Պատային իրավիճակ հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում
Առաջին հայացքից թվում է, թե Թուրքիայի և Հայաստանի միջև ստորագրված արձանագրությունների հարցում Թուրքիան դիվանագիտական հաջողության է հասել: Բայց մի՞թե իրականում դա այդպես է:
Գործընթացում վերջին զարգացումները վկայում են այն մասին, որ Թուրքիայի առջև որոշ որոգայթներ և վտանգներ կան:
Ինչպես հայտարարեց արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, այդ համաձայնագրով հայերը համաձայնեցին ուսումնասիրել պատմական արխիվները և  հրաժարվել պատմությունը միակողմանիորեն մեկնաբանելուց: Իսկ այդ արձանագրությունների միջոցով ձեռք բերված երկրորդ հաջողությունն այն, որ ճանաչվում են Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանները, ինչի շնորհիվ հնարավոր է լինում խուսափել հայերի կողմից ներկայացվելիք  տարածքային պահանջներից: Եվ երրորդ հաջողությունն այն է, որ այդ համաձայնագրով հնարավոր է դառնում իրականացնել Ղարաբաղի տարածքները վերադարձնելու համար ջանք գործադրելու մասին Ադրբեջանին տրված խոստումը:
Դավութօղլուի ուռճացված հայտարարությունները...
Անցած շաբաթ արձանագրությունները վավերացման համար խորհրդարան ներկայացնելիս ելույթով հանդես գալուց անմիջապես հետո Դավութօղլուի առաջին գործը եղավ այն, որ նա գնաց Ադրբեջանի սիրտը շահելու: Այնտեղ զգալով Թուրքիայի հանդեպ առկա գրգռվածությունը' որոշ համարձակ հայտարարություններ արեց. «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության պես սուրբ է և մեր տեսանկյունից ռազմավարական առաջնահերթություն: Ինչ ուզում է' լինի, անգամ եթե երկինքն էլ փուլ գա, Թուրքիայի դիրքորոշումը անփոփոխ կմնա Ադրբեջանի կողքին լինելու, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ադրբեջանական տարածքների օկուպացման հարցում»:
Սակայն Դավութօղլուի այդ ուռճացված հայտարարություններն ի զորու չեղան լիցքաթափելու Ադրբեջանի գրգռվածությունը: Ազերիները փակեցին Թուրքիայի ֆինանսավորմամբ գործող մզկիթները, իջեցրին թուրքական դրոշները Բաքվում գտնվող թուրք շեհիդների պուրակում, սպառնացին բարձրացնել Թուրքիային մատակարարվող գազի գինը:
Եվ այն ժամանակ, երբ Դավութօղլուն ամբողջությամբ զբաղված էր այդ հարցերով, Վաշինգտոնից ստացված լուրերը խառնեցին Անկարայի պլանները: Ամերիկյան Սենատ էր ներկայացվել նոր բանաձև Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ: Այդ անսպասելի զարգացումը ոչ միայն Թուրքիային, այլև Հայաստանին, Ռուսաստանին, Եվրամիությանն ու ԱՄՆ-ին ուղղված ուղերձ էր. հայերը չեն հրաժարվում ցեղասպանության պնդումներից:
Անկարան մեծ հիասթափություն ապրեց' հակառակ այն բանին, որ նա բոլորովին էլ հույս չուներ, որ արձանագրությունները վերջ կդնեն Հայոց ցեղասպանության պնդումներին:
Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպան Նաբի Շենսոյն այդ իրադարձությունը որակեց որպես «անհաջող զարգացում»։
Պատասխանելով «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանի հարցերին' Շենսոյը հայտարարեց հետևյալը. «ՙԹուրքիայի և Հայաստանի միջև ստորագրված արձանագրություններից անմիջապես հետո նման մի բան Սենատ ներկայացնելը ծայրաստիճան սխալ և անհաջող քայլ է: Հուսով եմ, որ այն հեռու չի գնա»։
Նախաձեռնությունը հայտնվեց պատային դրության մեջ...
Վերոնշյալ զարգացումը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման նախաձեռնությունը դրեց անելանելի վիճակի մեջ: Եթե Անկարան արձանագրությունները խորհրդարանում հապճեպորեն վավերացնի' այդ բանաձևի ընդունումը Սենատում կանխելու համար, ղարաբաղյան հակամարտության հարցում խոստումը չպահելու պատճառով մեծ սեպ կխրի իր և եղբայրական Ադրբեջանի միջև:
Մյուս կողմից, եթե Թուրքիան ձգձգի խորհրդարանի կողմից արձանագրությունների վավերացման գործընթացը և ղարաբաղյան հիմնախնդրում սպասի Հայաստանի զիջումներին, դեմ-հանդիման կմնա և՛ Ներկայացուցիչների պալատի, և՛ Սենատի կողմից ցեղասպանության բանաձևի ընդունման ռիսկի հետ: 2010 թվականը ամերիկյան Կոնգրեսի համար ընտրությունների տարի է, և կոնգրեսականները զգայուն են ընտրողների պահանջների նկատմամբ: Ավելին, նախագահ Օբաման, առանց սպասելու ղարաբաղյան հարցում Հայաստանի զիջումներին, կարող է ճնշումներ գործադրել Թուրքիայի վրա նախքան ապրիլի 24-ը արձանագրությունները վավերացնելու հարցում:
Այս զարգացումները վկայությունն են այն բանի, որ Անկարային դժվար օրեր են սպասվում: Հայաստանը մինչև վերջ համառելու է ղարաբաղյան հիմնախնդրում զիջումների չգնալու համար: Առաջին հայացքից դիվանագիտական հաջողություն թվացող Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Անկարային նեղ օրեր են սպասվում:

Патовая ситуация в процессе урегулирования армяно-турецких отношений
С первого взгляда кажется, что в вопросе подписанных между Арменией и Турцией протоколов Турция добилась дипломатического успеха. Но неужели это в действительности так?
Последние развития в процессе свидетельствуют о том, что перед Турцией стоят определенные ловушки и угрозы.
Как заявил министр иностранных дел Турции Давудоглу, этим соглашением армяне согласились изучать исторические архивы и отказались односторонне комментировать историю. А вторым успехом, которого удалось достичь этими протоколами, является то, что признаются территориальная целостность и границы Турции, благодаря чему становится возможным избегать представляемых армянской стороной территориальных претензий. И третьим успехом является то, что этим соглашением становится возможным выполнить обещание, данное Азербайджану, приложить усилия для возвращения территорий Карабаха.
Раздутые заявления Давудоглу...
Представляя на прошлой неделе протоколы на ратификацию в парламент, первым делом Давудоглу сразу же после выступления поехал ублажать Азербайджан. Почувствовав там имеющееся в отношении Турции раздражение, он сделал некоторые смелые заявления: «Для нас территориальная целостность Азербайджана также свята, как и территориальная целостность Турции, и является для нас стратегическим приоритетом. Что бы ни было, пускай даже мир перевернется, позиция Турции в вопросе территориальной целостности Азербайджана и «оккупации» ее территорий останется той же».
Однако эти раздутые заявления Давудоглу оказались не в силах снять раздражения Азербайджана. Азеры закрыли действующие на турецком финансировании мечети, спустили турецкие флаги в сквере турецких шахидов в Баку, пригрозили повысить цену на поставляемый в Турцию газ.
И в то время, когда Давудоглу полностью был занят этими вопросами, полученные из Вашингтона новости смешали планы Анкары. В Сенат США была представлена новая резолюция, осуждающая Геноцид армян. Это неожиданное развитие было посланием не только Турции, но и Армении, России, ЕС и США - армяне не отказываются от утверждений факта  геноцида.
Анкара пережила большое разочарование, несмотря на то, что она и не надеялась, что протоколы поставят конец утверждениям о Геноциде армян. Посол Турции в Вашингтоне Наби Шенсой обозначил это событие как «неудачное развитие».
Отвечая на вопросы радиостанции «Голос Америки», Шенсой заявил следующее: «Представление сразу же после подписания протоколов между Турцией и Арменией в Сенат подобной резолюции является радикальной ошибкой и неудачным шагом. Надеюсь, что она не зайдет далеко».
Инициатива зашла в тупиковую ситуацию...
Вышеупомянутое развитие поставило инициативу по урегулированию отношений с Арменией в безвыходную ситуацию. Если Анкара поспешно ратифицирует протоколы в парламенте для предотвращения принятия этой резолюции в Сенате, то из-за невыполнения своего обещания в вопросе карабахского конфликта между  Турцией и братским Азербайджаном будет вбит большой клин.
С другой стороны, если Турция затянет процесс ратификации протоколов парламентом и будет ждать от Армении уступок в карабахской проблеме, то она останется один на один с риском принятия резолюции по Геноциду и в Палате представителей, и в Сенате.  2010-ый год является для Конгресса годом выборов, и конгрессмены чувствительны к требованиям избирателей. Более того, Обама, не ожидая уступок Армении в карабахском вопросе, может оказать на Турцию давления в вопросе ратификации протоколов до 24-го апреля.
Эти процессы свидетельствуют о  том, что Анкару ждут трудные дни. Армения до конца будет упорствовать в вопросе уступок в карабахском вопросе.  В кажущемся с первого взгляда   дипломатическим успехом процессе урегулирования отношений с Арменией  Анкару ждут тяжелые времена.