«Ամենախելացի հաճախորդը»
«Ֆեյսբուքը» հեղեղված է «Ամենախելացին» հեռուստախաղի մասին ստատուսներով ու քոմենթներով։ Հերթական թամաշայի թեմա է նետվել տեղեկատվական դաշտ։
Խաղն այդ, ինչ «մեղքս» թաքցնեմ, չեմ նայել։ Պատճառն այն է, որ հեռուստացույց գրեթե չեմ նայում, իսկ եթե նայում եմ, ապա միայն ֆուտբոլային հանդիպումների համար, այն էլ՝ ոչ հայկական վայ մեկնաբանությամբ։
Տեղեկատվության աղբյուրս վաղուց համացանցն է։
Ճիշտ է, հանգամանքների բերումով Կրթության ու համ էլ գիտության նախարար դարձած Արմեն Աշոտյանի վարած այդ խաղը համացանցում կա, բայց երբ տեսա, թե ինչքան երկար է այն տևել, չուզեցա նայել։ Միայն սկիզբն եմ նայել, որպեսզի տեսնեմ, թե ում միջև է «Ամենախելացի լրագրող» մրցանակը խաղարկվել։ Հենց որ տեսա, անմիջապես մտքովս անցավ, որ «Արմենիա» հեռուստաընկերության ղեկավարությունը ճիշտ կաներ, եթե կազմակերպեր «Ամենախելացի հաճախորդը» հեռուստախաղը, և տաղավար հրավիրեր բոլոր նրանց, ում այս վերջին տարիներին կարողացել է հաճախորդացնել Բաղրամյան 26–ը։ Պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչքան ճղճղան ձայնով «թունդ հեղափոխական» ու «քաղաքացիական» կար՝ կլցվեին եթեր։
Լրատվական դաշտի առումով ամեն ինչ պարզ է։ ««Թունդ ընդդիմադիր», «անկախ» և «չեզոք» դեմքերին մանրամեծածախ գներով սեփականաշնորհել են ու հիմա «կայֆավատ են լինում» վրաները։ Մի քիչ ցինիզմ ու լկտիություն կա դրա մեջ, բայց դե, ինչ արած։
Լավ կլիներ, որ նույնը նաև «քաղաքական» կոչված դաշտի խելացիների մասնակցությամբ տեղի ունենար, և հաղորդումն էլ վարեր Գալուստ Սահակյանը, կամ էլ՝ Հովիկ Աբրահամյանը։ Հետաքրքիր կլիներ, եթե նրանց տված հարցերին պատասխանեին «բոցաշունչ հեղափոխականները», «արևմտամետները» կամ էլ ... Կարճ ասած՝ «ժողգործիքները»։
Հարցերը կարող ենք հուշել։ Օրինակ՝ ե՞րբ տեղի ունեցավ Արտաշես Գեղամյանի հետ գործարքը։ Պատասխանի չորս տարբերակներ՝ ա) «էն գլխից», բ) 2003–ին, գ) 2007–ին, դ) 2008–ին։
Կամ հետևյալ հարցը՝ ե՞րբ Արթուր Բաղդասարյանը դարձավ «ԱԽՔ»։ Պատասխանի տարբերակներ՝ ա) «էն գլխից», բ) ՕԵԿ–ի ստեղծման պահից, գ) 2008–ից, դ) ստույգ պատասխանը գիտեն միայն Արթուր Բաղդասարյանը և Սերժ Սարգսյանը։
Իսկ ամենաարդիական հարցը կլինի հետևյալը՝ ինչո՞ւ են նախաձեռնվել սահմանադրական փոփոխությունները։ Պատասխանի չորս տարբերակ՝ ա) որպեսզի վերացվի մեկ մարդու քաղաքական ապագայի խոչընդոտ հանդիսացող սահմանադրական նորմը, և լուծվի այդ մեկ մարդու՝ ցմահ իշխելու հարցը, բ) որպեսզի ապահովվի ՀՅԴ–ի՝ կոալիցիա մտնելու «ատմազկան», գ) որպեսզի Ալիևից մարդա մեկը հետ չմնա, դ) որպեսզի ապահով և իրավական Հայաստան ունենանք։
Ի դեպ, պատասխանի վերջին տարբերակն ընտրողին կարելի է անմիջապես հեռացնել տաղավարից և որակազրկել նրան, քանզի միայն «պրոֆնիգոդնի» հաճախորդը նման պատասխան կտա։
Կարելի է տաղավար հրավիրել նաև ՀՀԿ–ական որևէ ինտելեկտուալի և հարցնել՝ ո՞վ է 2000թ. պահանջել ՀՀԿ ներկայիս ղեկավար Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, և կասկածել նրան ՀՀԿ նախկին ղեկավար Վազգեն Սարգսյանի սպանության գործի քննությունը խոչընդոտելու մեջ։ Պատասխանի տարբերակներ չկան, քանզի հրաժարականի պահանջը ներկայացվել էր առանց այլընտրանքային տարբերակի։
Մի խոսքով, շոուն պետք է շարունակել։ Լյուստրացիան էլ՝ հետը։
Հ.Գ.։ Դատելով ամենից՝ հեռուստախաղին մասնակցածներից ոմանք դժգոհում են հեռուստախաղի հարցերի որակից, ինչպես նաև այն բանից, որ ֆեյսբուքներում անկապ բաներ են գրում մասնակիցների մասին։ Թող իզուր չդժգոհեն։ Դա գաղջ մթնոլորտի ձևավորման տեխնոլոգիայի կիրառումն է, երբ իշխանությունները կանչում են իրենց լրագրողներին հեռուստախաղի, նրանց հարցեր տալիս ու հետո իշխանամետ «ֆեյքերի» միջոցով «փչացնում» նույն այդ խաղի մասնակից լրագրողներին։
Իշխանությունները նման ձևով վարվում են նաև իրենց քաղաքական «թիմակիցների» հետ, ընդ որում՝ հեռուստախաղին մասնակցած որոշ լրագրողների միջոցով։ Այնպես որ, լրագրողները թող չդժգոհեն։ Նախագահականի թելադրած խաղի կանոնն է այդպիսին։

«Самый умный клиент»
«Фейсбук» наводнен статусами и комментариями о телеигре «Самый умный». На информационное поле вброшена тема для очередного шоу.
Игру эту, что «греха» таить, не смотрел. Дело в том, что телевизор практически не смотрю, а если и смотрю, то только ради футбольных матчей, да и то - без армянских горе-комментариев.
Мой источник информации – уже давно интернет.
Правда, эта игра со ставшим по стечению обстоятельств министром образования и науки Арменом Ашотяном в качестве ведущего в интернете есть, но когда я увидел ее длительность, смотреть расхотелось. Смотрел только начало, чтобы узнать, между кем разыгрывался приз «Самый умный журналист». Как только узнал, в мыслях сразу же промелькнуло, что руководству телеканала «Армения» было бы неплохо организовать также игру «Самый умный клиент» и пригласить в студию всех тех, кого за последние годы удалось клиентизировать президентскому дворцу. Представляете, сколько «ярых революционеров» и «гражданственников» с писклявым голос заполонило бы эфир?
По части информационного поля всё понятно. «Рьяных оппозиционеров», «независимых» и «нейтральных» приватизировали по мелкооптовым ценам, и сейчас над ними кайфуют. Во всём этом есть немного цинизма и наглости, но что поделать?
Было бы неплохо организовать телепередачу с умниками так называемого политического поля, которую вел бы Галуст Саакян или Овик Абрамян. Было бы интересно, если бы на их вопросы отвечали «пламенные революционеры», «прозападники» или, говоря проще, представители ансамбля «народных инструментов».
Вопросы можем подсказать. Например, когда была заключена сделка с Арташесом Гегамяном? Вариантов ответы было бы четыре: а) с самого начала, б) в 2003-ем, в) в 2007-ом, г) в 2008-ом.
Или такой вопрос: когда Артур Багдасарян стал «АХК»-ом (обыгрывается «յախք» [яхк] и аббревиатура «ԱԽՔ» [ахк], означающая секретаря Совета национальной безопасности – прим.)? Варианты ответа: а) с самого начала, б) с момента создания «Оринац еркир», в) с 2008-го, г) правильный ответ знают лишь Артур Багдасарян и Серж Саргсян.
Самым же актуальным вопросом будет следующий: зачем были инициированы конституционные изменения? Четыре варианта ответа: а) чтобы ликвидировать препятствующую политическому будущему одного человека конституционную норму и решить вопрос обеспечения его пожизненной власти, б) чтобы обеспечить «отмазку» АРФД для вхождения в правящую коалицию, в) чтобы кое-кто не отстал от Алиева, г) чтобы получить обеспеченную и правовую Армению. Кстати, выбравшего последний вариант можно сразу же удалить из студии и дисквалифицировать, так как подобный ответ может дать лишь профессионально непригодный клиент.
Можно также пригласить на передачу какого-нибудь интеллектуала из РПА и спросить, кто в 2000 году требовал отставки нынешнего руководителя РПА Сержа Саргсяна и подозревал его в препятствовании расследованию убийства экс-главы партии Вазгена Саркисяна. Вариантов ответа нет, поскольку требование отставки было выдвинуто безальтернативно.
Словом, шоу должно быть продолжено. Вместе с люстрацией.
P.S. Судя по всему, некоторые из принявших участие в телеигре недовольны тем, что в «Фейсбук» об участниках игры пишут всякие нелепости. Пусть зря не ропщут. Это одна из технологий формирования той самой гнетущей атмосферы: власти приглашают на игру своих журналистов, задают им вопросы, а затем через провластные «фейки» их же и «портят».
Власти аналогичным образом поступают также со своими политическими «партнерами», к тому же через некоторых принявших участие в игре журналистов. Так что, жаловаться не нужно. Таковы диктуемые президентским дворцом правила игры.