Արձանագրությունների ստորագրումից առաջ Լավրովը Նալբանդյանին գրություն է ուղարկել
Հոկտեմբերի 11-ին Ռուսաստանի կառավարության պաշտոնական կայքը՝ «Российская газета»-ն, հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում Թուրքիայի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպման վերաբերյալ հանդես է եկել սենսացիոն բացահայտումներով։
Պարբերականը գրում է, որ «Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթերի ստորագրմանը նախորդել է չորս ժամանոց շատ էմոցիոնալ մի տեսարան՝ ընդհատված դասական երաժշտության մինի համերգով, հետաձգված պաշտոնական ընթրիքով և ձեռքով գրված գրությամբ՝ առանց որի բանակցությունների վերջնամասը կարող էր ավարտվել աղմկահարույց սկանդալով...»։
Հասկանալով, որ արձանագրությունների ստորագրումը հետաձգվում է անորոշ ժամանակով՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Ֆրանսիայի և Սլովենիայի արտգործնախարարներին, ինչպես նաև ԵՄ գերագույն հանձնակատար Խավիեր Սոլանային հրավիրել է ռուսական պատվիրակության սենյակում դիտելու Ռուսաստան-Գերմանիա ֆուտբոլային հանդիպումը։ Բոլորն ընդունել են հրավերը։ Թե ի՞նչ էր այդ ժամանակ անում Հիլարի Քլինթոնը, ռուսական պատվիրակության աղբյուրները չեն տեղեկացնում։ Ակնհայտ էր դառնում, որ Թուրքիան և Հայաստանը խոշոր դիվանագիտական հիասթափության եզրին են։ Այդ ժամանակ ռուսական պատվիրակության սենյակում գտնվողները կիրառեցին իրենց «գաղտնի դիվանագիտական զենքը»։ Լավրովը, թուղթ ու գրիչ վերցնելով, անգլերենով գրել է. «Էդվա՛րդ, համաձայնվի՛ր արարողությանն առանց հայտարարությունների»։ Այս փաստաթղթի տակ իրենց ստորագրություններն են դրել Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի և Սլովենիայի արտգործնախարարներ Բերնար Քուշները և Սամուել Ժբոգարը, ինչպես նաև ԵՄ գերագույն հանձնակատար Խավիեր Սոլանան։ Ներքևում Լավրովն ավելացրել էր. «10-ը հոկտեմբերի, 2009թ., 19։35»։ Գրությունը հանձնվել էր հասցեատիրոջը՝ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին։ Գրեթե մեկ ժամից արձանագրությունների ստորագրման արարողությունն, ի վերջո, սկսվեց։

До подписания протоколов Лавров направил Налбандяну записку
11 октября на официальном сайте российского правительства «Российская газета» выступила с сенсационными открытиями относительно встречи 10 октября в Цюрихе глав внешнеполитических ведомств Турции и Армении.
Издание пишет, что «Подписанию документов о нормализации отношений между Арменией и Турцией предшествовало почти четырехчасовое крайне эмоциональное зрелище с сорванным мини-концертом классической музыки, отмененным официальным ужином и написанной от руки запиской, без которой финальная часть переговоров чуть не закончилась грандиозным скандалом...».
Поняв, что подписание протоколов откладывается на неопределенное время, глава МИД России Сергей Лавров пригласил министров иностранных дел Франции и Словении Бернара Кушнера и Самуэля Жбогара, а также верховного представителя ЕС Хавьера Солану посмотреть начало футбольного матча Россия-Германия в комнате российской делегации. Все без промедления приняли приглашение. Что в это время делала госсекретарь США Хиллари Клинтон, источники в российской делегации не уточняют. Становилось очевидно, что Армения и Турция находятся в шаге от крупного дипломатического разочарования. И тогда находящиеся в комнате российской делегации дипломаты решили применить свое «тайное дипломатическое оружие». Лавров взял в руки ручку, бумагу и от руки написал на английском: «Эдвард! Соглашайся на церемонию без заявлений». Под этим документом свои подписи кроме российского министра тут же поставили Кушнер, Солана и Жбогар. А ниже Лавров дописал: «10 октября 2009 года. 19:35». Записка была доставлена адресату - главе МИД Армении. Менее чем через час началась церемония подписания протоколов.