Բազմիցս առիթ եղել է գրելու, որ 2008–ից հետո ստեղծված «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան ուներ մեկ նպատակ՝ աջակցել «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը։ «Անկախ» մամուլի գործառույթն, ըստ այդմ, իշխանության վերին օղակին հետևյալ հարցադրման միջոցով «քննադատելն» է՝ ինչո՞ւ է ուշանում սեփականության վերաբաշխումը, և ինչո՞ւ «հակաօլիգարխիկ» լայնամասշտաբ պայքար չի մղվում։
Թեև Բաղրամյան 26–ը լուրջ արդյունքներ է գրանցել այդ ուղղությամբ, բայց դեռ ամբողջական խնդիրը չի լուծվել։
Նեոբոլշևիկյան քաղաքականությունը պարբերաբար դիմադրության է հանդիպում։ Ոմանք չեն դիմանում և արտագաղթում են, բայց կան նաև դիմադրողներ։ Ահա այդ դիմադրությունն է, որ հունից հանում է «անկախ» մամուլին, ու ստիպում «հոգևոր հայր» ման գալ դրսում՝ թեկուզև թշնամական երկրում։ Դա է պատճառը, որ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի կարկառուն ներկայացուցիչ «Lragir.am»–ն, օրինակ, գտել է նոր իդեալ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ինչպես հայտնի է, նավթի միջազգային գների անկման արդյունքում Ադրբեջանում վիճակը «ճանտրակուլի» է։ Այնտեղ մանաթը, «ա լյա» Տիգրան Սարգսյան, կտրուկ արժեզրկել են մեկ գիշերվա ընթացքում։ Իշխանությունները մսխում են պահուստային գումարները։ Արդեն մոտ հինգ միլիարդ դոլար է փոշիացվել։ Այսպես շարունակվելու դեպքում մինչև տարվա վերջ Ադրբեջանի ԿԲ–ի տարադրամային պահուստները կզրոյանան։
Ալիևն այս վիճակից դուրս գալու համար երկու բան է անում։ Քարոզչական դաշտում ներգրավում է այլ պետություններ ներկայացնող տարբեր վերլուծաբանների, քաղաքական գործիչների, արվեստի մարդկանց և նրանց շուրթերով հայտարարում, որ Ադրբեջանում, ճիշտ է, վիճակը վատ է, բայց այլ երկրներում ու, մասնավորապես, Հայաստանում վիճակն անհույս է, հետևաբար պետք է ըմբռնումով մոտենալ ալիևյան վարչակազմի արձանագրած բացասական արդյունքներին, և ամեն ինչ դիտարկել համեմատության մեջ։
Ի դեպ, նմանատիպ քարոզչություն իրականացնելու համար Ալիևի վարչակազմին իր ծառայությունը մատուցեց նաև տխրահռչակ Տիգրան Խզմալյանը, ում «երկխոսացրել» են ադրբեջանական մեդիա դաշտի քարոզչակոդերի տարածման նպատակով։
Մյուս քայլը որ անում է Ալիևը, այսպես կոչված, հակաօլիգարխիկ պայքարն է, կամ, ավելի մատչելի լեզվով ասած, սեփականության խլումը։ Այդ թալանը ներկայացվում է որպես երկրում տնտեսական վիճակը շտկելու քայլ։ «Օլիգարխները» պաշտոնապես հայտարարվել են չարիք ... Ադրբեջանի միակ օլիգարխի կողմից։
Արդեն մոտ 70 «օլիգարխի» են «կուլակաթափման» ենթարկել։ Ահա այս հանգամանքն է էքստազի մեջ գցել «Lragir.am»–ին։ Այդ կայքի ղեկավարը բարի նախանձով է խոսում ալիևյան «հակաօլիգարխիկ» քաղաքականության մասին ու «քննադատում» է Սերժ Սարգսյանին այն բանի համար, որ վերջինս չի կարողանում Ալիևին հասնել։
Փաստորեն, «արևմտամետությունը» փոխակերպված ալիևամտությունն է։
Ի դեպ, «Lragir.am»–ն Ադրբեջանում ամենամեջբերվող «հայկական» կայքերից է։ Ու չի բացառվում, որ այդ կայքի ղեկավարին սկսեն Տիգրան Խզմալյանի պես «ռասկրուտկա» անել Բաքվում՝ նշելով, թե տեսեք՝ ինչ ճիշտ քաղաքականություն է վարում Ալիևը, որ դա նույնիսկ արձանագրում են «հայկական» կայքերը։
«Անկախ» մամուլի նոր իդեալը

Уже неоднократно был повод писать о том, что созданный после 2008 года «геббельский» агитпроп преследовал одну единственную цель – способствовать построению «Экономики одного олигарха». Функцией «независимой» прессы в этой связи является «критика» высших звеньев власти в рамках следующего кода: почему запаздывает передел собственности и не ведется широкомасштабной «антиолигархической» борьбы?
Хотя президентский дворец и добился в этом деле серьезных успехов, главная задача всё еще не решена.
Необольшевистская политика периодически встречает сопротивление. Некоторые не выдерживают и эмигрируют, но есть также и дающие отпор. Именно это противодействие и нервирует «независимую» прессу, заставляя искать «духовных отцов» за пределами страны и даже на стороне врагов. Поэтому, например, один из ярких представителей «геббельского» агитпропа «Lragir.am» и нашел новый идеал в лице президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Как известно, в результате падения мировых цен на нефть ситуация в Азербайджане пребывает примерно в состоянии «трындец». Здесь манат, а-ля Тигран Саркисян, резко обесценился за одну ночь, и власти опустошают резервные фонды. Распылено уже около 5 миллиардов долларов. При сохранении подобных темпов валютные резервы ЦБ Азербайджана до конца года могут иссякнуть.
Для выхода из этой ситуации Алиев предпринимает две вещи. На пропагандистском поле привлекает различных иностранных аналитиков, политических деятелей и деятелей искусства, заявляя их устами, что, правда, ситуация в Азербайджане сложная, но в других странах (в частности, в Армении) она не лучше, поэтому к фиксируемым алиевским режимом негативным результатам нужно относиться с пониманием, рассматривая всё в сравнении.
Кстати, для осуществления подобной пропаганды режиму Алиева свои услуги предоставил также печально известный Тигран Хзмалян, которого «диалогизировали» в целях распространения пропагандистских кодов азербайджанского медиаполя.
Другим шагом Алиева является так называемая антиолигархическая борьба или, говоря проще, экспроприация собственности. Это разграбление преподносится в качестве направленного на исправление экономической ситуации в стране шага. «Олигархи» официально объявлены злом… со стороны единственного олигарха Азербайджана.
«Раскулачили» уже почти 70 «олигархов». Именно это обстоятельство и ввело «Lragir.am» в состояние экстаза. Руководитель этого сайта об алиевской «антиолигархической» политике говорит с белой завистью, «критикуя» Сержа Саргсяна за то, что он не может нагнать Алиева.
Фактически, «прозападность» – это трансформированное проалиевство.
Кстати, «Lragir.am» является в Азербайджане одним из самых цитируемых «армянских» сайтов. Не исключено, что руководителя этого сайта тоже начнут, подобно Тиграну Хзмаляну, раскручивать в Баку, отмечая, мол, видите, какую правильную политику ведет Алиев, что это фиксируют даже «армянские» сайты.
Новый идеал «независимой» прессы