Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այլևս հրաժարական չի տա
-Այն հանրային ուշադրությունը, որ սևեռված է «Ժառանգության» վրա, ապացուցում է, որ «Ժառանգությունն» իսկապես հասարակական-քաղաքական արժեք է դարձել, և ես կարծում եմ, որ արժե գնահատել, փայփայել և փրկել այն որպես հասարակական արժեք։ Հայաստանյան հիվանդությունն ուղղակի մտավ «Ժառանգություն»,- «Ժառանգություն» կուսակցությունում տեղի ունեցած խմորումների վերաբերյալ խոսելիս ասել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ անցյալ համագումարում վարչության նախագահն ինքն էր և ընտրությունների ժամանակ դեռ չէր հանձնել նախագահական իր պատասխանատվությունը, հետևաբար տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը կրում է հենց ինքը.
-Այդ բոլոր գործընթացները գտնվում էին իմ պարտականության տակ։ Ես չիրականացրեցի անհրաժեշտ հսկողությունը, թույլ տվեցի, որ լինեն որոշ շահի բախումներ հանձնաժողովի անդամների և թեկնածուների միջև, և որոշ մարդիկ, մտահոգ լինելով, որ քվորումի խնդիր կլինի, ուզեցին բարի նպատակներով ինչ-որ սխալ գործեր իրականացնել, գնալ կեղծիքի ճանապարհով, ինչն անընդունելի է։ «Ժառանգության» վարչությունը հետագայում ինքը քայլեր կատարեց այդ ուղղությամբ, ինքը գնաց նկատողությունների և պատիժների ճանապարհով, բայց նաև մոռացավ, որ այդ պահին դեռ 3-4 րոպե կար, որ ես վայր դնեի նախագահական իմ պատասխանատվությունը։
Վարչության կազմում, Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խոսքերով, ինքը չէ, որ փոփոխություններ պետք է մտցնի, և նախատեսվող համագումարը լուրջ վերահսկողությամբ նոր ընտրություններ կանցկացնի։ Նա նաև հերքել է տեղեկությունները, թե Արմեն Մարտիրոսյանը կեղծիքներով է դարձել վարչության նախագահ՝ ասելով, որ դա ճիշտ չէ։
-Հետևելով մի քանի հոգու հրապարակային հայտարարություններին՝ հասկանալի է դառնում, որ իրենք իրենց վաղուց են հեռացած զգում, իրենք են հեռացել։ Բայց ես կարծում եմ, որ այդ շարքում կային մարդիկ, որոնք արժանի չէին այդ վերաբերմունքին,- ասել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հեռացված անդամների մասին։
Ինչ վերաբերում է Մովսես Արիստակեսյանին, ապա, ըստ Ր. Հովհաննիսյանի, նա ուզում էր խորհուրդ հարցնել, թե ի՞նչ պետք է անի.
-Նա տարբեր առաջարկներ ուներ եվրոպական կազմակերպություններից և ԵԱՀԿ-ից , ես նրան առաջարկեցի, որ ինքը ներկա դրությամբ չտուժելու համար ընդունի եվրոպական բարձր աշխատավարձ խոստացող աշխատանքը և դիտարկի խորհրդարան անցնելու համար մեծամասնական ընտրատարածքով որևէ թեկնածություն։
Նա նաև նշել է, որ չնայած շատերի համար ակնհայտ է, որ իր աշխույժ մասնակցությունը կուսակցության ղեկավարման գործերին լուծումներից մեկն է, վարչության նախագահի դիրքերը վերականգնելու խնդիր ինքը չունի, բայց չի էլ բացառում դա։
Իր անձնական նամակների մեկնաբանմանն անդրադառնալով՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասել է.
-Երևի ամեն մեկը հուզված էր և այդ դյուրագրգիռ իրավիճակում յուրովի է մեկնաբանել։ Ես գրել էի՝ դուք համարեք, որ այլևս հրաժարական չի լինելու։ Սա այլևս իմ վերջին հրաժարականն է։ Այսինքն, դուք ինձանից հրաժարական չեք տեսնի։ Կուսակցությունից հեռանալու և այլ բաների մասին ոչինչ չկար։ Շատ հետաքրքիր է, որ ամեն մեկն այդ համապարփակ նամակը յուրովի է մեկնաբանել, բայց այնտեղ գրվածն ուղղված էր բոլոր բոլորին՝ առանց բացառության։ Նրանց պատասխանատվությանն էր վերաբերում, և որ նրանցից յուրաքանչյուրը խախտեց այդ պատասխանատվության հրամայականը։ Այդտեղ կար նաև բացառում։ Ես ինձ բացառեցի այդ գործելաոճից, այդ ցեխարձակումից, որով այդ օրերին այդ մարդիկ փայլում էին։ Եվ ամեն մեկը, փոխանակ իր վրա վերցնի ասածը, մյուսի վրա է գցում։ Ես այլևս հրաժարական չեմ տա։

Раффи Ованисян отныне не подаст в отставку
«То общественное внимание, которое направлено в отношении партии «Наследие», доказывает, что «Наследие» действительно  стало общественно-политической ценностью и я считаю, что стоит оценить, лелеять и спасти его, как общественную ценность. Армянская болезнь просто  вошла в «Наследие»», - сказал Раффи Ованисян, говоря о брожениях, имевших место в партии «Наследие».
Он отметил, что на прошлом съезде председателем правления был он и во время выборов еще не сдавал свои председательские полномочия, следовательно, ответственное за происшедшее  несет именно он.
«Эти все процессы входят в мои обязанности. Я не осуществил необходимого контроля, позволил, чтобы были столкновения определенных интересов между членами комиссии и кандидатами, и некоторые люди, будучи обеспокоенными, что будет вопрос кворума, хотели, чтобы с добрыми намерениями сделать какие-то неправильные дела пойти по пути фальсификаций, что неприемлемо. Правление «Наследия» в дальнейшем само сделало шаги в этом направлении, само пошло по пути замечаний и наказаний, однако также забыло, что в этот момент еще было 3-4 минуты, чтобы я сложил свою председательскую ответственность».
По словам Р.Ованисяна, в составе правления не он должен вносить изменения и при серьезном контроле предстоящего съезда буду проведены новые выборы. Он также опроверг те сведения, что Армен Мартиросян фальсификациями стал председателем правления, сказав, что это неверно.
«Следя за публичными заявлениями нескольких людей, становится ясным, что они себя давно считают исключенными, поскольку сами себя исключили. Но я считаю, что в этом ряду были люди, которые не были достойны такого отношения», - сказал Раффи Ованисян.
Что касается Мовсеса Аристакесяна, то, по словам  Р.Ованисяна, он хотел спросить совета, что он должен делать.
«У него были различные предложения от европейских структур и ОБСЕ, я ему предложил, чтобы он для того, чтобы на данный момент не пострадал, принял бы предложение о работе на высокой зарплате и рассматривал бы возможность перехода в парламент по мажоритарной системе какого-либо кандидата», - отметил Ованисян.
Он также отметил, что, несмотря на то, что для многих очевидно, что его активное участие в делах управления партии является одним из решений, у него нет проблемы восстановления своих позиций председателя правления, но и не исключает этого.
Комментируя свои личные письма, Раффи Ованисян сказал:
«Наверное, каждый из вас был взволнован и этот состояние своеобразно комментировал. Я писал, вы считайте, что отныне отставок не будет. Это отныне моя последняя отставка. То есть, вы от меня не увидите отставки. Об уходе из партии и подобных вещах ничего не было. Очень интересно, что каждый из них в своем письме по-своему комментирует,  однако там написанное было направлено всем, без исключения. К ним я отношусь очень ответственно».