Վահան Հովհաննիսյան. «Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իհարկե գիտի, որ այս գործընթացն, ի վերջո, տանելու է ձախողման, բայց հավանաբար ենթադրում է, որ այդ ձախողումից ինքը և իր կողմնակիցները կկարողանան օգտվել»
-Ես նրա տեսակետը չեմ կարողանում հասկանալ։ Եթե նրա տեսակետն այն է, ինչ 1990-ականներին, ինչը հաստատում է նաև Վազգեն Մանուկյանը, ապա դա այսօրվա իշխանությունների տեսակետից շատ էլ չի տարբերվում։ Երբ այս գործընթացը սկսվեց, նա հրաժարվեց միտինգներից, որ չխանգարի նախագահին վարել այս գործընթացը։ Հիմա այս գործընթացն ավելի սուր փուլում է. նա նորից ասում է, որ նոր միտինգ չի նշանակվում և այլն։ Կարծում եմ՝ այս ամենը թելադրված է մտահոգությամբ՝ հանկարծ իշխանությունների այս ընթացքին չխանգարել։ Նա, իհարկե, գիտի, որ այս գործընթացն, ի վերջո, տանելու է ձախողման, բայց հավանաբար ենթադրում է, որ այս ձախողումից ինքը և իր կողմնակիցները կկարողանան օգտվել։ Սա էլ է թյուրիմացություն, որովհետև, եթե այդ թյուրիմացությունը տեղի ունեցավ, ոչ ոք դրանից օգտվել չի կարողանա,- Լևոն Տեր-Պետրոսյանի տեսակետների վերաբերյալ «Դուպլեքս» ակումբում ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը։
Ինչ վերաբերում է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ «Եթե Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տա, ինքը չի առաջադրվի» հայտարարությանը, Վահան Հովհաննիսյանը նշել է.
-Կարծեմ՝ նա նախ մի պայման է դրել։ Սովորաբար նա նման բաներ հայտարարում է, երբ տեսնում է, որ դա, միևնույն է, չի իրականացվի։ Շատ գեղեցիկ է նման բաներ հայտարարել, երբ գիտես, որ դա չի լինելու։ Բայց դու արդեն վեհ ես, հայտարարել ես, «ազգի պապա» և այլն։ Նա շատ է ցանկանում, որ Սերժ Սարգսյանը հենց այս ճանապարհին ձախողվի, և այդ դեպքում «ազգի պապայի» դերը նորից ինքը կստանձնի։ Սա է հաշվարկը։ Մարդիկ անելու են այն, ինչ որ ինքն էլ դեմ չի անել, բայց այդ ճանապարհին ձախողվելու են։

Ваан Ованисян: «Левон Тер-Петросян, конечно, знает, что этот процесс, в конце концов, завершится провалом, но, наверно, он предполагает, что он и его сторонники смогут воспользоваться этим провалом»
«Я не могу понять его точку зрения. Если его позиция та же, что и в 1990-ых годах, что подтверждает и Вазген Манукян, то она не особо отличается от точки зрения сегодняшних властей. Когда этот процесс начался, он отказался от митингов, чтобы не мешать президенту вести этот процесс. Сегодня этот процесс в еще более обостренном состоянии, и он снова говорит, что новый митинг не назначается и т.д. Думаю, что все это продиктовано озабоченностью о том, как бы не помешать властям в этом процессе. Он, конечно, знает, что этот процесс, в конце концов, завершится провалом, но, наверно, он предполагает, что он и его сторонники смогут воспользоваться этим провалом. Это тоже заблуждение, так как, если это заблуждение воплотится в жизнь, то воспользоваться им не сможет никто», - сказал в клубе «Дюплекс» член Бюро АРФД Ваан Ованисян относительно взглядов Левона Тер-Петросяна.
Что касается заявления Левона Тер-Петросяна о  том, что, «если Серж Саргсян подаст в отставку, то он не будет выдвигаться», то Ваан Ованисян отметил:
«Кажется, прежде он поставил одно условие. Обычно он заявляет подобные вещи, когда видит, что этого, все равно, не произойдет. Очень красиво заявлять подобные вещи, когда знаешь, что этому не быть. Но ты уже величественен, уже заявил, ты «отец нации» и т.д. Он очень хочет, чтобы Серж Саргсян провалился именно на этом пути, и в этом случае он снова возьмет на себя роль «отца нации». Вот это расчет. Люди будут делать то, чего не прочь сделать и он сам, но они на этом пути провалятся».