«Վեցնյակի» և Իրանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու սպասվող մեծ համաձայնագիրն, անշո՛ւշտ, ողջունելի են։ Բայց ողջունելն ընդամենը դիվանագիտական քայլ է։
Ողջունելը՝ ողջունել, սակայն պետք է հասկանալ, թե որքանով են այդ համաձայնագիրը և հետագա գազային պայմանագիրը բխելու Հայաստանի շահերից։ Միջազգային հարաբերություններում առաջնայինը «ռեալ պոլիտիկն» է, և չի կարելի բոլոր լավ բաները ողջունել, իսկ բոլոր վատ բաները՝ դատապարտել։
Հրե՛ն, Արևմուտքը ողջունում է դեմոկրատական արժեքները, բայց, միևնույն ժամանակ, աջակցում «Իսլամական պետության» զինյալներին, ովքեր բառիս բուն իմաստով սպանվածների ներքին օրգաններն են ուտում։ Արևմուտքը, ավելի կոնկրետ՝ ԱՄՆ–ը, մշտական շահեր ունի և միջազգային ասպարեզում այդ շահերն է պաշտպանում բացառապես «ռեալ պոլիտիկի» շրջանակներում։
Վերադառնալով թեմային՝ նկատենք, որ Արևմուտքը Իրանի հետ համաձայնության գալով՝ նպատակ է հետապնդում ԵՄ–ի համար ռուսական գազին այլընտրանք գտնել ու թուլացնել Կրեմլի դիրքերը բոլոր ուղղություններով։ Նաև՝ նավթի միջազգային գները գցելով՝ թուլացնել ՌԴ–ին։
Իրանի շահն այն է, որ պատժամիջոցների վերացումից հետո այդ պետությունը հնարավորություն է ստանում նավթ ու գազ արտահանել և տնտեսապես ուժեղանալ։
Իսկ ի՞նչ է շահելու Հայաստանը, որն Իրանի հարևան և բարեկամ երկիրն է։ Կարո՞ղ են արդյոք մեզ համար վտանգավոր զարգացումներ լինել գազային նոր պայմանագրերի արդյունքում։ Ա՛յս հարցերը պետք է մեզ հետաքրքրեն, այլ ոչ թե Արևմուտքի հաղթանակը ՌԴ–ի դեմ, կամ հակառակը։
Եթե իրանական գազը հասնելու է ԵՄ՝ շրջանցելով Հայաստանն ու Ղարաբաղը, ապա այդ նախագիծն ուղղակիորեն սպառնալիք է դառնալու զույգ հայկական պետությունների անվտանգությանը, քանզի այդ դեպքում կտրուկ ուժեղանալու են Թուրքիայի և Ադրբեջանի դիրքերը, քանզի այդ երկրներն են դառնալու իրանական գազի արտահանման գործընթացի մասնակիցները, իսկ Հայաստանը հայտնվելու է կատարյալ մեկուսացման մեջ՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։
Առնվազն մոլորյալ պետք է լինել՝ կարծելու համար, թե Արևմուտքն այդ դեպքում մեզ կօգնի, և Հայաստանը կկարողանա իր անվտանգության համակարգը կցել ՆԱՏՕ–ին ու հանգիստ ապրել։ Անգլիական նավերը, որպես կանոն, լեռների վրա չեն կարողանում բարձրանալ։
Ի դեպ, շատ խորհրդանշական է, որ Անգլիայի թագավորական ընտանիքն ապրիլի 24–ին լինելու է Թուրքիայում (հավանաբար՝ նավով), ու մասնակցելու Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակին նվիրված միջոցառմանը։
Իսկ եթե իրանական գազի արտահանման նախագծում մենք կարողանանք տրանզիտ երկիր դառնալ (տնտեսական առումով սա ամենաձեռնտու տարբերակն է և՛ Իրանի, և՛ ԵՄ–ի համար), ապա «վեցնյակի» ու Իրանի հաջող բանակցությունները ողջունելը տրամաբանական կդառնա։
Թե չէ, բոլոր լավ բաներին կողմ լինելը դիրքորոշում չէ։ Ավելի ճիշտ՝ անմեղսունակ դիրքորոշում է։ Այդ տրամաբանությամբ կարելի է նաև Կարս–Ախալքալաք–Թբիլիսի–Բաքու երկաթգծի կառուցումն էլ ողջունել։ Չէ՞ որ երկաթգծի կառուցումն, ընդհանուր առմամբ, լավ բան է։
Հայաստանը հիմա պետք է պատրաստ լինի ցանկացած սցենարի։ Մենք, իհարկե, չենք կարող ազդել Իրանի շուրջ ձեռք բերվելիք մեծ համաձայնագրի բովանդակության և խոշոր խաղացողների վարքագծի վրա, բայց կարող ենք մեր շահերից ելնելով պատրաստվել ցանկացած սցենարի, և լոբբինգ անել, որ Հայաստանը դուրս չմնա խոշոր տարածաշրջանային ծրագրից։ Դուրս չմնալու գինն, իհարկե, չի կարող լինել Ղարաբաղը։ Հակառակը՝ Ղարաբաղի դիրքերի ամրապնդումն ու անվտանգության բաղադրիչի ուժեղացումը հնարավորություն է տալիս մասնակցելու մեծ խաղին։ Հակառակը պնդողները «քիրվայական» գաղափարախոսության ներկայացուցիչներ են։ Գաղափարախոսություն, որը ձևով տարբերվում է, բայց բովանդակային առումով նույն «պահանջատիրական» գաղափարախոսության տարատեսակներից է։
Հետևաբար, պետք է հիմք ընդունել հայաստանակենտրոն մոտեցումները, որոնք խորթ են ինչպես գործող իշխանություններին, այնպես էլ նրանց կցված «պահանջատերերին» ու վերջիններիս հայելային արտացոլանք «քիրվայականներին»։
Իրանական գազը, անգլիական նավերը և «ռեալ պոլիտիկը»

Иранский газ, английские корабли и реальная политика
Достигнутые между «шестеркой» и Ираном договоренности и ожидающееся большое соглашение, несомненно, можно только поприветствовать. Однако это будет всего лишь дипломатическим шагом.
Поприветствовать-то но можно, но нужно также понять, насколько это соглашение и последующие газовые контракты будут в интересах Армении. В международных отношениях главной является реальная политика, и нельзя все хорошие вещи приветствовать, а плохие – осуждать.
Вон, к примеру, Запад приветствует демократические ценности, но одновременно поддерживает воюющих против правительства Сирии боевиков, которые в прямом смысле этого слова поедают внутренние органы убитых. Запад, а конкретнее – США, имеет постоянные интересы и отстаивает их на международной арене исключительно в рамках реальной политики.
Возвращаясь к теме, отметим, что соглашениями с Ираном Запад пытается найти альтернативный российскому источник природного газа и ослабить позиции Кремля по всем направлениям. Кроме того, подточить экономику РФ, опустив цены на нефть.
Интерес Ирана в том, чтобы получить после отмены санкций возможность экспортировать нефть и газ и усиливаться экономически.
А что выиграет от этого Армения, которая является соседней и дружественной для Ирана страной? Могут ли новые газовые соглашения быть для нас чреваты опасными развитиями? Именно это нас и должно интересовать, а не победа Запада над Россией или наоборот.
Если иранский газ дойдет до ЕС в обход Армении и Карабаха, то этот проект уже сейчас является угрозой для безопасности двух армянских государств, поскольку в этом случае усилятся позиции Азербайджана и Турции, которые будут участниками процесса поставок иранского газа, а Армения окажется в абсолютной изоляции со всеми вытекающими из этого последствиями.
Нужно быть как минимум заблудшим, чтобы считать, что Запад в этом случае нам поможет, и Армения сможет связать свою систему безопасности с НАТО и продолжать жить спокойно. Английские корабли, как правило, на горы не взбираются.
Кстати, весьма символично, что английская королевская семья 24 апреля будет в Турции (по всей видимости, на корабле) и примет участие в мероприятиях по случаю 100-летия битвы при Галлиополи.
Если же мы сможем стать в проекте экспорта иранского газа транзитной страной (в экономическом плане это самый выгодный как для Ирана, так и для ЕС вариант), то приветствия по части успешных переговоров «шестерки» и Ирана будут весьма логичными.
А то поддержка всего хорошего не является позицией. Вернее, является невменяемой позицией. По той же логике можно приветствовать проект строительства железной дороги Карс-Ахалкалаки-Тбилиси-Баку. Ведь строительство ж/д, в целом, является вещью хорошей.
Армения сейчас должна быть готова к любому сценарию. Конечно же, мы не можем повлиять на содержание предстоящего всеобъемлющего соглашения по Ирану и поведение крупных игроков, однако мы можем, исходя из своих интересов, подготовиться к любому сценарию и лоббировать, чтобы Армения не осталась за бортом крупных региональных проектов. Ценой этого, естественно, не должен быть Карабах. Наоборот, упрочение позиций Карабаха и усиление составляющей ее безопасности дают возможность участвовать в большой игре. Утверждающие обратное являются носителями идеологии братания с турками. Идеологии, которая формально отличается, но содержательно идентична «взыскательной» идеологии.
Следовательно, нужно взять за основу государственно-центристские подходы, которые чужды как действующей власти, так и закрепленным за нею «требующим» и их зеркальным отражениям – братающимся.