Ադրբեջանական հայալեզու հեռուստաալիք
Հոկտեմբերի 5-ից գործում է Ադրբեջանի առաջին միջազգային հեռուստաալիքը' «ATV International» («ATV Int»), որն ունի նաև հայերեն հեռարձակման բաժին. տեղեկացրել է ATV-ի լրատվական բաժնի ղեկավար Վագիֆ Այդինօղլին1:
«ATV Int»-ը հաղորդումները հեռարձակում է 4 լեզվով' հայերեն, պարսկերեն, անգլերեն և ռուսերեն: Սկզբում հայտարարվում էր, թե հեռուստաընկերության ստեղծման նպատակը Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնություններին իրենց լեզուներով ծրագրեր ապահովելն է2: Հետագայում Ադրբեջանի հեռուստատեսության ազգային հանձնաժողովը «ATV Int»-ի ստեղծումն արդարացրեց այն փաստով, որ Ադրբեջանի տարածքում միջազգային հեռուստաընկերությունների հեռարձակումն արգելելուց հետո անհրաժեշտ էր լրացնել բացը3՝ մոռանալով նշել, որ Ադրբեջանում միջազգային հեռուստաընկերությունների հեռարձակումները հայերեն կամ պարսկերեն չէին։
Հետագայում վերջնականապես խոստովանեցին, որ «ATV Int»-ի նպատակը քարոզչությունն է: Վագիֆ Այդինօղլին նշել է4, որ նոր հեռուստաալիքի գլխավոր նպատակը քարոզչությունն է, ինչի համար արդեն պատրաստվում են փաստագրական ֆիլմեր: Որ հեռուստաընկերությունը միայն քարոզչական նպատակներ ունի' հայտարարել է նաև «ATV Int»-ի փոխտնօրեն Նաթիգ Իբրահիմովը, որը նշել է, թե հայերեն լուրերը կապված են լինելու միայն Ադրբեջանի քարոզչության հետ5: Նա նշել է նաև, որ միջազգային հեռարձակումը կատարվելու է Hot Bird և Turksat արբանյակների միջոցով:
Հիշեցնենք, որ 2009թ. սկզբին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան պատրաստվում է ՀՀ Հանրային հեռուստաընկերության աջակցությամբ հեռարձակել հայալեզու հեռուստահաղորդումներ6:
Պետք է ենթադրել, որ «ATV Int» հեռուստաալիքի հիմնադրումը ադրբեջանա-թուրքական հակահայկական տեղեկատվա-հոգեբանական քաղաքականության մասն է կազմում:
Հեռուստատեսության տեղեկատվա-հոգեբանական ազդեցության առանձնահատկությունները
Հեռուստատեսությունը տեղեկատվական-հոգեբանական ազդեցության հզոր գործոններից է: Այն թույլ է տալիս ընտրել, թե ինչպես իրականացնել ազդեցությունը՝ տեքստային/վերբա՞լ, թե՞ պատկերային ձևով: Տեքստային ձևն ուղղված է ինտելեկտուալ լսարանին, որը պահանջում է փաստեր, թվեր, վիճակագրություն և այլն: Պատկերային ազդեցությունն ուղղված է ոչ մասնագիտական լսարանին, որին ավելի շատ անհրաժեշտ են հուզիչ տեսարաններ, դրամատիկ պատմություններ ու սենսացիաներ: Երկրորդ տարբերակն ավելի ազդեցիկ է, որովհետև փորձ է արվում ազդեցություն գործել զգացմունքների վրա, ենթագիտակցական մակարդակում:
Հեռուստատեսության միջոցով հոգեբանական ազդեցությունն ունի մի շարք առավելություններ և թերություններ7:
Առավելություններ:
1.  Տեսողական և վերբալ ազդեցության համատեղելիությունը:
2.  Հեռուստադիտողին իրադարձությանն իրական ժամանակով ներկա լինելու հնարավորություն տալը, ինչն այն տպավորությունն է ստեղծում, թե լսարանը վկա է իրադարձությունների զարգացմանը և կարող է ինքնուրույն եզրահանգումների գալ:
3.  Փաստագրական կադրերի, ֆիլմերի միջոցով ինչ-որ խնդրի քարոզմանն աջակցելը:
4.  Հեռուստատեսության հաճախականությամբ հնարավոր է գրավոր տեքստեր փոխանցել, և եթե աշխարհի մյուս ծայրում հեռուստադիտողը հեռուստացույցին հատուկ սարքավորում միացնի, կարող է ստանալ քարոզչաթերթիկներ և տպագիր նյութեր (համակարգիչներն ու ֆաքսը թուլացրել են այս առավելությունը, բայց այն դեռևս կարևորությունը չի կորցրել):
5.  Հեռարձակման անհնարինության պարագայում' նյութերի տարածում տեսամագնիտոֆոնների կամ DVD-ների միջոցով: Հեռուստատեսության այս առավելությունը լավագույնս օգտագործվեց 2008թ. ՀՀ նախագահի ընտրությունների ժամանակ, երբ ընդդիմությունը հեռուստաեթերում իր ներկայության պակասը լրացրեց DVD-ների միջոցով նյութեր տարածելով:
6.  Զգայական հսկայական ազդեցության հնարավորություն, որը չունի որևէ այլ լրատվամիջոց:
Թերություններ:
1.  Հեռուստատեսային արտադրանք պատրաստելը և լսարանին ներկայացնելն ավելի թանկ է, քան ռադիոյինը կամ թերթինը:
2.  Հեռուստատեսությունը ռադիոէլեկտրոնային խափանումների նկատմամբ ավելի զգայուն է, քան ռադիոն:
3.  Հեռուստահաղորդում պատրաստելն ավելի բարդ, ժամանակատար և ծախսատար է, քան ռադիոհաղորդումը:
Անցյալ դարի 70-ականներից սկսված մի շարք ուսումնասիրություններ ապացուցում են, որ հեռուստացույց դիտելիս մարդը գտնվում է ֆիզիոլոգիական գրեթե նույն վիճակում, ինչ հիպնոսի ազդեցության ժամանակ8: Այդ պատճառով հեռուստանյութերը պատրաստվում են այնպես, որպեսզի լարված պահեն լսարանի ուշադրությունը և չթողնեն, որ հեռուստադիտողը ննջի: Մարդն աստիճանաբար կախվածության մեջ է ընկնում նման իրավիճակից:
Այսպիսով, կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանական հակահայկական տեղեկատվական համակարգը համալրվեց ,ծանր հրետանիովե: Հնարավոր է՝ ադրբեջանցիները չկարողանան օգտագործել նորաստեղծ հեռուստաալիքը նախանշված նպատակներին համապատասխան, ինչպես որ չեն կարողանում օգտագործել ՀՀ և ԼՂՀ բնակչության համար պատրաստվող վատորակ հայալեզու ռադիոհաղորդումները: Սակայն հաջողության հասնելու հավանականություն կա, քանի որ համացանցում տեղեկատվական պայքարի կազմակերպման մեջ առաջադիմություն ունեցել են:
Ադրբեջանա-թուրքական հայալեզու հեռուստաալիքների հնարավոր վտանգները կարելի է բաժանել երկու մասի.
1.  Հակահայկական տեղեկատվական գործողություններում ադրբեջանա-թուրքական տեղեկատվական դաշտի հզորացում: Նրանք ձեռք են բերում ևս մի տեղեկատվամիջոց, որն ազդեցություն կունենա հայկական տեղեկատվական դաշտում և ադրբեջանա-թուրքական համացանցային լրատվամիջոցների նման կարող է օգտագործվել հակահայկական տեղեկատվական գործողությունների ժամանակ:
2.  Ազդեցություն արժեքային համակարգի վրա (երաժշտության, մշակույթի միջոցով), որն ավելի խորքային վտանգներ է պարունակում: Շատ մասնագետներ (Մ.Վեբեր, Ա.Մարշալ, Վ.Պարեթո, Վ.Թոմաս) արժեքային համակարգը դիտարկում են որպես սոցիալական ձևի ամբողջության պահպանմանն անհրաժեշտ գործոն, որն արտահայտվում է սոցիալական հարաբերություններով9: Այս է պատճառը, որ ԽՍՀՄ մասնատման հարցում կարևոր գործոններից էր արժեքային համակարգի ճգնաժամը:
Այս պայմաններում անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական նոր քարոզչամիջոցի հնարավորություններն ուսումնասիրելու, հնարավոր ազդեցությունը թուլացնելու ուղղությամբ, որպեսզի չկրկնվի ադրբեջանական համացանցային լրատվամիջոցների օրինակը, որոնք դարձել են հայկական տեղեկատվական դաշտի անբաժան մասը:

Азербайджанский телеканал на армянском языке
«С 5-го октября действует первый международный телеканал Азербайджана «ATV International» («ATV Int»), у которого есть также и отдел вещания на армянском языке», - сообщил глава информационного отдела ATV Вагиф Айдыноглу1.
Передачи «ATV Int» транслируются на четырех языках: армянском, персидском, английском и русском. Сначала заявлялось, что целью телекомпании является обеспечение национальных меньшинств Азербайджана программами на их языках2. Впоследствии Национальный совет по телерадиовещанию (НСТР) Азербайджана оправдал создание «ATV Int» тем фактом, что на территории Азербайджана больше не вещают зарубежные телеканалы и радиостанции и потому «ATV Int» предназначен для заполнения образовавшейся ниши. Однако, в НСТР забыли отметить, что трансляции международных телекомпаний в Азербайджане были не на армянском, и не на персидском.
Впоследствии, наконец, признались, что целью «ATV Int» является пропаганда. Вагиф Айдыноглу отметил4, что главной целью нового телеканала является пропаганда, для чего уже подготавливаются документальные фильмы. О том, что телекомпания преследует лишь пропагандистские цели, заявил также замдиректора «ATV Int» Натиг Ибрагимов, который отметил, что новости на армянском языке будут связаны лишь с пропагандой Азербайджана. Он также отметил, что международную трансляцию будут осуществлять посредством спутников Hot Bird и Turksat.
Напомним, что в начале 2009г. стало известно, что Турция готовится при содействии Общественного телевидения Армении вещать телепрограммы на армянском языке 6.
Следует предположить, что открытие телеканала «ATV Int» является составной частью азербайджано-турецкой антиармянской информационно-психологической пропаганды.
Особенности информационно-психологического воздействия телевидения
Телевидение является одним из мощных факторов информационно-психологического воздействия. Оно позволяет выбирать способ воздействия: текстовый, вербальный или визуальный. Текстовый способ направлен на интеллектуальную аудиторию, которая нуждается в фактах, цифрах, статистике и т. д. Визуальное воздействие направлено на непрофессиональную аудиторию, которая больше нуждается в волнующих сценах, драматических историях и сенсациях. Второй вариант более влиятелен, поскольку делается попытка воздействовать на чувства, на уровне подсознания.
Психологическое влияние посредством телевидения имеет ряд преимуществ и недостатков7:
Преимущества:
1. Совмещение визуального и вербального воздействия
2. Предоставление телезрителю возможности присутствовать в режиме реального времени, из-за чего создается впечатление, что аудитория является свидетелем развития событий и может прийти к самостоятельным заключениям.
3. Содействие пропаганде какого-либо вопроса посредством документальных кадров, фильмов.
4. По частотам телевидения возможно передавать письменные тексты, и если в другом конце света телезритель присоединит к телевизору специальное устройство, то может получить агитационные листовки и печатные материалы (компьютеры и факс ослабили это преимущество, но оно еще не утратило свою важность)
5. В случае невозможности трансляции - распространение материалов посредством видеомагнитофонов или DVD. Это преимущество телевидения было использовано во время выборов президента РА в 2008г., когда оппозиция заполнила недостаток своего присутствия в телеэфире распространением материалов на DVD-дисках.
6. Возможность эмоционального воздействия, которой нет у других СМИ.
Недостатки:
1. Подготовка телевизионной продукции и ее представление аудитории обходится дороже, чем подготовка материалов на радио и в газете.
2. Телевидение более чувствительно к радиоэлектронным перебоям, чем радио.
3. Подготовка телепередачи сложнее, требует больше времени и расходов, чем радиопередача.
Ряд исследований начавшихся с 70-х годов прошлого века доказал, что, смотря телевизор, человек находится почти в том же физиологическом состоянии, что и во время влияния гипноза8. По этой причине телематериалы готовятся таким образом, чтобы держать в напряжении внимание аудитории и не позволить, чтобы телезритель дремал. Человек постепенно попадает в зависимость от подобного состояния.
Таким образом, можно предположить, что азербайджанская антиармянская информационная система пополнилась тяжелой артиллерией. Возможно, что азербайджанцы не смогут использовать новосозданный телеканал в соответствии с намеченными целями, как не могут использовать подготовленные для населения РА и НКР низкокачественные радиопрограммы на армянском языке. Однако вероятность достижения успеха есть, поскольку они преуспели в организации информационной войны в сети.
Возможные опасности азербайджано-турецких армяноязычных телеканалов можно разделить на две части:
1. Усиление мощи азербайджано-турецкого информационного поля в антиармянских информационных действиях. Они приобретают еще одно информационное средство, которое будет иметь влияние на армянское информационное поле и наподобие  азербайджано-турецких общесетевых СМИ оно может быть использовано во время антиармянских информационных действий.
2. Влияние на систему ценностей (посреди музыки, культуры), которая содержит более глубинные опасности. Многие специалисты (М.Вебер, А.Маршал, В.Парето, В.Товмас) систему ценностей рассматривают как необходимый фактор полного сохранения социальной формы, который проявляется социальными отношениями. В этом была причина того, что одним из важных факторов в вопросе расчленения СССР был кризис системы ценностей.
В этих условиях необходимо предпринять шаги для изучения возможностей новой азербайджанской пропагандистской машины, ослабления возможного влияния, чтобы не повторился пример общесетевых азербайджанских СМИ, которые стали неотделимой частью армянского информационного поля.
1www.ru.apa.az
2www.nv.am/ Бакинское телевидение заговорит по-армянски.
3 "В Азербайджане появится телеканал, вещающий и на армянском языке", 05.03.2009, www.regnum.ru
4www.ru.apa.az
5www.nv.am/, Бакинское телевидение заговорит по-армянски.
6"В Турции вплотную взялись за армянскую культуру", www.regnum.ru
7В.Б. Вепринцев, А.В. Манойло, А.И. Петренко, Д.Б. Фролов, "Операции информационно-психологической войны", Краткий энциклопедический словарь-справочник. Москва, 2005, c. 62.
8Райнер Пацлаф, "Застывший взгляд", Физиологическое воздействие телевидения на развитие детей, перевод с немецкого В. Бакусева, Москва, 2003, с. 12.
9Е. П. Белинская, О. А. Тихомандрицкая, "Социальная психология личности", "Академия", Москва 2009г. С. 94