Դոլարադրամային մեքենայություններ
Կենտրոնական բանկը բավական բարձր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույք է հաստատել՝ 10,5%: Մեզ ուզում են հավաստիացնել, որ փողի բարձր գին սահմանելով՝ պայքարում են ինֆլյացիայի դեմ, բայց իրականությունն այլ է։
Մասնավոր բանկերը տարեկան դոլարային ավանդներ են ընդունում միջինը 7 տոկոսով, իսկ դրամական ավանդների տոկոսադրույքն առնվազն կրկնակի բարձր է։ Դա նշանակում է, որ ներգրավվող միջոցները չեն նախատեսված բիզնեսը վարկավորելու համար, քանզի բիզնեսը չի կարող այդպիսի վարկային բեռի տակ մտնել (մտնողները հիմա «ճկռում են» ու փակում բիզնեսները)։
Հարց է առաջանում, թե այդ դեպքում բանկերն ինչի՞ համար են ներգրավում ավանդներ, և ինչպե՞ս են վերադարձնելու նույն այդ ավանդները, եթե բիզնեսի համար վարկերի տրամադրումը գործնականում դադարեցվել է։
Պատասխանը շատ պարզ է։ Բանկերին փողը պետք է սպեկուլյացիոն գործարքների համար։ Խոսքս տարադրամի շուկայի մասին է։
Միայն սպեկուլյատիվ գործարքների դեպքում է հնարավոր ներգրավել բարձր տոկոսով ավանդներ և պտտեցնել դրանք։
Դե, իսկ սպեկուլյատիվ գործարքների լավագույն տարբերակը փոխարժեքային տատանումներն են։ Հենց դրան էլ մենք ականատեսն ենք դառնում պարբերաբար։ Այս պահին դրամի արժեվորման փուլ է եկել։
Դոլարի փոխարժեքը տոկոսային տատանումներ է տալիս կարճ ժամանակահատվածներում։ Առաջին հայացքից դա կարող է աննշան թվալ, բայց մեծ ծավալների դեպքում արդեն տատանումն էական է դառնում։
Ինքնին հասկանալի է, որ առանց ԿԲ–ի՝ այսպիսի մեքենայությունները հնարավոր չեն լինի։
Հասկանալի է նաև, որ ԿԲ–ն այս քաղաքականությունն իրականացնում է Բաղրամյան 26ի բարձր հովանու ներքո, քանզի դոլարադրամային մեքենայությունների հիմնական շահառուն այդ հասցեում է նստած։
Այսպիսով, բանկային համակարգը մեզանում սահուն կերպով վերածվել է գեղեցիկ «եվրառեմոնտով» «չենջի բուդկայի»։ Այն չի կատարում բիզնեսի վարկավորման գործառույթ, այլ ընդամենը դարձել է փոխանցումներ իրականացնող և տարադրամային շուկայում խաղերին մասնակցող օբյեկտ։
Դե, իսկ Կառավարության գործը եվրաբոնդերով ֆինանսական ծակուծուկերը փակելն ու Հայաստանին նոր պարտքերի տակ մտցնելն է։

Долларово-драмовые махинации
Центральный банк установил довольно высокую ставку рефинансирования10,5%. Нас хотят заверить в том, что определением высокой стоимости денег ведется борьба с инфляцией, однако в действительности всё обстоит иначе.
Частные банки принимают годовые долларовые вклады в среднем под 7%, а ставка драмовых вкладов выше как минимум в два раза. Это означает, что привлекаемые средства не предусмотрены для кредитования бизнеса, так как последний не может взять на себя подобную кредитную нагрузку (взявшие прогибаются под кредитами и закрывают бизнесы).
Возникает вопрос: зачем, в таком случае, банки привлекают вклады и как они будут их возвращать вкладчикам, если кредитование бизнеса на практике приостановилось?
Ответ довольно прост. Банкам деньги нужны для спекулятивных сделок. Речь о валютном рынке.
Лишь в случае спекулятивных сделок можно привлечь вклады под высокие проценты, чтобы затем их прокручивать.
Лучшим же вариантом спекулятивных сделок являются валютные колебания. Очевидцами именно этого мы периодически и становимся. Пока идет этап укрепления драма.
Курс доллара дает краткосрочные процентные колебания. На первый взгляд они могут показаться незначительными, но при больших объемах они становятся существенными.
Само собой разумеется, что без Центробанка подобные махинации будут невозможны.
Понятно также, что ЦБ проводит эту политику при высоком покровительстве президентского дворца, так как главный мздоимец долларово-драмовых махинаций восседает по этому адресу.
Итак, банковская система у нас плавно превратилась в отделанную евроремонтом обменную будку. Она не выполняет функции кредитования бизнеса, а всего лишь является объектом по осуществлению денежных переводов и участию в играх на валютном рынке.
Занятием же правительства является латание финансовых дыр посредством выпуска евробондов и введение страны под новые долги.