Վահան Հովհաննիսյան.«Ցավոք մեր ԱԺ որոշ պատգամավորներ իրենց պահել են որպես այդ տեսակ մի կլակա»
-Քանի որ նախագահը չի բացառել նախաստորագրված արձանագրություններում փոփոխությունների հնարավորությունը, մենք շարունակելու ենք պայքարն այդ ուղղությամբ,- ասել է Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը։
Ի դեպ, խորհրդարանական հարցուպատասխանի ժամանակ Վահան Հովհաննիսյանը հետաքրքիր դրվագ է նկատել.
-Հին ժամանակներում թատրոններում կիրառվում էր «կլակա» երևույթը, երբ անտաղանդ բեմադրիչներն ու դերասանները դահլիճում նստեցնում էին իրենց հավատարիմ ընկերների խումբ, որոնց, որպես կանոն, վճարում էին, և նրանք ծափահարում էին, որպեսզի այդ խայտառակ բեմադրությունն, այնուամենայնիվ, դրական տպավորություն թողնի,-ասել է Վահան Հովհաննիսյանն ու նշել, թե ինքը, ցավոք, նկատել է, որ մեր ԱԺ որոշ պատգամավորներ իրենց պահել են որպես այդ տեսակ մի կլակա։
Ըստ Վահան Հովհաննիսյանի՝ նման երևույթ է նկատվել նաև նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ։
-Իհարկե, զավեշտալի պահեր ևս եղան։ Պարոն Վազգեն Մանուկյանը հայտարարեց, որ այս տեսակի արձանագրությունների ոգուն ինքը կողմ է եղել 60-ականներից, ինչը, հավանաբար, ենթադրել է տալիս, որ 1965թ., երբ ամբողջ ժողովուրդը հրապարակներում կանգնած էր «Վերադարձրե՛ք մեր հողերը» լոզունգներով, պարոն Մանուկյանի ձեռքում այլ լոզունգ էր։ Հավանաբար, նրա լոզունգի վրա գրված էր՝ «Ճանաչե՛նք Կարսի պայմանագիրը, փակե՛նք այս էջը, մոռանա՛նք Ցեղասպանությունը»։
«Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավարը հասկանում է «մարդկանց նյարդայնացումը, որովհետև հասարակությունը նրանց դիրքորոշումը կարող է կապել իրենց՝ այսօրվա զբաղեցրած պաշտոնի հետ, և որպեսզի նման տպավորություն չթողնի ու մարդկանց ուշադրությունը շեղի այդ տեսակ կլակային հավատարմություն արտահայտելուց, նրանք սկսում են խոսել իրենց անցյալի հայացքների մասին»։

Ваан Ованисян: «К сожалению, некоторые депутаты держали себя подобно «клаке»
«Поскольку президент не исключил возможность внесения изменений в протоколах, мы продолжим борьбу в этом направлении», - сказал руководитель парламентской фракции Дашнакцутюн Ваан Ованисян.
Кстати, во время парламентских вопросов-ответов Ваан Ованисян заметил одну интересную деталь.
«В старые времена в театрах применялось явление «клака», когда  бесталанные постановщики и актеры в зале усаживали группу своих преданных друзей, которым, как правило, платили и они аплодировали, чтобы позорное представление, тем не менее, оставляло бы положительное впечатление», - сказал Ваан Ованисян и отметил, что он сам, к сожалению, заметил, что некоторые депутаты НС себя держали подобно этой  «клаке».
Согласно Ваану Ованисяну, подобное явление наблюдалось и на встрече с президентом.
«Конечно, имеются и забавные моменты. Господин Вазген Манукян заявил, что он был за дух подобного рода протоколов, начиная с 60-х, что, скорее всего,  дает возможность предполагать, что в 1965-ом году, когда весь народ стоял на площадях с лозунгами «Верните наши земли», в руках господина Манукяна был другой лозунг. Наверное, на его лозунге было написано: «Признаем Карский договор, закроем эту страницу, забудем Геноцид», - заявил он.
Руководитель парламентской фракции «Дашнакцутюн» понимает «нервничание людей, так как общество может связать их позицию с занимаемыми ими сегодня постами, и чтобы не оставить такое впечатление и отвлечь внимание людей от выражения подобной клакерской верности, они начинают говорить о своих взглядах в прошлом».