շատ լավ գիտեն նաև, որ դա հնարավոր է ԲՀԿ–ի ակտիվ գործունեության միջոցով։
Իշխանությունները շատ լավ հասկանում են, որ իշխանափոխությունը հնարավոր է, բայց դա մեկ օրվա գործ չէ, այլ հաշվարկված քայլերի գործընթաց։
Սերժ Սարգսյանի ուզածն այն է, որ «եռյակը», հաշվարկված ու սառը քայլերի փոխարեն, գնա հախուռն քայլերի, ու արժեզրկի «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր»–ը։
«Վերջի բոլշևիկը» վախենում է ոչ թե «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր» կարգախոսից, այլ հեռանալու իրական հեռանկարից։ Դրա համար էլ ուզում է մարդկանց մոտ իր հաճախորդների միջոցով հիասթափություն առաջացնել՝ տարածելով այն միտքը, որ եթե մեկ օրում իշխանափոխություն չի լինում, ուրեմն վերջ. ոչինչ էլ չի ստացվի։
Սերժն իր հրաժարականը հաճախորդների միջոցով պահանջում է, որպեսզի կարողանա ջուր պղտորել ու մնալ աթոռին։
Իրականում, ինչպես ճիշտ նկատել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը, Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պետք է ոչ թե պահանջել, այլ հասնել այդ հրաժարականին։ Այլապես, հրաժարականի պահանջ հնչեցնելը դառնում է լոկ համապատասխան սրտի մխիթարանք ու արժեզրկում պահանջը։
Այո՛, «եռյակի» ներկայացուցիչները, մյուս քաղաքական ուժերը և ակտիվ քաղաքացիները պետք է հիմնավորեն Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի անհրաժեշտության հարցը ու հնչեցնեն իշխանափոխության կոչեր, բայց շարժման ղեկավարները և հատկապես Ծառուկյանը պարտավոր են ավելի շատ գործել, քան խոսել։ Հանրահավաքի եկածները պետք է պահանջեն իշխանափոխություն, իսկ հարթակում կանգնածները պետք է կարողանան այդ պահանջն իրագործել։
ԲՀԿ առաջնորդը պետք է ավելի շատ անի, քան խոստանա։
Վրաստանում, օրինակ, Իվանիշվիլին երբեք չհնչեցրեց «Սահակաշվիլի՛, հեռացի՛ր» կարգախոսը, բայց բոլորն էլ հասկանում էին, որ հեռացնողը հենց միլիարդատեր Իվանիշվիլին է լինելու, և այդպես էլ եղավ։ Նույն պատկերն էր նաև Ուկրաինայում։ Պորոշենկոն երբեք չի հայտարարել, թե Յանուկովիչը պետք է հեռանա, բայց նրան հեռացնողների իրական շարժիչ ուժը հենց խոշոր սեփականատեր Պորոշենկոն էր։
Ասելս այն է, որ խոսքը պետք է, բայց առավել քան կարիք կա գործի։ Ծառուկյանը հասկանում է իր խոսքի աժեքն ու դրա համար էլ հանդես է գալիս ավելի զուսպ և հավասարակշիռ հռետորաբանությամբ։ Ի վերջո, շատ ավելի կարևոր է, որ Սերժ Սարգսյանին «եռյակը» հեռացնի իր պաշտոնից, քան թե պահանջի նրա հեռացումը, բայց Սերժը մնա իր տեղում։
Ծառուկյանը սիրում է կրկնել, որ իր խոսքը գործ է։ Դա նշանակում է, որ ինքը կարևորում է խոսքի արժեքը։ Եթե ասաց, ուրեմն պետք է անի։ Կամ, ավելի ճիշտ, պետք է անի ավելին, քան ասում է. սա՛ է «Մեր խոսքը գործ է» կարգախոսի բուն իմաստը։
Այնպես որ, թող իշխանություններն անհոգ լինեն։ Եթե այդքան շատ են ուզում հեռացման մասին լսել անձամբ Ծառուկյանից, ապա կլսեն հեռանալուց հինգ պակաս։ Մինչև այդ կլինի գործը, այն է՝ իշխանափոխությանը հասնելու քայլերի հաջորդականությունը։
Ինչ մնում է «թունդ հեղափոխականներին», ապա նրանց գործողությունների հիմքում «մուտիլովկան» է, և մարդկանց մոտ հիասթափություն առաջացնելու ցանկությունը՝ նպատակ հետապնդելով պահել ՀՀԿ ղեկավարի հետույքը։
Եթե «թունդ հեղափոխականները» մեղադրում են «եռյակին» հեղափոխական ու ցնցումային ճանապարհով Սերժին չհեռացնելու համար, ապա որևէ մեկը չի խանգարում նրանց գնալ այդ ճանապարհով, բայց դե, Շանթ Հարությունյանն իր օրինակով ցույց տվեց, թե ինչքան հավայի հաչացող հեղափոխականներ կան մեր երկրում։
Այնպես որ, իշխանությունների սադոմազոխիստական հակումներին ու խարակիրիի ցանկությանը պետք է ըմբռնումով մոտենալ, ու նաև ցավակցել նրանց, որ այլ տարբերակ չեն գտել, քան սեփական հրաժարականը պահանջելը։

Харакири как единственное решение
Судя по проводимой «независимыми» СМИ, закрепленными за президентским дворцом, пропаганде, по поведению клиентов власти и молчанию «ягнят» из РПА, недалек тот день, когда Серж Саргсян с плакатом «Сержик, уходи!» будет митинговать напротив Баграмяна 26.
Дело в том, что главным озвучиваемым после митинга 10 октября в адрес «тройки» обвинением является то, что данные силы не идут на штурм президентского дворца прямо сейчас и не сводят счета с Сержем Саргсяном.
Если бы данное обвинение выдвинули анархисты или профессиональные революционеры, то к этому можно было бы отнестись более чем нормально. Однако когда за отставку Сержа Саргсяна и его незамедлительное отстранение от власти (насильственным путем) опосредованно выступает сам руководитель РПА, то остается лишь дожидаться, когда он сделает харакири.
Напрашивается вопрос: почему власти заинтересованы в том, чтобы каждое второе предложение представителей «тройки» заканчивалось словами «Сержик, уходи!», в особенности в исполнении Гагика Царукяна?
Власти прекрасно знают, что народ требует их незамедлительной отставки. Им также прекрасно известно, что это возможно при активной деятельности ППА.
Они понимают, что смена власти возможна, но это вопрос не одного дня, а процесс, требующий выверенных шагов.
Серж Саргсян хочет, чтобы «тройка», вместо размеренных и трезвых шагов, пошла на необдуманные действия и дискредитировала призыв «Сержик, уходи!».
«Последний большевик» боится не лозунга «Сержик, уходи!», а реальной перспективы своего отстранения. Поэтому он и хочет посредством своих клиентов вызвать в людях разочарование, распространяя мысль о том, что если смена власти не происходит за один день, то всё кончено.
Серж требует устами клиентов своей отставки, чтобы суметь замутить воду и остаться в своем кресле.
В реальности, как правильно заметил политолог Ерванд Бозоян, отставку Сержа Саргсяна нужно не требовать – ее нужно добиваться. Иначе простое требование отставки становится отдушиной для известного человека и самодискредитируется.
Действительно, представители «тройки», остальные политические силы и активные граждане должны обосновывать необходимость отставки Сержа Саргсяна и озвучивать призывы к смене власти, однако руководители движения, в особенности Царукян, обязаны больше действовать, нежели говорить. Участники митинга должны требовать отставки, а стоящие у трибуны должны суметь выполнить данное требование.
Лидер ППА должен больше делать, чем обещать.
Например, в Грузии Иванишвили так и не озвучил лозунга «Саакашвили, уходи!», но все и без этого понимали, что отстраняющим последнего от власти будет именно Иванишвили – так и случилось. Аналогичная картина была и на Украине. Порошенко никогда не заявлял, что Янукович должен уйти, однако реальной движущей силой отстранивших его от власти был Порошенко.
Хочу сказать, что заявления нужны, но куда более важны реальные шаги. Царукян знает цену слову, поэтому выступает более сдержанно и с более уравновешенной риторикой. В конце концов, намного более важно, чтобы «тройка» отстранила Сержа Саргсяна от власти, чем требовала его отставки, но при этом он остался в своем кресле.
Царукян любит повторять, что его слово – дело. Это означает, что он относится к своим заявлениям со всей серьезностью. Если сказал, значит должен сделать. Или, что вернее, должен сделать больше, чем заявляет – таков реальный смысл лозунга «Наше слово - дело».
Так что, пусть власти не беспокоятся. Если они так сильно хотят услышать от Гагика Царукяна требование уйти в отставку, они услышат это за пять минут до самой отставки. До этого будут предприниматься конкретные шаги по достижению смены власти.
Что касается «ярых революционеров», то в основе их деятельности лежат «мутиловки» и желание вызвать в людях разочарование, чтобы спасти шкуру руководителя РПА.
Если «ярые оппозиционеры» обвиняют «тройку» в том, что она не идет на отстранение Сержа путем революции и потрясений, то никто из них не мешает тому, чтобы они сами пошли этим путем. Однако Шант Арутюнян своим примером показал, как много у нас праздно лающих революционеров.
Так что, к садомазохистским наклонностям власти и ее желанию пойти на харакири нужно подходить с пониманием, выразив сожаление, что они не нашли иного варианта, кроме как требование собственной отставки.