Որտեղ է վրա հասնում և որտեղ է ուշանում ոստիկանությունը
Հայաստանում ոստիկանների պակաս չկա։ Համոզվելու համար պետք է հետևել բողոքի ցույցերին, հանրահավաքներին ու պաշտոնական միջոցառումներին։
Ոստիկաններն օպերատիվ են աշխատում, երբ պետք է «պեչենի» գողացողին բռնել։
Ոստիկաններն աչալուրջ են նաև վարորդների խախտումներն արձանագրելիս։
Բայց կան դեպքեր, երբ ոստիկանությունն անհետանում է, կամ ահագին ուշանում։
Բերեմ մի քանի օրինակ։
Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդու մասնակցությամբ «Սդղի գյոլում» տեղի ունեցած ծեծկռտուքի ժամանակ իրավապահները չկային։ Նրանք չէին կանխել հանցագործությունը և դրանից հետո էլ այնքան սպասեցին, մինչև Լիսկայի որդին հեռանա Հայաստանից։ Թեև, հանուն արդարության, պետք է նշել, որ ոստիկանությունը տվյալ դեպքում պարզապես համապատասխան հրահանգ չուներ «վերևից», և այդ իսկ պատճառով էլ դանդաղեց։
Ճիշտ է, Գորիսի ոստիկանապետը հեռացվեց այդ դեպքից հետո, բայց սա արդեն մի փոքր տարօրինակ հեռացում էր։ Լիսկայի փոխարեն հեռացնում են այլ մարդու։ Ինչևէ։
Ճանապարհային ոստիկանության աշխատանքը մեկ այլ պատմություն է։
Երբ Երևանի ամենախիտ երթևեկությամբ փողոցներում պահի տակ կորում է լուսացույցը, և առաջանում է խցանում, որևէ ոստիկան չի գալիս, որպեսզի մինչև տեխնիկական խնդրի լուծումը կարգավորի երթևեկությունը, և միայն ահագին ժամանակ անց է ճանապարհային ոստիկանության աշխատակից հայտնվում խայտառակ խցանումը վերացնելու համար։ Մինչդեռ, եթե մեկ միլիմետր հոծ գիծ ես տրորում, անմիջապես կողքդ «բուսնում» է ԳԱԻ մեքենան, ու բարձրախոսով «աջ քաշելու» հրահանգ տալիս, հասկանալի է՝ տուգանելու նպատակով։
ԳԱԻ–ին շատ հաճախ ուշանալու «խասիաթ» է դրսևորում նաև ավտոտրանսպորտային պատահարների ժամանակ։
Ինչպես հայտնի է, եթե ավտովթարն այնպիսին է, որ անհրաժեշտ է 200 հազար դրամից ավելի փոխհատուցում, ԱՊՊԱ–ից բացի՝ պետք է նաև ոստիկանությունն արձանագրի վթարը։ Ովքեր նման իրավիճակում հայտնվել են, գիտեն, որ ոստիկանությունն այնքան է ուշանում, որ տվյալ փողոցում գերխցանում է առաջանում։ Այդ ընթացքում ոչ միայն երթևեկությունն է վնասվում, այլ նաև մարդկանց նյարդային բջիջները։
Ցանկալի կլիներ, որպեսզի ոստիկանությունն օպերատիվ գործեր բոլոր իրավիճակներում, այլ ոչ միայն այն դեպքում, երբ վտանգ է սպառնում իշխանություններին, և անհրաժեշտություն կա ուժի կիրառմամբ ցրել հանրահավաքը կամ բերման ենթարկել իշխանությունների համար անցանկալի անձանց։

Нехватки в полицейских в Армении нет. Чтобы убедиться в этом, достаточно проследить за ходом акций протеста, митингов и официальных мероприятий.
Полицейские оперативны, когда нужно поймать укравшего пачку печенья.
Они бдительны, когда нужно зафиксировать нарушение правил дорожного движения.
Однако есть также случаи, когда полиция бесследно исчезает или наведывается с большим опозданием.
Приведу несколько примеров.
Во время недавнего инцидента с участием сына Сурика Хачатряна правоохранителей не было. Они не предотвратили преступление, а после его совершения прождали столько, пока сын Лиски покинет пределы страны. Хотя, ради справедливости нужно также отметить, что полиция в данном случае попросту не получила соответствующего распоряжения сверху, почему и замешкалась.
Правда, после этого случая начальник полиции Гориса был отстранен от своей должности, но это скорее странное, нежели закономерное, увольнение. Вместо Лиски отстраняют другого человека.
Целой историей является также деятельность дорожной полиции.
Если на самых оживленных улицах Еревана вдруг пропадает светофор и возникает пробка, найти хотя бы одного полицейского, который прибыл бы для регулирования движения до устранения неполадок, не удастся. И лишь по истечении длительного времени работник дорожной полиции появляется для ликвидации позорных пробок. И это притом, что в случае даже миллиметрового наезда на разграничительную линию работники ГАИ появляются как из-за кустов, призывая в мегафон прижаться к обочине, естественно, с целью выписать штраф.
Привычку опаздывать ГАИ очень часто проявляет также во время дорожно-транспортных происшествий.
Как известно, если авария тянет на возмещение ущерба от ОСАГО на более чем 200 тысяч драмов, ее должен запротоколировать в том числе работник полиции. Те, кто оказывались в подобной ситуации, знают, что полиция опаздывает настолько, что на данной улице образуется огромная пробка. За это время портится не только движение, но и нервные клетки людей.
Было бы желательно, чтобы полиция действовала оперативно во всех ситуациях, а не только когда возникает угроза для власти, и появляется необходимость в разгоне митингов или задержании неугодных властям лиц.
Где настигает и где запаздывает полиция