Ուղերձ նախագահականից. «Արտագաղթե՛ք, քանի դեռ ուշ չէ»
Օֆշորային մեքենայության գլխավոր հերոս Տիգրան Սարգսյանը փորձում էր «Հայկական աշխարհ» կառուցել, որպեսզի հետո Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձրաձայներ այդ ծրագրի գլխավոր նպատակը։
«Հայկական աշխարհը» կառուցվում էր նաև այն պատճառով, որ Հայաստանում հանկարծ հեղափոխություն չլինի։
Արտագաղթի խրախուսման քաղաքականության հարակից էֆեկտը մասնավոր տրանսֆերտների ակնկալիքն էր։
Պետք է նկատել, որ իշխանությունները զգալի արդյունքների հասան «Հայկական աշխարհի» կառուցման հարցում։ Վերջին յոթ տարում Հայաստանը լքեց շուրջ 300 հազար ՀՀ քաղաքացի։
Դատելով ամենից՝ Տիգրան Սարգսյանի գործն այժմ շարունակվում է Սերժ Սարգսյանի մեկ այլ սիրելի պաշտոնյայի՝ Սուրիկ Խաչատրյանի միջոցով։ Վերջինս իրեն հանձնված մարզում պարբերաբար պատժիչ գործողություններ է իրականացնում։ Լիսկան, անշո՛ւշտ, մեղավոր չէ, քանզի ճակատագրական պահերին քնած է լինում։ Իսկ ահա նրա որդին միշտ արթուն է։ Դե եթե արթուն է, ապա մյուսները պետք է զգուշանան, քանզի կարող է կրակել, կամ զրկել տեսողությունից։
Այսպիսով, իշխանությունները նոր թափ են հաղորդում «Հայկական աշխարհի» կառուցմանը։
Օրերս Գորիսում տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո իրավապահները ոչ մի քայլ չէին ձեռնարկում Լիսկայի որդուն բերման ենթարկելու համար։ Ամբողջ հանրապետությունը գիտեր տեղի ունեցածի մասին, բայց ոստիկանությունը, քննչական մարմինները՝ դատախազության գլխավորությամբ, անտարբերություն էին ցուցաբերում և իրենց «ռետինե խողովակի» տեղ էին դնում։ Սպասում էին հրահանգի։
Եվ հրահանգն այդ եղավ ... մեկ շաբաթ անց։
Երբ Տիգրան Խաչատրյանն արդեն բարեհաջող անհետացել էր, սկսեցին նրան փնտրել, ու, բնականաբար, չգտան՝ այդ մասին ՀՀ քննչական կոմիտեի անունից հաղորդագրություն տարածելով։
Հաղորդագրությունն այդ այլ կերպ, քան Բաղրամյան 26–ից իջեցրած ուղերձ չես որակի։ Ուղերձի բովանդակությունը հետևյալն էր. «Արտագաղթե՛ք, քանի դեռ ուշ չէ, քանզի ձեր կյանքի իրավունքը ոչ միայն պաշտպանված չէ, այլ նաև այդ իրավունք խախտողները գործում են իշխանության ամենավերին օղակի պաշտպանության ներքո»։
Բա ուրիշ ինչպե՞ս մեկնաբանես Գորիսում տեղի ունեցածին իշխանությունների արձագանքը։ Եթե Բուդաղյան եղբայրներից մեկին կարող են սպանել, մյուսին՝ վիրավորել, ու որևէ պատժի չենթարկվել, եթե նույն մարդիկ ծեծում են Զաքարյան եղբայրներին, իսկ պետության համապատասխան կառույցները չնկատելու են տալիս այդ ամենը և միայն վերևից եկած հրահանգից հետո են սկսում «փնտրել» հանցագործներին ու չեն գտնում, ապա սա ամենաբարձր մակարդակով հնչեցված արտագաղթի ուղերձ է։

Послание президентского дворца: «Эмигрируйте, пока не поздно!»
Главный герой оффшорной махинации Тигран Саркисян пытался построить «Армянский мир», чтобы затем министр Диаспоры Грануш Акопян во всеуслышание заявила о главной цели этой программы.
«Армянский мир» строился также для того, чтобы в Армении вдруг не произошло революции.
Сопутствующим эффектом политики поощрения эмиграции было поступление в страну частных трансфертов.
Заметим, что в деле построения «Армянского мира» власти достигли ощутимых результатов. За последние семь лет Армению покинули около 300 тысяч ее граждан.
Судя по всему, дело Тиграна Саркисяна сейчас продолжается руками другого любимого чиновника Сержа Саргсяна Сурика Хачатряна. Последний во вверенном ему марзе периодически проводит карательные операции. Несомненно, Лиска не виноват, так как в решающие моменты всегда спит. Зато всё время бодрствует его сын. Если же нет, то остальные должны остерегаться – он может выстрелить или лишить зрения.
Итак, власти придают построению «Армянского мира» новый размах.
Дело в том, что после произошедшего на днях избиения в Горисе правоохранители не предприняли никаких шагов для задержания сына Лиски. Вся республика знала об инциденте, но полиция и следственные органы во главе с прокуратурой проявляли безучастие, прикинувшись шлангами. Ждали распоряжения.
И оно поступило… неделю спустя.
Как только Тигран Хачатрян благополучно смылся, начали его искать и, естественно, не нашли, распространив на этот счет заявление от имени Следственного комитета РА.
Заявление это иначе как адресованным президентским дворцом посланием не назовешь. Содержание его следующее: «Эмигрируйте, пока не поздно, так как ваше право на жизнь не только не защищено, но и нарушающие его действуют под высоким покровительством высших звеньев власти».
А как еще воспринимать реакцию властей на произошедшее в Горисе? Если одного из братьев Будагян убивают, а другого – ранят, и никто не несет за это наказания, если те же самые люди избивают братьев Закарян, а соответствующие госорганы закрывают на всё это глаза, и лишь после спущенного сверху распоряжения начинают «искать» преступников и не находят их, то это не что иное, как озвученный на самом высоком уровне призыв к эмиграции.