Անդրանիկ Թևանյան. «2008–ից հետո իշխանության վարած քաղաքականությունն արկածախնդրային բնույթ ունի» (տեսանյութ)
«7 օր» լրատվավերլուծական կայքէջի հիմնադիր Անդրանիկ Թևանյանի ելույթը ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հրավիրած համաժողովում
«Հարգելի՛ գործընկերներ,
Մեր հասարակական ու քաղաքական կյանքում առկա հիվանդությունների ախտորոշման և բուժման մեթոդոլոգիայի վերաբերյալ հնչում են տարբեր տեսակետներ, բայց իշխանության ընդդիմախոսների մոտ, մեծ հաշվով, կա ընդհանուր հայտարար։
Ռազմավարական խնդիրը ներքին ու արտաքին քաղաքականության փոփոխությունն է, իսկ մարտավարականը՝ իշխանափոխությունը։
Հայաստանյան առանձնահատկությունները և համաշխարհային փորձը հաշվի առնելով՝ կարելի է վստահաբար պնդել, որ առանց իշխանափոխության, ընտրական ինստիտուտի հանդեպ հավատի վերականգնման, կուսակցական համակարգի կայացման՝ հնարավոր չէ դրականորեն փոխել տնտեսաքաղաքական հարաբերությունները սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով։
Խորհրդային Միության ժամանակ էլ քաղաքական մենաշնորհ կար, և այն ժամանակ էլ մի քանի անգամ Սահմանադրություն փոխվեց։ Արդյունքում՝ ամրագրվեց Կոմկուսի առաջատար դերը հանրային կյանքում։ Այդ դերն այնքան «առաջատար» էր, որ ԽՍՀՄ–ը փլուզվեց։
Փլուզման պատճառն այն չէր, որ կոմունիստները վատ մարդիկ էին, Գորբաչովն Արևմուտքին էր ծախված, կամ ԱՄՆ–ի գործակալները կործանեցին այդ հսկային։
Հիմնական պատճառը տնտեսական և քաղաքական համակարգի մենաշնորհն էր, որի պայմաններում չկար մասնավոր սեփականության ինստիտուտ, և բացակայում էր մրցակցային միջավայրը տնտեսական ու քաղաքական կյանքում։
Հիմա Հայաստանում փորձ է արվում սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով նեոբոլշևիկյան մոդելի անցնել՝ ներմուծելով «գենսեկի» հին ու «բարի» ինստիտուտը։ Նպատակը մեկն է՝ ապահովել իշխող վերնախավի մի նեղ հատվածի վերարտադրությունը և նրանց տնօրինած սեփականության բազմապատկումը։
Երբ իշխող դասի և պետության շահերը միմյանց հետ խոր հակասության մեջ են մտնում, ապա նման վերարտադրության գինը կարող է լինել պետության կորուստը։ Ինչպես խորհրդային ցմահ «գենսեկների» պաշտոնավարման գինը եղավ պարտությունը «Սառը» պատերազմում, այնպես էլ մենք կարող ենք մեր «Սառը» պատերազմը տանուլ տալ, եթե չկանխենք տնաբույծ նեոբոլշևիկների վերարտադրվելու փորձերն ու չազատվենք նրանցից։
2008–ից հետո ձևավորված իշխանության վարած քաղաքականությունն արկածախնդրային բնույթ ունի։
Արկածախնդրություն էր «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը, որի բացասական հետևանքները մենք տեսնում ենք գրեթե ամեն օր։
«Նախաձեռնողական» հռչակված արտաքին կուրսի արդյունքում Ղարաբաղի հարցում Թուրքիան դարձավ ակտիվ դերակատար, Հայոց ցեղասպանության հարցը դուրս մնաց միջազգային օրակարգից, Անկարան ու Բաքուն լկտիացան։
Ցավով պետք է արձանագրել, որ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության խայտառակ հետևանքները սրբագրում են սահմանում կանգնած մեր զինվորները՝ իրենց կյանքի գնով։
Արտաքին քաղաքական ոլորտում արկածախնդրություն էր նաև եվրաասոցացման գործընթացը։
Չորս տարի ԵՄ–ի հետ բանակցած Հայաստանը կայծակնային արագությամբ հայտնվեց Մաքսային միությունում, ապա՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Մինչդեռ, մեր շահերից էր բխում հավասարակշռված կամ կոմպլեմենտար քաղաքականության շարունակականությունն ապահովելը, որը հնարավորություն կտար խորացնել հայ–ռուսական ռազմաքաղաքական հարաբերություններն ու սերտացնել Արևմուտքի հետ կապերը՝ վեստերնիզացիայի ենթարկելով պետական կառավարման համակարգն ու տնտեսական խաղի կանոնները։
Պաշտոնական Երևանի որդեգրած «արևմտամետ» քաղաքականության արդյունքը եղավ այն, որ մեզ այժմ չեն հարգում Արևմուտքում, և չեն վստահում Մոսկվայում։ Հայաստանին անլուրջ են վերաբերվում։ Դա է պատճառը, որ Ադրբեջանն ագրեսիվացել է՝ ոգևորվելով նաև մեր տնտեսական «հաջողություններով»։
Հաջորդը։
Արկածախնդրություն էր «Հայկական աշխարհի» կառուցման կոչերի ներքո իրականացվող սոցիալ–տնտեսական քաղաքականությունը, որի աղետալի հետևանքները չի կարողանում թաքցնել անգամ պաշտոնական վիճակագրությունը։
Վերջին 7 տարվա ընթացքում
–արտագաղթողների թիվն անցել է 300 հազարը,
–աղքատությունն ավելացել է մոտ 50 տոկոսով,
–ներդրումները կտրուկ կրճատվել են,
–ՀՆԱ–ն դոլարային հաշվարկով դեռ չի մոտեցել 2008–ի մակրոտնտեսական ցուցանիշներին՝ 2009թ. «հաջողացնելով» համաշխարհային ռեկորդ սահմանել անկման ցուցանիշով,
–կապիտալի արտահոսքը չափվում է միլիարդավոր դոլարներով,
–ազգային դրամը վերածվել է լոկ ցածրարժեք ապրանքների վճարամիջոցի (փողի մյուս գործառույթներն այն գրեթե չի կատարում), քանզի դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում մարդիկ չեն վստահում սեփական արժույթին,
–հանրության մեծ մասն ընկել է տոկոսի տակ՝ դառնալով բանկային համակարգի գերին,
–ՀՀ արտաքին պարտքն աճել է շուրջ 3 անգամ՝ մոտենալով 5 միլիարդ դոլարի սահմանագծին։
Բացասական ցուցանիշների թվարկումը երկար կարելի է շարունակել, բայց այսքանն էլ բավական է՝ հասկանալու համար, որ գործ ունենք, մեղմ ասած, անարդյունավետ իշխանության հետ։
Միակ բանը, որ ստացվել է այս իշխանությունների մոտ, քաղաքական հաճախորդների բանակը նոր դեմքերով համալրելն է, «Գեբելսյան» քարոզչամեքենա ստեղծելը, տարատեսակ տեխնիկական միջոցների և օրենքների օգնությամբ փող հավաքելու մեխանիզմներ ներդնելն ու անձնական միջոցների կուտակման հարցում առաջանցիկ տեմպ ապահովելը։
Արկածախնդրությունների այս շարքն ամփոփելու է գալիս, ինչպես արդեն նշեցի, սահմանադրական փոփոխությունների նախաձեռնությունը։ Մեզ առաջարկվում է խորհրդայի՛ն կառավարման համակարգ, ինչը ական է մեր պետության տակ։
Որքան էլ դեմագոգները, սկզբունքային ժուլիկները և երեսուն արծաթի անշահախնդիր սիրահարները պնդեն, թե իշխանությունը բարեփոխում է առաջարկում, և ուրեմն, եկեք օգնենք նրան, միևնույն է՝ բոլորն էլ հասկանում են, որ սահմանադրական փոփոխություններն արվում են մեկ մարդու համար, և մենք գիտենք այդ մարդու անունը։
Այդ մարդու և Հայաստանի շահերը բախվում են բոլո՛ր կետերում։ Ընտրությունն այս պայմաններում ակնհայտ է՝ Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների շահերը վեր են մեկ մարդու շահերից, ով էլ որ լինի այդ մարդը։
Այնպես որ, պետք է հասարակական–քաղաքական լայն կոնսոլիդացիայի՝ Համաժողովրդական շարժման, միջոցով նախ ստիպել, որպեսզի վիժեցվեն սահմանադրական փոփոխությունները, ապա անցնել նոր՝ ազգային–դեմոկրատական արժեհամակարգով առաջնորդվող իշխանության ձևավորմանը։
Իշխանափոխությունն ազգային անվտանգության ապահովման կարևորագույն նախապայմանն է և մեր երկրի զարգացման գրավականը։ Այլ տեսակետ ունեցողները թող մասնակցեն Գալիպոլիի ճակատամարտի 100–ամյակի միջոցառմանը։

Андраник Теванян: «Политика сформировавшейся после 2008 года власти носит авантюрный характер»
Выступление основателя информационно-аналитического сайта «7or» Андраника Теваняна в ходе созванной лидером ППА Гагиком Царукяном конференции
«Уважаемые коллеги,
Относительно методологии диагностики и лечения имеющихся в нашей общественной и политической жизни болезней звучит множество мнений, однако у оппонентов власти, по большому счету, имеется общий знаменатель.
Стратегической задачей является изменение внутренней и внешней политики, а тактической – смена власти.
Учитывая особенности Армении и мировой опыт, можно с уверенностью утверждать, что без смены власти, восстановления доверия к институту выборов и становления партийной системы преобразовать к лучшему политико-экономические отношения посредством конституционных изменений невозможно.
Политическая монополия была и в советские годы, и Конституция тогда тоже несколько раз менялась. Как результат, была закреплена руководящая и направляющая роль Компартии в общественной жизни. Эта роль была настолько «руководящей», что СССР распался.
Причиной распада было не то, что коммунисты были плохими, Горбачев продался Западу или агенты США посильно способствовали развалу.
Главной причиной была монополия экономической и политической системы, в условиях которой не было института частной собственности и отсутствовала конкурентная среда в экономической и политической жизни.
Сейчас в Армении предпринимается попытка совершить посредством конституционных изменений переход к необольшевистской модели, заимствовав старый «добрый» институт «генсека». Цель одна – обеспечить воспроизводство власти узкой группы правящей элиты и преумножение ее собственности.
Когда интересы правящего класса и государства приходят в глубокое друг с другом противоречие, то ценой подобного воспроизводства может быть утрата государства. Точно так же, как ценой пожизненного правления советских генсеков было поражение в «холодной» войне, нашей отплатой может стать поражение в нашей «холодной» войне, если не пресечь попытки доморощенных необольшевиков воспроизвестись и не избавиться от них вовремя.
Политика сформировавшейся после 2008 года власти носит авантюрный характер.
Авантюрой была «футбольная» дипломатия, с негативными последствиями которой мы сталкиваемся ежедневно и повсеместно.
В результате провозглашенного «инициативным» внешнеполитического курса Турция стала активным игроком в вопросе Карабаха, с международной повестки сошел вопрос признания Геноцида армян, а Анкара и Баку окончательно обнаглели.
С сожалением приходится констатировать, что позорные последствия «футбольной» дипломатии исправляют стоящие на границе солдаты – ценой своих жизней.
Во внешнеполитической сфере авантюрой был также процесс евроассоциации.
Четыре года переговаривавшаяся с ЕС Армения моментально оказалась в Таможенном союзе, а затем – в Евразийском экономическом союзе. Между тем, в наших интересах было поддержание преемственности сбалансированной или комплементарной политики, которая позволила бы углубить стратегические армяно-российские отношения и упрочить связи с Западом, подвергнув вестернизации систему государственного правления и экономические отношения.
В результате взятой на вооружение официальным Ереваном «прозападной» политики нас перестали уважать на Западе, а в Москве нам перестали доверять. Нас перестали воспринимать всерьез. Именно поэтому Азербайджан стал агрессивнее, воодушевившись также нашими экономическими «успехами».
Далее.
Авантюрой была проводившаяся под призывами к построению «Армянского мира» социально-экономическая политика, катастрофичные последствия которой не удается скрыть даже официальной статистике.
За последние 7 лет
-число эмигрировавших превысило 300 тыс. человек,
-бедность выросла на 50 процентов,
-инвестиции резко сократились,
-ВВП в долларовом выражении до сих пор не вернулся к показателям 2008 года, зафиксировав в 2009 году мировой рекорд по спаду,
-отток капитала измеряется миллиардами долларов,
-национальный драм превратился в расчетное средство для дешевых товаров (остальные функции денег он практически не исполняет), поскольку в результате проводимой денежно-кредитной политики люди перестали доверять собственной валюте,
-большая часть населения пребывает под кредитами,
-внешний долг РА вырос в три раза, приблизившись к порогу в 5 млрд долларов.
Единственное, что удалось этим властям, это пополнение армии политических клиентов, создание «геббельского» агитпропа, внедрение различных механизмов сбора денег, а также обеспечение опережающих темпов в вопросе накопления личного капитала.
Подытоживает этот ряд авантюр, как уже отмечалось, инициатива по конституционным изменениям. Нам предлагается советская система правления, что является закладываемой под нашим государством миной.
Сколько бы демагоги, принципиальные жулики и бескорыстные любители тридцати сребреников ни утверждали, что власти предлагают реформы, поэтому давайте поможем им в этом деле, всё равно все понимают, что конституционные изменения предпринимаются в интересах одного человека, имя которого известно всем.
Интересы этого человека и интересы Армении сталкиваются по всем направлениям. Выбор в этих условиях очевиден – интересы Армении и граждан РА превыше интересов одного человека, кто бы им ни был.
Так что, сначала посредством широкой общественно-политической консолидации – Общенародного движения – нужно заставить отказаться от конституционных изменений, затем перейти к формированию новой, руководствующейся национально-демократической системой ценностей власти.
Смена власти является важнейшим предусловием обеспечения национальной безопасности и залогом развития страны. Придерживающиеся иного мнения пусть участвуют в мероприятии по случаю 100-летия сражения на Галлиполи.