Գագիկ Ծառուկյանն իր հարցազրույցում քաղաքական ու սոցիալ–տնտեսական մի շարք կարևոր հարցերի թվում շոշափել է նաև այնպիսի ցավոտ թեմա, ինչպիսին սեփականության բռնի վերաբաշխումն է, կամ, այլ կերպ ասած, տնտեսության սաշիկացումը։
«Հայաստանում մեկընդմիշտ պետք է վերանա բռնի ուժով փայ մտնելու ավանդույթը: Ոչ ոք Հայաստանում այլևս չպե՛տք է կարողանա, օգտագործելով իր դիրքը, փայ մտնել այս կամ այն գործարարի բիզնեսում»,– նշել է ԲՀԿ առաջնորդը:
Ինչպես հայտնի է, փայ մտնելու առումով մեր երկրի «հերոսը» Սերժ Սարգսյանի եղբայրն է՝ Սաշիկը։ Նույնիսկ անեկդոտներ են շրջանառվում նրա փայ մտնելու պատմությունների մասին։
Նկատենք, սակայն, որ Սաշիկը հավաքական կերպար է, փայմտնոցիի «PR–պերսոն»։ Նրա անունն է դուրս եկել, բայց «Վերջի բոլշևիկին» կից գործող երիտսաշիկը շատ ավելի մեծ ավերածություններ է գործում տնտեսության մեջ և շատ ավելի լուրջ փայեր է փախցնում բիզնեսի տարբեր ոլորտներից՝ բնականաբար, Սերժ Սարգսյանի զգոն հայացքի ներքո։
Հայաստանում փայ մտնելու երեք հիմնական ձև կա։
1. Հարկային պրեսսինգի միջոցով գործարարից տանում են նրա ողջ հասույթը։ Ֆորմալ առումով՝ այդ գործարարը մնում է իր ստեղծած կազմակերպության սեփականատերը, բայց այդ սեփականությունից դե ֆակտո օգտվում են սաշիկները, քանզի պետբյուջեն այս իշխանությունները տնօրինում են իրենց տնամերձ բոստանի պես։
Հարկային գերբարձր վճարների տակ կքած բիզնեսը սնանկ է դառնում, ու լավ հնարավորություն է ստեղծվում Սաշիկի կամ երիտսաշիկի համար ցածր գնով տվյալ բիզնեսը ձեռք բերելու համար։
Սա փայմտնոցիի համեմատաբար փափուկ տարբերակն է։
2. Գործարարին առաջարկվում է փայ տալ իր բիզնեսից բաժնետոմսերի մի մասի վերաձևակերպմամբ՝ խոստանալով, որ այդ դեպքում խնդիրներ չեն առաջանա պետական մարմինների հետ։ Եթե գործարարը համաձայնում է, ապա կարճ ժամանակ անց նրանից «կուլտուրական» ձևով վերցնում են նաև մյուս փայերը և դուրս մղում շուկայից։ Իսկ եթե դիմադրում է, ապա գործի են դրվում կա՛մ 1–ին կետում նշված տարբերակը, կա՛մ 3–րդում նշված կոշտ մոտեցումը։
3. Փայմտնոցիի կոշտ տաբերակի դեպքում բիզնեսի սեփականատիրոջը «չորով» առաջարկվում է հրաժարվել իր սեփականությունից և այն տալ Սաշիկին կամ երիտսաշիկին։ Եթե գործարարը հրաժարվում է փայ տալ ու դիմադրում է, ապա նրան կարող են որևէ շինծու մեղադրանքով ձերբակալել ու ստիպել գնալ սաշիկացման։
Փայմտնոցիի այլ ձևեր էլ կան, բայց հիմնականում վերը նշված սցենարներով են տեղի ունենում սեփականության վերաբաշխման գործընթացները։
Ըստ տարածված տեղեկությունների՝ բիզնեսին առնչվող այդ հարցերը քննարկվում են Սերժ Սարգսյանի կաբինետում, իսկ Բաղրամյան 26–ն էլ դարձել է կանխիկ գումար հաշվելու «կանտոռա»։
Ծառուկյանն, ահա, հրապարակավ հայտարարում է, որ ինքը դեմ է այդ արատավոր երևույթին, և իշխանափոխությունից հետո նման բան չի լինելու։ Սա շատ ուշագրավ հայտարարություն է և վերաբերում է ժողովրդավարության համար ամենաֆունդամենտալ համարվող սեփականության ինստիտուտին։
Եթե սեփականության իրավունքը պաշտպանված չէ, ապա մնացած խոսակցությունները ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, քաղաքացիական հասարակության մասին դատարկաբանության ու դեմագոգիայի ոլորտից են։
Հայաստանում մարտնչող նեոբոլշևիզմ է կիրառվում, և սրա դեմը հնարավոր է առնել միայն իշխանափոխությամբ։ Այնպես որ, պետք է մի կողմ դնել բոլոր խնդիրները և լծվել այդ գործին։ «Եռյակից» հենց դա է ակնկալվում։
Տնտեսության սաշիկացումն ու Ծառուկյանի «մեսիջները»

В своем последнем интервью Гагик Царукян, в числе прочих важных политических и социально-экономических вопросов, коснулся также весьма болезненной темы насильственного передела собственности или, иными словами, сашикизации экономики.
«В Армении должна быть искоренена традиция принудительного вхождения в долю. Отныне в Армении никому не должно быть под силу вхождение в долю в чужих бизнесах с использованием собственного положения», - отметил лидер ППА.
Как известно, в плане вхождения в долю «героем» нашей страны является брат Сержа Саргсяна Сашик. Об историях его вхождения в доли в тех или иных бизнесах даже ходят анекдоты.
Заметим, однако, что Сашик – это скорее собирательный образ и пиар-персона данного явления. Отовсюду раздается его имя, но намного больший урон экономике страны причиняет действующий при «последнем большевике» младосашик, который под бдительным оком Сержа Саргсяна входит в намного более серьезные доли в различных сферах.
В Армении существует три основных способа вхождения в долю.
1. Посредством налогового прессинга у бизнесменов отбирают всю их прибыль. В формальном плане эти предприниматели остаются владельцами собственных бизнесов, однако де-факто ими пользуются сашики, так как действующие власти распоряжаются госбюджетом подобно своему приусадебному участку.
Прогнувшийся под непосильным налоговым бременем бизнес банкротится, что выдает Сашику или младосашику прекрасный шанс приобрести его по заниженной цене.
Это сравнительно мягкий вариант вхождения в долю.
2. Предпринимателю предлагают поделиться долей своего бизнеса путем переоформления части акций, обещая, что в этом случае у него не возникнет проблем в сношениях с государственными органами. Если бизнесмен соглашается, то некоторое время спустя у него «культурно» отнимают остальную часть, вытесняя тем самым с рынка. Если же бизнесмен сопротивляется, то начинает действовать 1-й вариант или указанный в 3-ем варианте жесткий метод.
3. В случае жесткого варианта вхождения в долю владельцу бизнеса предлагается попросту отказаться от своей собственности и передать ее Сашику или младосашику. Если бизнесмен отказывается, ему могут инкриминировать сфабрикованное обвинение, после чего он вынужденно пойдет по пути сашикизации.
Есть и другие варианты, однако процесс передела собственности в основном происходит по указанным выше сценариям. Согласно распространенной информации, эти касающиеся бизнеса вопросы обсуждаются в кабинете Сержа Саргсяна, а президентский дворец стал конторой по подсчету наличных.
Царукян публично заявил, что выступает против этой порочной практики, и после смены власти ничего подобного не будет. Это весьма примечательное заявление, касающееся фундаментального для демократического общества института собственности.
Если право собственности не защищено, то остальные разговоры о демократии, правах человека и гражданском обществе являются пустым звуком и демагогией.
В Армении практикуется воинствующий необольшевизм, пресечь который возможно лишь со сменой власти. Так что, нужно оставить в стороне все вопросы и впрячься в это дело. От «тройки» именно это и ожидается.
Сашикизация экономики и мессиджи Царукяна