Վարչապետն ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակությանը
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ–ում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակությանը' Եվրոպական հանձնաժողովի արտաքին հարաբերությունների գլխավոր տնօրինության Արեւելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության ղեկավարի պաշտոնակատար Գունար Վիգանդի գլխավորությամբ։
Ողջունելով հյուրերին, ՀՀ վարչապետը կարեւորել է եվրոպական գործընկերների հետ շփումները եւ այդ համատեքստում այսօր Երեւանում տեղի ունեցած ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի հերթական 10-րդ նիստի անցկացումը։
Կողմերը կարեւորել են ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքումը։ Նշվել է, որ տարեսկզբին Եվրոպական հանձնաժողովն իրականացրել է անկախ փորձագիտական հետազոտություն, որի եզրակացություններում նպատակահարմար է գտնվում Հայաստանին ներկայացնել համապարփակ և խորացված ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքման առաջարկություն։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հավաստիացրել է, ՀՀ կառավարությունը հաստատակամ է եւ շահագրգիռ' արդյունավետորեն համագործակցել Եվրոպական հանձնաժողովի հետ' առեւտրի ոլորտին առնչվող օրենքների եւ հարկային ու մաքսային վարչարարության համակարգված աշխատանքների լավագույնս իրականացման համար, որոնք համահունչ են կառավարության կողմից նախատեսվող բարեփոխումների տրամաբանությանը։
Երկուստեք կարեւորվել է մի շարք ուղղություններով համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, պետական կառավարման ոլորտում բարեփոխումների խորացումը։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանը, մեր երկրին տրամադրվելիք օժանդակությանը, կենսաթոշակային ոլորտի բարեփոխումների, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության խնդիրներին։

Премьер-министр принял делегацию Еврокомиссии в РА
Сегодня премьер РА Тигран Саркисян принял делегацию Еврокомиссии в РА во главе с исполняющим обязанности руководителя дирекции по Восточной Европе, Южному Кавказу и Центральной Азии главного управления Европейской комиссии по внешним сношениям Гунаром Виганди.
Приветствуя гостей, премьер РА подчеркнул  важность контактов с европейскими коллегами и проведенного сегодня в Ереване очередного 10-го заседания комитета по сотрудничеству РА-ЕС.
Стороны также подчеркнули важность подписания соглашения о свободной торговле. Было отмечено, что в начале года Еврокомиссия провела независимое экспертное исследование, в заключениях которого была отмечена целесообразность того, чтобы сделать Армении предложение о подписании всеобъемлющего  и углубленного соглашения о свободной торговле.
Обе стороны отметили важность необходимости углубления сотрудничества по ряду направлений и продолжения реформ в сфере государственного управления. Стороны также коснулись вопросов подписания ассоциированного соглашения с Арменией, предоставления нашей стране помощи, реформ в пенсионной сфере, а также проблем регионального сотрудничества.