ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահի՝ Կարեն Դեմիրճյանի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու համար հոկտեմբերի 27-ին Կոմիտասի անվան պանթեոն այցելած «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Զավենի Սարգսյանը պատասխանել է «7օր»-ի հարցերին։
-1999թ. հոկտեմբերի 27-ից հետո Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կոչ արեց համախմբվել գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի շուրջ։ Ճի՞շտ եք համարում այդ կոչը։
-Այո՛, ճիշտ եմ համարում։ Հոկտեմբերի 27-ի հաջորդ օրը և դրանից հետո առնվազն մեկ ամսվա մեջ նման մոտեցումը բացարձակ ճիշտ էր։ Եթե ճիշտ չհամարեի, ես վարչապետ աշխատելու Ռոբերտ Քոչարյանի առաջարկությունը չէի ընդունի, որովհետև դա այնպիսի մի վիճակ էր, երբ բոլորը բոլորին էին կասկածում, և այդ վիճակում պետք էր գնալ, տեսնել, փորձել խնդիրը մտցնել դատարան և դատական ատյաններով պարզել՝ ովքե՞ր են մեղավորները, ովքե՞ր են պատասխանատուները, կա՞ն կազմակերպիչներ, թե՞ ոչ։ Դժբախտաբար, դա առ այսօր էլ արված չէ։ Կասկածներ բոլորս ունենք, ենթադրություններ բոլորս ունենք, բայց հիմնավորված որևէ բան չկա։ Ու ամբողջ դժբախտությունն այն է, որ հենց այսօրվա գործող իշխանությունները, մասնավորապես Հանրապետական կուսակցությունը, որ այսօր իշխանություն է, չէր բացառում, ավելին՝ շատ տեղերում պնդում էր դրսից կազմակերպված լինելու վարկածը։ Դեմ չլինելով, որ կարող է դրսից կազմակերպված լինի՝ չեմ կարող չմտածել, որ դա իրենք էին անում իրենց դեմքը ժողովրդի առաջ պահպանելու համար։ Հակառակ պարագայում այսօր ամբողջական իշխանություն ունեն, խորհրդարանում ամբողջությամբ իրենք են, նախագահն էլ իրենցն է, իրեն էլ Վազգենին ընկեր է համարում։ Դե թող դնեն բացահայտեն, չասեն՝ այդ 5-ն են բացահայտվածները։ Առավել ևս, որ այն ժամանակ՝ ի տարբերություն Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանը չէր համարում, որ կազմակերպիչներ չկան։ Համենայնդեպս, ինձ այդպես են ասել։ Ես նրան, ում կասկածում էի, առ այսօր շարունակում եմ կասկածել, որովհետև ոչինչ չի արվել, որ կասկածները վերանան։
-Իսկ ո՞ւմ եք կասկածում։
-Գիտեք, մեղադրանքներ չէի ուզենա հնչեցնել որևէ մեկի հասցեին, առավել ևս՝ ես իսկապես քրիստոնյա մարդ եմ։ Բայց չկասկածելու իրավունք էլ չունեմ։ Այն մարդկանց, ում անմիջապես դահլիճից զանգել են, այն մարդկանց, ովքեր ամեն ինչ արեցին, որ Հոկտեմբերի 27-ի գործը դատարանում շատ արագ կարճվի, դատավորները հիվանդացան, 140 վկաներից հարցաքննվեցին 40-ը, տեսագրություններ, ձայնագրություններ կորսվեցին կամ կեղծ համարվեցին, բոլոր այդ մարդկանց՝ սկսած շարքային դատավորից, վերջացրած դատախազ ասվածով, բոլորին կասկածում եմ։
-1998-ին Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման Լևոն Տեր-Պետրոսյանի տարբերակին դեմ լինելով՝ Վազգեն Սարգսյանն իր թիմով իշխանափոխություն իրականացրեց։ Երբ տարիների հեռվից նայում եք, Վազգեն Սարգսյանի այդ քայլն արդարացվա՞ծ էր։
-Դուք պատմական-վերլուծական նյութ եք ուզում բարձրացնել՝ ոտքի վրա հարցազրույցով։ Ես խոստանում եմ, որ ժամանակին, եթե հասնեմ դրան, ես էլ կգրեմ մենախոսություններ, կմեկնաբանեմ, պատմական ակնարկներ կանեմ՝ ճիշտ ու սխալի մասով, բայց Վազգեն Սարգսյանն ինքը հենց Հանրապետական կուսակցության համագումարում հայտարարեց, որ մենք դեռ պիտի կարողանանք ապացուցել՝ ո՞վ էր մեզանից ճիշտ, իսկ դրա համար լուրջ անելիքներ ունենք։ Ես կարող եմ մի բան ասել՝ եթե Հոկտեմբերի 27 տեղի չունենար, այո՛, Վազգեն Սարգսյանը ճիշտ կլիներ։ Հոկտեմբերի 27-ը կասեցրեց այդ գործընթացը։ Իհա՛րկե, այն ժամանակ էլ էր դժվար, այն ժամանակ էլ Վազգենը խոսում էր հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումից և Ղարաբաղի հիմնահարցի լուծումից, բայց այն ժամանակ մենք շատ ուժեղ էինք, այն ժամանակ մեր մեջքն այսպես կոտրած չէր, Հոկտեմբերի 27 տեղի չէր ունեցել, այս երկրում Մարտի 1 տեղի չէր ունեցել, ու Մարտի մեկի սպանող մարդիկ, ովքեր պատասխանատվության չեն ենթարկվել, դա էլ է ժողովրդի հոգին, ոգին, սիրտը կոտրում, ու այսօր մենք արժանի ենք նրան, ինչը մեզ առաջարկում են։ Այն ժամանակ մենք կունենայինք ավելին՝ կլիներ բացարձակ ուրիշ Հայաստան Կարեն Դեմիրճյանի ու Վազգեն Սարգսյանի պարագայում։ Համոզված եմ։ Նույնիսկ տարածաշրջանն էր ուրիշ լինելու։ Մենք ահռելի բան կորցրեցինք, ու դրա համար ես այսօրվա վիճակը նայելով՝ շատ նմանություն եմ տեսնում 99թ. հոկտեմբերի վիճակի հետ և վախենում եմ այդ նմանությունից, որովհետև նման բաները երկիրը սոսկալի հետ են գցում։ Նույն Ղարաբաղի հիմնահարցի շուտափույթ լուծումը նմանություն է, հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը, նմանությունը՝ բանակցությունների ու բանակցող կողմերի նույն արգումենտները, նմանությունը՝ փոխադարձ ճանապարհների ու կոմունիկացիաների հնարավորություն տալը, ամեն ինչով նույնն են։ Ես 27-ից հետո գործի բերումով շփվեցի նաև այն մարդկանց հետ, ովքեր տարածաշրջանի արտաքին քաղաքական խնդիրներով են զբաղվում, և մի հիմնական շրջանում, երբ Ռոբերտ Քոչարյանն իրեն դիտորդ էր հայտարարել, ստիպված եղա այդ բաները տանել, և վստահաբար ասում եմ, որ նմանությունները շատ են։
-Եթե կրկին վերադառնանք 1999թ. հոկտեմբերի 27, ապա կհիշենք, որ այն ժամանակ Գագիկ Ջհանգիրյանը ՀՀ զինդատախազ էր, և ասում էր, որ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության մասին ողջ ճշմարտությունը գիտի, բայց պաշտոնով կաշկանդված է և չի կարող ողջ ճշմարտությունն ասել։ Հիմա այլևս զինդատախազ չէ, Ձեր թիմակիցն է, ՀԱԿ–ից է, ինչո՞ւ չի ասում ողջ ճշմարտությունը, կամ հիմա անձամբ Ձե՛զ ասե՞լ է։
-Հարցը կոռեկտ կլինի Գագիկ Ջհանգիրյանին տալ, ես էլ, Դուք հենց հարցը տաք, կմիանամ այդ հարցին ու այն Գագիկ Ջհանգիրյանին կտամ։
-Իրեն առանձին այդ հարցը չե՞ք տվել։
-Խնդիրն առանձին տալը չէ։ Ես ուզում եմ, որ այս ժողովուրդն իմանա՝ ի՞նչ է եղել, ինչի՞ համար։ Ես գտնում եմ, որ երկրին է պետք 27-ի բացահայտումը, երկրին է պետք Մարտի 1-ի դեպքերի ու դրանց կատարողների բացահայտումը։ Դա հարազատների համար շատ բան չի փոխում. մենք ինչ կորցրել ենք, հետ չի գալու, ու դա չէ խնդիրը։ Դրանից իմ կարոտը չի պակասելու Վազգենի հանդեպ։
Հ.Գ. «7օր»-ը նույն հարցը փորձել է ուղղել նաև Կոմիտասի անվան պանթեոն այցելած Գագիկ Ջհանգիրյանին և ճշտել, թե ինչո՞ւ նա այժմ էլ չի ասում Հոկտեմբերի 27-ի մասին իր իմացած ողջ ճշմարտությունը, եթե այդպիսին կա իր մտքում, սակայն նա հրաժարվել է պատասխանել մեր հարցին՝ նշելով, որ այսօր ինքը չի խոսում։
Արամ Զ. Սարգսյան.

Председатель партии «Республика» Арам Завенович Саркисян, посетивший пантеон имени Комитаса, чтобы почтить дань памяти бывшего председателя НС РА Карена Демирчяна, ответил на вопросы «7or»
- После 27 октября 1999-ого года Левон Тер-Петросян призвал сплотиться вокруг президента Роберта Кочаряна. Вы правильным считаете этот призыв?
- Да, правильным считаю. На следующий же день после 27 октября и после этого, как минимум, за один месяц подобный подход был абсолютно верным. Если бы правильным не считал, то предложение Роберта Кочаряна поработать премьером не принял бы. Поскольку это была такая ситуация, когда все подразумевали друг друга, и в этой ситуации надо было пойти, увидеть, попытаться внести вопрос в суд и по судебным инстанциям выяснять, кто виноват, кто ответственен, есть ли организаторы или нет? К сожалению, до сих пор это не сделано. Подозрения есть у всех, предположения есть у всех, но обоснованного чего-либо нет. И вся беда в том, что именно действующая власть, в частности, Республиканская партия, которая сегодня у власти, не исключала, более того во многом утверждала версию об организации теракта извне. Будучи не против того, что возможно это было организовано извне, не могу не думать, что это они делали, чтобы сохранить свое лицо перед народом. В противном случае, сегодня они имеют полноценную власть, в парламенте полностью они, и президент ихний, который считает себя другом Вазгена. Ну, тогда пусть возьмут и раскроют, и не говорят, что эти 5 людей раскрыты. Тем более, что тогда в отличие от Роберта Кочаряна, Серж Саргсян не считал, что нет организаторов. Во всяком случае, мне так сказали. Я того, кого подозреваю, до сегодняшнего дня продолжаю подозревать, поскольку ничего не сделано, чтобы подозрения были исключены.
- А кого Вы подразумеваете?
- Знаете, я б не хотел озвучивать обвинения в адрес кого-либо, тем более, что я истинный христианин. Но и не подозревать, не имею права. Тех людей, которым непосредственно звонили из зала, и тех людей, которые сделали все, чтобы дело по 27 октября очень быстро было свернуто, судьи заболели, из 140 свидетелей 40 были допрошены, записи, видеозаписи были потеряны или засчитаны сфальсифицированными, всех тех людей, начиная с рядового судьи, кончая так сказать прокурором, всех подозреваю.
- В 1998-м году будучи против варианта Левона Тер-Петросяна по урегулированию карабахской проблемы Вазген Саркисян со своей командой осуществил смену власти. Когда спустя годы, смотрите на это, оправданным считаете этот шаг Вазгена Саркисяна?
- Вы хотите поднять историко-аналитический материал на ногах. Я обещаю, что в свое время, когда дойду до этого, напишу монографию, прокомментирую, сделаю исторические зарисовки относительно правды и ошибки, однако сам Вазген Саркисян на съезде Республиканской партии Армении заявил, что мы еще должны доказать, кто из нас был прав, а для этого нам предстоит сделать серьезную работу. Я могу сказать одно: если б не произошло 27 октября, да, Вазген Саркисян был прав. 27 октября приостановил этот процесс. Конечно, и в то время было трудно, и тогда Вазген говорил об улучшении армяно-турецких отношений и решении Карабахской проблемы, но в то время мы были очень сильны, но тогда мы не были так сломлены, 27 Октября не произошло, в стране не имело место 1 Марта, и людей, убивших 1 Марта, которые не привлеклись к ответственности. И это ломает дух, душу и сердце народа, и сегодня мы достойны того, что нам предлагают. В то время мы бы имели больше - была бы совершенно иная Армения при Карене Демирчяне и Вазгене Саркисяне. Даже регион был бы другим. Мы потеряли много чего, и потому сегодня я, смотря на сегодняшнее положение, вижу много схожестей с состоянием 99-ого и боюсь этих аналогий, поскольку подобные вещи ужасным образом отбрасывают страну назад. Схожесть есть и в вопросе скорейшего решения карабахской проблемы, улучшения армяно-турецких отношений, те же аргументы взаимные пути и предоставление коммуникаций, всё то же самое. Я после 27-ого по работе общался также с теми людьми, которые занимаются внешней политикой региона, и в один период, когда Роберт Кочарян объявил себя наблюдателем, был вынужден все это перенести и уверенно говорю, что есть много схожестей.
-Если вновь вернемся к 27 октября 1999 года, то вспомним, что в то время Гагик Джангирян был военным прокурором РА и говорил, что знает всю правду про злодеяние 27-ого октября, но по должности был скован и не может говорить всю правду. Сейчас он уже не военный прокурор, член Вашей команды, он из АНК. Зачем не говорит всю правду или сейчас Вам лично говорил?
- Было бы корректным задать этот вопрос Гагику Джангиряну и я, когда вы этот вопрос зададите, присоединюсь к вопросу и задам его Гагику Джангиряну.
- А вы ему отдельно этот вопрос не задавали?
- Проблема не в том, чтобы задать отдельный вопрос. Я хочу, чтобы народ знал, что произошло, и за что. Я считаю, что стране нужно раскрытие 27-ого, стране нужно раскрытие 1-ого марта и их исполнителей. Это многое не меняет для родных - то, что мы потеряли, уже не вернем и не в этом задача. От этого моя тоска по Вазгену не убавится.
P.S. «7or» тот же вопрос попытался направить также Гагику Джангиряну, прибывшему в пантеон имени Комитаса, зачем он не говорит всю правду о 27-ого октября, если таковое есть в его мыслях, однако он отказался ответить на наш вопрос, отметив, что сегодня он не говорит.
Арам З. Саркисян