Հմայակ Հովհաննիսյանը նոր բացահայտումներ է արել
Վերջին ժամանակահատվածում լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում «Քաղաքագետների միության» նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանն ասել էր, որ «անասնագողություն» կատարելով՝ Սերժ Սարգսյանը խոչընդել է 2002-ին իր կողմից շրջանառության մեջ դրված «1915-22թթ. Թուրքիայի կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պաշտպանման իրավական երաշխիքների մասին» օրինագծի ընդունումը։ Հովհաննիսյանն ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանը Ցեղասպանությունն ուրանալու հեռահար նպատակներ է ունեցել, դրա համար էլ նրա նախաձեռնությամբ պառակտվել էր իր ղեկավարած խորհրդարանական խումբը։ Հիշեցնենք, որ այդ ժամանակահատվածում Հմայակ Հովհաննիսյանի ղեկավարած «Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում» խմբից որոշ պատգամավորներ տեղափոխվեցին «Օրինաց երկիր» խմբակցություն։
Այս օրերին, քննադատելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ Վարդան Օսկանյանի ելույթը, Հմայակ Հովհաննիսյանն արդեն  մեղադրել էր Ռոբերտ Քոչարյանին և Վարդան Օսկանյանին այդ օրինագիծը տապալելու համար և չէր նշել Սերժ սարգսյանի անունը։
«Ինչո՞ւ, այս ժամանակահատվածում ի՞նչ է փոխվել» հարցին «Արցախ» մամուլի ակումբում հյուրընկալված Հ. Հովհաննիսյանը պատասխանել է.
-Սերժ Սարգսյանը չէր էլ կարող, որովհետև այն ժամանակ Արթուր Բաղդասարյանն աշխատում էր նախագահականի հետ և պատրաստվում էր դառնալ ԱԺ նախագահ։ Դրա համար էլ Քոչարյանը ոլորում էր Հանրապետականի ձեռքերը, որ Արթուր Բաղդասարյանը նախագահ լինի։ Այն ժամանակ Ա. Բաղդասարյանն անցավ Քոչարյանի հովանու ներքո և կատարեց այդ քայլը մի պատճառով, որ Օսկանյանը կտրականապես դեմ էր այդ օրինագծի ընդունմանը։ Բայց դա անում էր շատ զգուշությամբ՝ իմանալով իմ բնավորությունը։ Սերժ Սարգսյանն այդպիսի հնարավորություններ չուներ. այդ  ժամանակաշրջանում «Օրինաց երկրի» հովանավորի դերում ոչ թե Սերժ Սարգսյանն էր, այլ Ռոբերտ Քոչարյանը։
-Դուք Ձեզ համար ե՞րբ բացահայտեցիք, որ այն ժամանակ ոչ թե Ս. Սարգսյանն էր ձախողում այդ օրինագիծը, այլ Ռ. Քոչարյանը կամ Վ. Օսկանյանը։
-Ուսումնասիրել եմ այդ օրինագծի քվեարկության արդյունքները։ Եթե Կարեն Կարապետյանը «կողմ» է քվեարկում, իսկ Հանրապետական խմբակցությունը՝ դեմ, ամեն ինչ պարզ է։

Амаяк Ованисян сделал новые раскрытия
Недавно в интервью одному из СМИ председатель «Союза политологов» Амаяк Ованисян сказал, что совершив «кражу скота», Серж Саргсян воспрепятствовал принятию введенного им в 2002-ом году в оборот законопроекта «О правовых гарантиях защиты памяти жертв Геноцида армян, осуществленного Турцией в 1915-22-ом гг.». Ованисян сказал, что Серж Саргсян имел отдаленные цели по преданию забвению Геноцида, поэтому с инициативы Сержа Саргсяна была расколота  руководимая им парламентская группа. Напомним, что в то время из возглавляемой  А.Ованисяном парламентской группы «Аграрно-промышленное народное объединение» некоторые депутаты перешли во фракцию  «Оринац еркир».
На днях, критикуя выступление Вардана Осканяна относительно парафированных между Арменией и Турцией протоколов, Амаяк Ованисян уже обвинил Роберта Кочаряна и Вардана Осканяна в провале этого законопроекта и не отметил имя Сержа Саргсяна.
На вопрос: «Почему, что за это время изменилось?» - А.Ованисян в клубе «Арцах» ответил:
«Серж Саргсян и не смог бы, так как в то время Артур Багдасарян работал с президентским аппаратом и готовился стать спикером НС. Поэтому Кочарян выкручивал руки Республиканской партии, чтобы Артур Багдасарян стал спикером. В то время А.Багдасарян прошел при покровительстве Кочаряна и совершил этот шаг по той причине, что Осканян был категорически против принятия этого законопроекта. Но он, зная мой характер, делал это очень осторожно. У Сержа Саргсяна не было таких возможностей, в это время спонсором «Оринац еркир» был не Серж Саргсян, а Роберт Кочарян.
-Когда Вы для себя выяснили, что в то время не Серж Саргсян проваливал этот законопроект, а Р.Кочарян или В.Осканян.
-Я изучил результаты голосования по этому законопроекту.  Если Карен Карапетян голосует «за», а Республиканская фракция - «против», то все понятно.