«Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը պարտվեց Ծիծեռնակաբերդում
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումները մի շարք բացահայտումներ արեցին քաղաքական, մշակութային ու հասարակական հարթություններում։ Նաև՝ լուրջ «մեսիջներ» հղվեց հանրությանը։
1.Նախ՝ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու ՀՀ «իմիջի» մասով։
Շառլ Ազնավուրի՝ Պոզներին տված հարցազրույցը, «S.O.A.D.»-ի համերգը, Քիմ Քարդաշյանի «ցունամի» այցը և արտերկրում ապրող հռչակավոր մյուս հայերը մի քանի օրում ավելի շատ բան արեցին Ցեղասպանության ճանաչման ու Հայաստանն աշխարհի քարտեզի վրա լավ իմաստով թեժ կետ դարձնելու հարցում, քան Ցեղասպանության ֆոնին «փիառվող» այս իշխանությունները։ Այն իշխանությունները, որոնք Գյուլի խաթեր անջատել էին Ծիծեռնակաբերդի լույսերը, և վերացրել Արարատը մերոնց մարզաշապիկների վրայից։
Հայտնի ու ոչ հայտնի հայերը միասին, ի հեճուկս այս իշխանությունների որդեգրած «Ֆուտբոլային» քաղաքականության, կարողացան միջազգային թիվ մեկ թեման դարձնել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման հարցը և փոքրիկ առաջընթաց ապահովեցին։
2.100–ամյա տարելիցի միջոցառումները շատ խորհրդանշական ստացվեցին «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության ջատագովների համար։
Ծիծեռնակաբերդում և ամբողջ աշխարհում ողջ հայությունը ևս մեկ անգամ և շատ բարձր ձայնով իր «Ո՛չ»–ն ասաց Սերժ Սարգսյանի վարած ձախորդ արտաքին քաղաքականությանը։ Քաղաքականություն, որից այս իշխանությունները համառորեն չեն ուզում հրաժարվել։
3.Վերջին օրերի մշակութա–քաղաքական իրադարձությունները և Ցեղասպանության թեմայով համայն հայության միասնական ֆլեշմոբը ցույց տվեցին, որ հայերի պոտենցիալը և Հայաստանի Հանրապետության հնարավորությունները շատ ավելին են, քան ոմանց թվում է, և որ հայկական «հագուստը» շա՜տ մեծ է հայաստանյան իշխանությունների վրայով։
Գրեթե բոլորը ևս մեկ անգամ և մի փոքր այլ ռակուրսից արձանագրեցին, որ իշխանական վերին օղակները՝ նախագահականից սկսած՝ Կառավարությունով ու օրենսդիրով ավարտված, այնքան ցածր մակարդակի վրա են, որ քաղաքական փոփոխություններն օդ ու ջրի պես են անհրաժեշտ մեր երկրին, այլապես մենք կխեղդվենք Բաղրամյան 26–ից տարածվող այս գաղջ մթնոլորտում։
4.Երկար ժամանակ խոսվում էր այն մասին, թե ինչպես պետք է օգտագործել Սփյուռքի պոտենցիալը, և ինչպես նրանց ներգրավել ներհայաստանյան կյանք։ «Սփյուռքը կթու կով չէ» արտահայտությունը շատ է օգտագործվել, բայց՝ որպես տրաֆարետային ձևակերպում։
Հիմա կարելի է արդեն արձանագրել, որ մեր հայրենակիցներից նախ և առաջ արժեքային ինտերվենցիա է ակնկալվում «ա լյա» «S.O.A.D.»։
5.Հայոց ցեղասպանության հարցը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության արդյունքում առևտրի առարկա դարձրած ՀՀ իշխանությունները ոչ միայն չեն հրաժարվել իրենց մոտեցումներից, այլև ուզում են նոր թափ հաղորդել դրան։ Սերժ Սարգսյանի հայտարարություններն ասվածի վկայությունն են։
Իսկ դա նշանակում է, որ հայությունն ընդդեմ «նախաձեռնողականների» է։ Վկան՝ Հայաստանում ու ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցածը ապրիլի 24–ին։ Ասել է թե՝ իշխանափոխությունը զուտ ներքաղաքական խնդրից այլևս վերածվել է համայն հայության օրակարգային հարցի։ Թեև, որոշիչն այստեղ, բնականաբար, ՀՀ քաղաքացիների ձայնն է։
6.Սերժ Թանկյանն ու իր թիմակիցները, ինչպես նաև Քիմ Քարդաշյանի ամուսին Քանիեն ցույց տվեցին, որ սրանից հետո մեր տեղական «աստղերը» շանս չեն ունենա երևալ հանդիսատեսի աչքերին, եթե չունենան ներքին ազատություն, կամ էլ՝ քաղաքացիական դիրքորոշում մեզանում առկա բազմաթիվ խնդիրների վերաբերյալ։
Մենք հայ «աստղերին» ու «աստղիկներին» քննադատում ենք ոչ թե «S.O.A.D.»-ի կամ ռեփեր Քանիե Ուեսթի երգարվեստի հետ համեմատելիս (տեղականներից ոմանք նույնիսկ ավելի տաղանդավոր են, քան դրսից եկածները), այլ նրանց մյուս որակները նժարի վրա դնելուց հետո։
Քանիեն շատ բան չարեց։ Նա ընդամենը ջուրը նետվեց և այդպես կիսեց իր ուրախությունն ու էմոցիաները հանդիսատեսի հետ։ Նա անկեղծ էր ու արեց ստանդարտից դուրս քայլ։ Դա ազատության և ազատ մտածողության ցուցադրություն էր, լավ իմաստով՝ «պոֆիգիզմ»։ Դա այն էր, ինչը պակասում է հայաստանյան իր կոլեգաներին։ Քանզի մեր երգիչ–երգչուհիները կարծես ՀՀԿ–ի «մշակութային» բաժնի աշխատակիցները լինեն՝ «զնաչոկով» ու «քառակուսի» մտածողությամբ դեմքեր։
«S.O.A.D.»-ն էլ շատ բան չարեց։ Թանկյանն ընդամենը կենդանի համերգի ժամանակ խոսեց արտագաղթի և անարդարության մասին։ Դրանով նա ցույց տվեց, որ մտահոգված է մեր երկիրը թուլացնող խնդիրներով։
Թանկյանն այդպիսով «փչացրեց» բոլոր մեր այն «աստղերին» ու «աստղիկներին», որոնք, իշխանության կրնկի տակ մտած, փող են աշխատում՝ թքած ունենալով հանրային խնդիրների վրա։ Հիմա սրանք այլևս զրկվեցին այդ հանգիստ կյանքից։ Այժմ հանրությունը սրանցից քաղաքացիական դիրքորոշում է պահանջելու։ Խոսքն ամենևին իշխանափոխության կոչերի մասին չէ։ Խոսքը սեփական քսակից այն կողմ տեսնելու մասին է։
7.Որքան էլ իշխանություններն իրենց ենթակա հեռուստատեսությամբ ու շոու–բիզնեսով փորձում են քյարթու արժեքներ քարոզել, չի ստացվում։
Ինչպես «անկախ» մամուլը չի կարողանում ապուշացնել հանրությանը, և անհրաժեշտ պահին միշտ էլ մարդիկ ոտքի են կանգնում՝ տարբերելով թացը չորից, այնպես էլ սերիալային ապուշություններ և ցածրաճաշակ հումոր մատուցող հեռուստաընկերությունները չեն կարողացել «կլկլոցների» մակարդակի իջեցնել բոլորին։
Հանրապետության հրապարակում հավաքված ու անձրևի տակ ռոք լսող տասնյակ հազարավոր մարդիկ, և մի քանի ժամում մի քանի հազար ռեփ սիրողների այցը Կարապի լիճ ցույց տվեցին, որ ռաբիս արժեքներով ապրող իշխանական վերնախավին չի հաջողվել վերջնականապես ոչնչացնել այն ծիլերը, որոնք վաղվա քաղաքական փոփոխությունների շարժիչ ուժն են դառնալու։

«Футбольная» дипломатия проиграла в Цицернакаберде
Мероприятия в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян сделали ряд открытий в общественной, политической и культурной жизни страны. Кроме того, направили обществу серьезные «месседжи».
1. Во-первых, по части международного признания Геноцида и имиджа РА.
Интервью Шарля Азнавура Познеру, концерт «S.O.A.D.», «громкий» визит Ким Кардашян и усилия остальных живущих за пределами страны армян за несколько дней сделали для признания Геноцида и пребывания Армении в центре внимания больше, чем потуги занимающихся на фоне Геноцида собственным пиаром властей. Властей, которые ради Гюля отключили подсветку Цицернакаберда и убрали Арарат с эмблемы нашей сборной по футболу.
Известные и не очень армяне вместе, наперекор «футбольной» дипломатии действующей власти, смогли сделать вопрос признания и осуждения Геноцида главной международной темой и добиться небольшого прогресса.
2. Мероприятия в связи со 100-летием Геноцида получились для апологетов «футбольной» дипломатии довольно символичными.
В Цицернакаберде и по всему миру армяне в очередной раз и во всеуслышание сказали свое «Нет!» провальной внешней политике Сержа Саргсяна. Политике, от которой действующие власти упорно не хотят отказываться.
3. Культурно-политические события последних дней и совместный «флеш-моб» всего армянства на тему Геноцида показали, что потенциал армян и возможности Республики Армения намного выше, чем казалось некоторым, и что армянское «платье» действующим властям чрезмерно велико.
Практически все в очередной раз и в немного ином ракурсе констатировали, что высшие звенья власти (начиная от Баграмяна 26 и заканчивая правительством и законодательным органом) находятся на столь низком уровне, что политические изменения нужны нашей стране как воздух и вода, иначе мы задохнемся в этой распространяемой президентским дворцом гнетущей атмосфере.
4. Долгое время говорилось о том, как нужно использовать потенциал Диаспоры и как вовлечь ее в жизнь внутри Армении. Формулировка «Диаспора не дойная корова» использовалась часто, но как трафаретное выражение.
Сейчас можно констатировать, что от наших соотечественников ожидается прежде всего ценностная интервенция а-ля «S.O.A.D».
5. Сделавшие в результате «футбольной» дипломатии вопрос Геноцида армян предметом торга власти РА не только не отказались от своих подходов, но и хотят придать им новый импульс. Заявления Сержа Саргсяна – яркое тому доказательство.
Это, в свою очередь, означает, что армянство против «инициативных». Наилучшее этому свидетельство – прошедшее в Армении и по всему миру 24 апреля. Иными словами, смена власти превратилась из сугубо внутриполитической проблемы в вопрос повестки всего армянства. Хотя и решающим здесь, естественно, является голос граждан РА.
6. Серж Танкян и его команда, а также муж Ким Кардашян Канье Уэст показали, что после этого наши местные «звезды» не будут иметь никаких шансов, если не обретут внутренней свободы или не займут гражданской позиции в отношении имеющихся у нас различных проблем.
Мы критикуем армянских «звезд» и «звездочек» сравнивая не их исполнительное мастерство со способностями «S.O.A.D.» или Канье Уэста (некоторые из местных даже намного талантливее), а все остальные их качества.
Канье ничего выдающегося не сделал. Он всего лишь прыгнул в воду и разделил тем самым свои радость и эмоции со зрителями. Он был искренен и сделал выходящий за рамки стандартов шаг. Это было проявлением внутренней свободы и свободного мышления – пофигизма в хорошем смысле этого слова. Это то, чего не хватает его армянским коллегам, которые скорее смахивают на работников «культурного» отдела РПА – людей со значками и «квадратным» мышлением.
«S.O.A.D.» тоже не сделал ничего особенного. Танкян всего лишь сказал во время живого концерта об эмиграции и царящей несправедливости. Этим он показал обзабоченность расшатывающими нашу страну проблемами.
Танкян тем самым «испортил» всех тех наших «звезд» и «звездочек», которые, пребывая под каблуком власти, зарабатывают деньги, плюя на проблемы общества. Отныне они лишились этой спокойной жизни. Впредь общество будет требовать от них проявления гражданской позиции. И речь здесь отнюдь не о призывах к смене власти. Речь о том, чтобы видеть дальше своего кошелька.
7. Как бы власти ни пытались посредством подконтрольных им СМИ и шоу-бизнеса агитировать низкопробные ценности, у них это не получается.
Точно так же, как «независимой» прессе не удается оболванивать общество, и люди всегда в нужный момент, отличая черное от белого, становятся на ноги, так и потчующие сериальным вздором и второсортным юмором телекомпании не смогли опустить вкусовую планку до уровня «повываний».
Собравшиеся на площади Республики и слушавшие под дождем рок десятки тысяч людей, как и визит в считанные часы на Лебединое озеро нескольких тысяч поклонников рэпа, показали, что живущей рабисными ценностями верхушке власти не удалось окончательно растоптать те всходы, которые завтра станут движущей силой политических изменений.