ՀԴԿ նախագահ. «Եթե վավերացվելու են այս արձանագրությունները, ապա դրանց պետք է հուշագիր կցվի»
-Մեզ համար անընդունելի է, որ նախաստորագրված արձանագրություններում գրված է՝ «երկկողմ պարտավորություններ»,-«Ուրբաթ» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀԴԿ նախագահ, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի 1-ին փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը։ Նա նշել է, որ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի դիրքորոշումը համընկնում է ՀԴԿ դիրքորոշմանը, և ինքն արտահայտում է նաև Կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանի կարծիքը։
-Մենք Թուրքիայի հետ երբևիցե երկկողմ պարտավորություններ չենք ունեցել, և դա միանշանակ ասում է այն մասին, որ թուրքերն ի նկատի ունեն Կարսի պայմանագիրը։ Ի դեպ, Կարսի պայմանագիրը ստորագրել է 5 երկիր, իսկ դա երկկողմ չի կարող համարվել։
ՀԴԿ նախագահն ասել է, թե իր կարծիքով պետք է հուշագիր ձևավորվի.
-Եթե վավերացվելու են այս արձանագրությունները, ապա դրանց պետք է կցվի հուշագիր, որտեղ հայկական կողմը պետք է նշի բոլոր այն չլուծված հիմնախնդիրները, որոնք այսօր առկա են։ Խոսքս և՛ Ցեղասպանության փաստի միջազգային ճանաչման, և՛ Հայ դատի պահանջատիրության մասին է։

Председатель ДПА: «Если эти протоколы будут ратифицированы, то к ним должен быть присоединен меморандум»
«Для нас неприемлемо, что в парафированных протоколах написано «двусторонние обязательства», - во время встречи с журналистами в клубе «Урбат» сказал председатель Демократической партии Армении (ДПА), 1-й зампредседателя Всемирного армянского конгресса Арам Саркисян. Он отметил, что позиция Всемирного армянского конгресса совпадает с позицией ДПА, и она отражает также мнение президента Конгресса Ара Абрамяна.
«У нас никогда не было двусторонних обязательств с Турцией, и это однозначно говорит о том, что турки имеют в виду Карский договор. Кстати, Карский договор подписали 5 стран, и он не может считаться двусторонним», - подчеркнул он.
Председатель ДПА сказал, что, по его мнению, должен быть составлен меморандум.
«Если эти протоколы будут ратифицированы, то к ним должен быть присоединен меморандум, в котором армянская сторона должна указать все те нерешенные проблемы, которые имеются сегодня. Речь идет и о международном признании Геноцида, и о требованиях Ай Дата», - сказал лидер ДПА.