Չի լսում, չի տեսնում, չի խոսում
Հայաստանում ծանր և աղետալի գործընթացներ են տեղի ունենում։ Հատկապես առանձնանում են երկուսը, երկուսն էլ՝ քաղաքական բնույթի։
Ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ազատամարտիկների ու քաղաքական գործիչների նկատմամբ բռնություններ են կազմակերպվում «պետպատվերի» շրջանակներում։ Կազմակերպիչները չեն թաքցնում իրենց ով լինելը՝ գործելով միջազգային ահաբեկիչների ստանդարտներով, երբ ահաբեկչությանը հետևում է հայտարարություն, թե ով է դրա կազմակերպիչը։
Մարդկանց ծեծում են հաց ուտելու հրավերքից հետո կամ տուն մտնելիս։
Այս ամենին զուգահեռ՝ ՀՀ դրամը փլուզվում է՝ իր հետևից փլուզելով տնտեսությունը։ Դոլարի առքի գին կա, բայց վաճառքի գին չկա։ Կամ էլ դոլարը վաճառվում է «տակից»՝ անվանական գնից շատ ավելի բարձր գնով։ Դրամն արժեզրկվում է առաջանցիկ տեմպերով։
Գներն աճում են ու աճի մեծ պոտենցիալ պարունակում։ Այսինքն, սարսափելին դեռ առջևում է։
Բռնարարքներն ու դրամի փլուզումը մաքուր քաղաքական հարցեր են, բայց նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանը չի լսում, չի տեսնում, չի խոսում։
ՀՀԿ ղեկավարը չի լսում, թե ինչպես է իր ենթակա փոխոստիկանապետ Երանոսյանը քրեական հանցագործություն կատարում՝ սպառնալով ազատամարտիկին երկիրը չլքելու դեպքում խնդիրների առաջ կանգնեցնել։
Անկախության հռչակագիր կարդացած մարդուն հարվածում են սեփական տան բակում։
Օրը ցերեկով դաժանաբար ծեծում են ազատամարտիկների լրատվական պատասխանատուին։
Հրազդանում ՀԱԿ կառույցի ղեկավարի վրա հարձակվում են այն բանի համար, որ օրենքով սահմանված կարգով քարոզչությամբ է զբաղվել։
ՀՀԿ ղեկավարը նաև չի տեսնում կամ, ավելի ճիշտ, չտեսնելու է տալիս, թե ինչպիսի հնդկական կինո են հնարում Արամ Մանուկյանի դեմ արված քստմնելի քայլից հետո՝ բերման ենթարկելով, իսկ այնուհետև բաց թողնելով թալինցի «ինքնաբուխ հայրենասերին»։
ՀՀԿ ղեկավարին նաև չի հետաքրքրում, թե ինչ է կատարվում արտարժույթի շուկայում։ Կամ էլ հետաքրքրում է, բայց բացառապես սեփական շահերի տեսանկյունից։
Սերժ Սարգսյանն առնվազն ենթագիտակցորեն հասկանում է, որ իր խոսքին ոչ մեկը չի հավատա, և այդ իսկ պատճառով չի երևում հանրության աչքին։ Լեգիտիմությունը շատ լուրջ քաղաքական կատեգորիա է, և դրա դեֆիցիտ ունեցող պաշտոնյան մշտապես է այն զգում։
Նման իրավիճակներում երկրի ղեկավարները, որպես կանոն, ուղերձով են հանդես գալիս և գնահատականներ տալիս։ Բայց դե, Սերժ Սարգսյանը խոսի, որ ի՞նչ անի։
Նա չի լսում, չի տեսնում, չի խոսում։ Եվ դա բնական է։ Պետք էլ չի, որ խոսի։ Ամեն ինչ պարզ է առանց խոսքի։
Ի դեպ, Սերժ Սարգսյանը միշտ էլ լարված իրավիճակներում «անհետացել» է։ Այդպես է եղել վերջին քսան տարվա ընթացքում... Եվ այս ամենին պետք է վերջ տալ։

Не слышит, не видит, не говорит
В Армении разворачиваются довольно-таки тяжелые и даже катастрофичные процессы. В особенности это касается двух из них, и оба они носят политический характер.
В рамках «госзаказа» организуются нападения на имеющих оппозиционные взгляды воинов-освободителей и политических деятелей. Организаторы и не скрывают свое происхождение, действуя по стандартам международных террористов, когда за терактом следует заявление о взятии на себя ответственности за него.
Людей избивают после приглашения за стол или по дороге домой.
Параллельно этому обваливается драм РА, обрушивая за собой экономику. Покупная цена у доллара есть, но зато нет отпускной. Или доллар продается из-под полы, за цену, намного превышающую номинальную стоимость. Драм обесценивается опережающими темпами.
Цены растут, содержа в себе высокий потенциал для дальнейшего роста. То есть, самое страшное еще впереди.
Случаи насилия и обвал драма являются чисто политическими вопросами, но занимающий пост президента Серж Саргсян не слышит, не видит и не говорит.
Руководитель РПА не слышит, как его подчиненный, замглавы полиции Ераносян совершает уголовное преступление, грозя воину-освободителю в случае нежелания покинуть страну устроить на его голову проблемы.
Зачитавшего декларацию независимости человека бьют во дворе собственного дома.
Средь бела дня жестоко избивают ответственного по линии информации союза воинов-освободителей.
На руководителя структуры АНК в Раздане нападают за занятие агитацией в установленном законом порядке.
Руководитель РПА не видит или пытается не замечать также то, какое дешевое индийское кино организуют после паскудного поступка в отношении Арама Манукяна, когда подвергается приводу, а затем отпускается талинский «спонтанный патриот».
Руководителя РПА не интересует и то, что происходит на рынке валют. Или интересует, но исключительно в срезе личных интересов.
Серж Саргсян как минимум подсознательно понимает, что его слову никто не поверит, поэтому не показывается обществу на глаза. Легитимность – довольно серьезная категория, и испытывающий ее дефицит чиновник постоянно его ощущает.
В подобных условиях руководители государств, как правило, выступают с посланиями и дают оценки. В случае с Сержем Саргсяном напрашивается логичный вопрос… для чего?
Он не слышит, не видит, не говорит. И это весьма естественно. Да и необходимости в его выступлении нет – всё и так понятно.
Кстати, во всех напряженных ситуация Серж Саргсян обязательно куда-нибудь «пропадал». Так было последние двадцать лет… И всему этому нужно положить конец.