Հարցազրույց «Մխացող պատրույգ» ֆիլմի ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի հետ
-Վա՛տ։ Ես այն բազմահազար մարդկանցից մեկն եմ, որ ո՛չ է ասում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման այս գործընթացին։ Որևիցե սերնդի իրավունքը չի որոշել այս սահմանների ճանաչումը։ Որևէ մեկն իրավունք չունի ճանաչել սահմաններն այսօր։ Ա՛յն սահմանները, որոնք գծվել են բռնի պատերազմական իրավիճակում և շատ կոշտ սկզբունքներով։ Ինչո՞ւ պետք է ճանաչենք։ Ինչո՞ւ մենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունները չենք ստեղծում այնպես, ինչպես Ֆրանսիայի հետ։ Որևիցե մեկի սահման ճանաչե՞լ ենք, Շվեյցարիայի սահմանը ճանաչե՞լ ենք։ Պայմանագրերում կետ կա՞, որ Ֆրանսիայի հետ հարաբերություններում պետք է Շվեյցարիայի գործերին չխառնվենք։ Թուրքիայի հետ մենք այսօր ո՛չ տնտեսապես կարող ենք չափվել, ո՛չ ռազմական տեսանկյունից։ Շատ կարևոր մի բան։ Մենք ունենք Ցեղասպանություն։ Դա մեր հակազդող ուժն է Թուրքիայի դեմ, իսկ այսօր մենք շատ էժան ենք վաճառում Ցեղասպանությունը Թուրքիային։ Ի՞նչ պատմաբանների հանձնախմբի մասին է խոսքը։ Դրա մասին չպետք է խոսվի։ Ուզում եք՝ համաձայնվեք՝ ճանապարհը բացո՞ւմ եք, թե՞ ոչ։ Ցեղասպանության հարցը պետք է լինի նույն հայեցակետում, ինչպես եղել է։ Իրավակա՛ն դաշտում պետք է քննարկել Ցեղասպանությունը, ոչ թե պատմաբանների հետ։ Կա կետ, որ կողմերը պատրաստվում են բացել սահմանը։ Բայց մե՛նք չենք փակել սահմանը։ Ես լավ հիշում եմ, որ Քելբաջարն ազատագրելուց հետո 1993թ. Թուրքիան փակել է սահմանը։ Ինչո՞ւ մենք պետք է բացենք, եթե նրանք են փակել։ Ինչո՞ւ դարձյալ ,մադրիդյան սկզբունքների նման, Թուրքիայի շահերն են պնդում այս փաստաթղթերը։ Այսինքն, մենք հարաբերություններ ենք ստեղծում մեր հարևանների հետ՝ մեր ամենավերջին կռվանը տալով։ Մենք պահեստում ոչինչ չունենք. մենք ամեն ինչ տալիս ենք, ասում ենք՝ սահմանը բացեք, Ղարաբաղը կտանք, սահմանը կճանաչենք, Ցեղասպանության գործընթացը հեչ կանենք։ Ամեն ինչ կանենք, իսկ հետո Թուրքիան մի փոքրիկ դեպքից հետո սահմանը կփակի, ու մենք կկորցնենք այն ամենը, ինչ չենք էլ փորձել վայելել։ Մի ճանապարհի համար մենք տալիս ենք այն ամենը, ինչը որևէ սերնդի չի պատկանում։ Որևէ անհատ, որևէ սերունդ իրավունք չունի այդ հարցի լուծումը գտնել։ Ես մեկ այլ բան եմ առաջարկում։ Մի սերունդ պետք է գա, որը հասկանա, որ հարևանների հետ խնդիր չունի, իսկ դա չպետք է այս գնով լինի։ Մենք պետք է ատամ ցույց տանք, պետք է մեր շահերը թելադրենք ամբողջ աշխարհին։ Պետք է Թուրքիային պնդենք, որ պետք է ճանաչես, հատուցես այդ ամենի համար, որ այս երեխան, որ մի օր ծնվելու է հայկական լեռնաշխարհում, հասկանա, որ ինքը հպարտ է քայլում, մեջքը շիտակ է։ Զիջումների մեծ փաթեթ է այս արձանագրությունների ստորագրումը։
-Իմ կարծիքով՝ մենք հայտնվել ենք թակարդում. սա մեծ թակարդ է։ Երկրներ կլինեն, որոնք կվերանայեն Ցեղասպանության ճանաչման հարցը, կասեն՝ շտապել ենք, կներեք։ Արդեն իսկ նման միտումներ կան։ Հետո սահմանը, վերջիվերջո, չպետք է ճանաչվի։ Ես չեմ ուզում երբևէ հրաժարվել ո՛չ Կարսից, ո՛չ Էրզրումից, ո՛չ Վանից։ Դա իմ հայրենիքն է, թեկուզ հիմա օկուպացված է, բռնազավթված է թուրքերի կողմից, ես նրանից չեմ հրաժարվում, իսկ այս արձանագրություններով ես հրաժարվում եմ։ Այս քաղաքականությունը մեծ կորուստների է բերում։
-Ինչպիսի՞ն է, ըստ Ձեզ, մադրիդյան սկզբունքների ընկալումը հասարակության մեջ և քաղաքական շրջանակներում։
-Երբ հասարակ ժողովրդին բացատրում ես, որ պետք է հող հանձնենք՝ այն հողը, որն արյունով ու քրտինքով է ձեռք բերվել, բոլորն ասում են, որ այդպես չի լինի։ Իմ ընկերներից մեկը ֆիլմը դիտելուց հետո հետաքրքիր բան ասաց՝ մենք նստել ենք մի ավտոբուս, որի ղեկը մեր ձեռքին չէ, և ֆիլմից հետո ես ուզում եմ իջնել։ Այո՛, պետք է իջնենք մենք այս ամենից. սա մեր ավտոբուսը չէ, սխալ համարի ավտոբուս ենք նստել ու գնում ենք ուրիշ տեղ։ Իսկ հասարակությանը մադրիդյան սկզբունքներն այլ ձևով են ներկայացվում։ Ներկայացվում է, որ մենք շատ լավ կետ ունենք այնտեղ։ Այդ կետն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքնորոշման իրավունք ունի։ Կներե՛ք, ինչի՞ց հետո։ Զորքերը դուրս բերելուց, փախստականների վերադարձից և խաղաղապահ ուժերից հետո այլևս չի գա ինքնորոշման ժամանակը։ Նորից գալու ենք 1988թ.։ Եթե մենք ուզում ենք 1988թ. Լեռնային Ղարաբաղը, մադրիդյան սկզբունքները գրեթե նույն բանն են։ Իսկ եթե մենք համարում ենք, որ պատերազմ է եղել, և արյուն է թափվել, դա նշանակում է, որ այն, ինչ այսօր ունենք, պետք է պահենք։ 1988թ. ի՞նչ էինք ուզում։ Ուզում էինք լայն ինքնավարություն՝ հանրապետության կարգով, բայց Ադրբեջանը 3000 մոջահեդ բերեց մեր դեմ Աֆղանստանից, ուկրաինացի օդաչուներ եկան, չեչեն գրոհայիններ... Ես հիմա ֆիլմ եմ պատրաստում վարձկանների մասին, ովքեր Ղարաբաղում մեր դեմ կռվել են։ Պարզվում է, որ միջազգային այն ահաբեկչությունը, որի մասին խոսվում է հիմա, դրա դեմ Ղարաբաղը պատերազմի ժամանակ ինչ-որ մի շրջանում պայքարել է։ Իրականում ես իմ ֆիլմի շնորհիվ իմացա, որ ժողովուրդը լիարժեք տեղյակ չէ, թե իրականում ինչ են մադրիդյան սկզբունքները։ «Մխացող պատրույգ» ֆիլմը հենց դրա համար եմ շատ կարևոր համարում, որ ժողովուրդը տեղեկանա, և որքան տարածում գտնի, այնքան լավ։ Դա շատ կարևոր է։
-Ջիվա՛ն, տպավորություն է ստեղծվում, թե Հայաստանի ճակատագիրը որոշվում է Թուրքիայի խորհրդարանում։ Ինչպիսի՞ն է այս խնդրի ընկալումը Հայաստանում և Արցախում։
-Մեր ճակատագիրը միշտ էլ մազից է կախված։ Ուղղակիորեն պետք է ասենք՝ մի րոպե սպասե՛ք, ստո՛պ տվեք, և մենք սկսենք մտածել՝ ո՞րն է մեզ համար կարևորը։ Մեզ համար կարևո՞ր է, որ մենք մեր բարձրավանդակի վրա լինենք ինքնիշխան, ուրեմն մենք այլ բան պետք է անենք։ Իսկ եթե մեզ համար կարևոր է, որ մեզ բարի աչքով նայեն միջազգային հանրությունն ու գերտերությունները, ասեն, որ լավ բալիկ եք, ուրեմն պետք է շարունակենք այսպես։ Վերջում չգիտեմ՝ այդ բալիկին ինչ կտան, կարող է պատահի՝ փուշ։ Մենք իսկապես պետք է իջնենք այս ավտոբուսից։ Ֆիլմում տեսակետ կա՝ այսուհետ ինչ ստորագրել եք, այլևս մի՛ ստորագրեք։ Ինչի՞ ենք գնում մենք։ Ինչո՞ւ ենք հարաբերություններ ստեղծում մեկի հետ, ով անընդհատ ասում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է տաք։ Մենք այսօր Ադրբեջանին և Թուրքիային համարժեք պատասխան չենք տալիս։ Ինչո՞ւ այսօր մեր կառավարությունը չի ասում՝ ճանաչե՛ք ձեր չափը։ Մենք պետք է հասկանանք։ Ժողովուրդը պետք է հասկանա և ասի՝ ո՛չ։ Ինչպես այսօր հայ-թուրքական արձանագրություններին է ո՛չ ասում, այնպես էլ մադրիդյան սկզբունքներին պետք է ասի։ Նույնն է սպասվում մեզ։ Եթե մենք Ղարաբաղը տանք, վտանգում ենք Հայաստանը, եթե սահման ենք բացում Թուրքիայի հետ, վտանգում ենք Ղարաբաղը։ Երկու նժարների վրա էլ մեզ համար շատ կարևոր, թանկագին բան է դրված։ Ես այսօրվա իրավիճակը համեմատում եմ Սարդարապատի հետ։ Այսօր Սարդարապատի առաջ ենք կանգնած։ Եթե Սարդարապատում Քյազիմ Կարաբեքիրի զորքը հասել էր Երևան, այսօր փաստաթղթերը մտցրել են մեր կառավարություն։ Ինքն այսօր դիվանագիտական դաշտում ճեղքել է մեր պաշտպանության գիծը, սա է ամբողջ խնդիրը։ Ուղղակի այսօր մենք չունենք ո՛չ Գևորգ 5-րդ, ո՛չ Արամ Մանուկյան, ով ժողովրդին համախմբի և ասի՝ միասին գնում ենք Սարդարապատ։
-Ադրբեջանն ու Թուրքիան ասում են՝ մեկ ազգ, երկու պետություն։ «Դե ֆակտո» Հայաստանն ու Ղարաբաղն էլ են մեկ ազգ, երկու պետություն։ Այս ուղղությամբ ինչպե՞ս են աշխատում Ադրբեջանն ու Թուրքիան, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։
-Իրենք շատ լավ են աշխատում և համառ քայլերով առաջ են գնում, այն, ինչ տարիների ընթացքում մենք պետք է անեինք։ Մենք հաղթող կողմ ենք։ Մենք պետք է խաղաղությունից ի վեր այնպես անեինք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչվեր։ Ինչպե՞ս են հայկական լոբբիստական կազմակերպություններն այնպես անում, որ Ցեղասպանությունը ճանաչվի։ Նույնը պետք է անեինք, որ ԼՂՀ-ն ճանաչվեր։ Զարմանալի է նաև, թե Հայաստանի Հանրապետությունն ինչո՞ւ չի ճանաչել։ Մե՛նք պետք է անեինք դա, իսկ իրենք շատ լավ են իրենց մարտն առաջ տանում։ Մենք այսօր ընդամենը փորձում ենք ինչ-որ բան տալով ապրել։ Ո՛չ։ Ես այլ հայի տեսակետ եմ առաջ քաշում։ Անպայման պետք է լացենք, ծեծ ուտենք, մեզ խղճան, ասեն՝ կներեք, Ձեր մասին գրքեր կգրենք, դուք լավն եք։ Ո՛չ, եկեք ատամ ցույց տանք այսօր։ Եկեք դեմ հանդիման դուրս գանք այս ամենին ու ասենք՝ կա՛նգ առեք, սա մեր ավտոբուսը չէ, մենք պետք է իջնենք, որովհետև սա մեր կոմպլեքսը չի։ Մենք կոտորվել ենք, 1,5 մլն կոտորվել ենք, այսօր Ղարաբաղը շտկել է մեր մեջքը։ Եթե Ղարաբաղը չլիներ, և ես ապրեի ինչ-որ «X» բնակավայրում ՀՀ-ի տարածքում, ես այսօր ի՞նչ էի հիշելու։ Հիշելու էի, որ Ղարաբաղը տվեցինք, դարասկզբին կոտորեցին մեզ, Սարդարապատում չկարողացանք Սևրի պայմանագիրն իրագործել, Նախիջևանը կորցրեցինք։ Ո՛չ։ Այսօր մենք հիշելու բան ունենք՝ Ղարաբաղ։ Մեր մեջքը շիտակ է։
-Այսօր Հայաստանի քաղաքական ընդդիմադիր ուժերը բաժանված են երկու բևեռի։ Մի բևեռը հստակ ո՛չ է ասում իշխանություններին, մյուս բևեռը հստակ ո՛չ է ասում արձանագրություններին։ Որքանո՞վ է այս տիպի ընդդիմությունն ի զորու կասեցնել այս գործընթացը։
-Ֆիլմում մի միտք կա, որ կա՛մ կառավարությունն է փոխում իր հայացքները, կա՛մ ժողովուրդն է փոխում իր կառավարությունը։ Ես ավելացնելու բան չունեմ։
Ջիվան Ավետիսյան.
-Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը։
-Ինչի՞ հանգեցրեց Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնողական քաղաքականությունը։

Интервью с режиссером фильма «Тлеющий фитиль» Дживаном Аветисяном
-Плохо. Я один из тех тысяч людей, которые говорят «нет» этому процессу урегулирования армяно-турецких отношений. Никакое поколение не имеет права решать признавать эти границы. Никто не имеет права признавать их сегодня. Те границы, которые были начерчены во время насильственной военной ситуации и на очень жестких принципах. Почему мы должны признавать? Почему мы не создаем отношения с Турцией так, как с Францией? Мы признавали чью-то границу, например, Швейцарии? В договорах имеется пункт, что в отношениях с Францией мы не должны вмешиваться в дела Швейцарии? С Турцией мы сегодня не можем сравниться ни с экономической, ни военной точки зрения. Важно одно - у нас имеется Геноцид. Это наша сила, способная противодействовать Турции, а мы сегодня очень дешево продаем Геноцид Турции. О какой комиссии историков идет речь? Об этом не должно говориться. Хотите - соглашайтесь, открываете дорогу, хотите - нет. Вопрос Геноцида должен быть на той же позиции, что и был ранее. Вопрос Геноцида надо рассматривать в правовом поле, а не с историками. Есть пункт, что стороны готовятся открыть границу. Но мы не закрывали границы. Я хорошо помню, что после освобождения Кельбаджара в 1993-ем Турция закрыла границу. Почему мы должны открывать, если закрывали они? Почему подобно Мадридским принципам эти документы закрепляют интересы Турции? То есть, мы устанавливаем отношения с нашими соседями, сдавая наш последний аргумент. У нас нет ничего в запасе, мы все отдаем, говорим, что открывайте границу, мы отдадим Карабах, признаем границу, сведем на нет процесс признания Геноцида. Сделаем все, а потом Турция после небольшого инцидента закроет границу, и мы потеряем все то, что не принадлежит ни одному поколению. Никакая личность, никакое поколение не имеет права решать этот вопрос. Я предлагаю нечто иное. Должно придти такое поколение, которое должно понять, что не имеет проблем с соседями, и это не должно быть данной ценой. Мы должны показать оскал, должны диктовать наши интересы всему миру. Мы должны принудить Турции, что надо признать геноцид, компенсировать за все это, чтобы тот ребенок, который родится на Армянском нагорье, понял, что он шагает гордо, его спина выпрямлена. Подписание этих протоколов является большим пакетом уступок.
-К чему привела инициативная политика Сержа Саргсяна?
-На мой взгляд, мы оказались в ловушке, и она достаточно крупная. Будут страны, которые пересмотрят вопрос признания Геноцида, скажут, что мы поспешили, извините. Уже сейчас есть эти тенденции. И потом, граница, в конце концов, не должна быть признана. Я никогда не захочу отказываться ни от Карса, ни от Эрзрума, ни от Вана. Это моя родина, хотя и оккупирована сегодня, захвачена турками, я от нее не отказываюсь, а данными протоколами я делаю это. Эта политика ведет к большим потерям.
-Каково, по-вашему, восприятие мадридских принципов в обществе и политических кругах?
-Когда простому народу объясняешь, что должен сдать землю, ту землю, которая была завоевана кровью и потом, все говорят, что так не пойдет. Один из моих друзей после просмотра фильма сказал интересную вещь: мы сели в один автобус, руль которого не в наших руках. После фильма я захотел сойти. Действительно, мы должны сойти со всего этого - это не наш автобус, мы сели не на тот номер и едем в другом направлении. А обществу Мадридские принципы представляются иначе. Представляется, что для нас там имеется отличный пункт. Это тот пункт, что народ Нагорного Карабаха имеет право на самоопределение. Извините меня, после чего? После вывода войск, возвращения беженцев и размещения миротворческих сил время самоопределения больше не наступит. Снова придем к 1988-му году. Если мы хотим Карабах 1988-го года, то Мадридские принципы являются практически тем же. А если мы считаем, что была война и пролилась кровь, то это означает, что мы должны удержать имеющееся у нас сегодня территории. Что мы хотели в 1988-ом году? Хотели хорошую автономию в статусе республики, но Азербайджан привел против нас из Афганистана 3000 моджахедов, приехали угандистские летчики, чеченские боевики... Я сейчас готовлю фильм о наемниках, которые сражались против нас в Карабахе. Тот международный терроризм, о котором сейчас говорится, выясняется, что Карабах в ходе войны на определенном этапе боролся с ним. В действительности в результате моего фильма я узнал, что народу полноценно не известно, чем в реальности являются мадридские принципы. Поэтому я и считаю фильм «Тлеющий фитиль» очень важным для того, чтобы народу стало известно. И чем большее распространение он найдет, тем лучше. Это очень важно.
-Дживан, складывается впечатление, что судьба Армении решается в парламенте Турции. Каково восприятие этой проблемы в Армении и Арцахе?
-Наша судьба всегда висит на волоске. Просто надо сказать, что подождите минуту, дайте «стоп», и мы должны начать думать над тем, что для нас важнее. Для нас важно, чтобы мы были на нашем нагорье суверенными? Значит, мы должны делать что-то иное. А если для нас важно, чтобы международная общественность и сверхдержавы смотрели на нас добрым взглядом, говорили, что мы хорошие ребята, то мы должны так и продолжать. Не знаю, что в результате дадут этому ребенку, может быть и шиш. Мы действительно должны сойти с этого автобуса. В фильме есть мнение, что впредь то, что мы подписывали до сих пор, не должно больше подписываться. К чему мы идем? Почему мы создаем отношения с тем, кто постоянно говорит, что мы должны отдать Нагорный Карабах. Мы сегодня не даем адекватного ответа Азербайджану и Турции. Почему наше правительство сегодня не говорит, чтобы они знали свою меру? Мы должны понять. Народ должен понять и сказать «нет». Так же, как он сегодня говорит «нет» армяно-турецким протоколам, он должен высказаться и против Мадридских принципов. То же самое ждет и нас. Если мы сдадим Карабах, то поставим под угрозу Армению, а если открываем границу с Турцией, то ставим под угрозу Карабах. На обеих чашах весов стоят дорогие и важные для нас вопросы. Сегодняшнюю ситуацию я сравниваю с Сардарапатом. Сегодня мы стоим перед Сардарапатом. Если при Сардарапате войска Кязима Карабека дошли до Еревана, то сегодня документы вошли в парламент. Турция сегодня на дипломатическом поле разорвала нашу оборонительную линию - вот вся проблема. Просто у нас сегодня нет ни Геворга V, ни Арама Манукяна, которые сплотили бы народ и сказали, что вместе идут на Сардарапат.
-Азербайджан и Турция говорят «одна нация - два государства». Де-факто, Армения и Карабах также являются одной нацией, одним государством. Как в этом направлении работают Азербайджан и Турция, Армения и НКР?
-Они очень хорошо работают и упорными шагами идут вперед - то, что мы должны были делать на протяжении последних лет. Мы - победившая сторона. Мы должны были со времен независимости делать так, чтобы НКР был признан. Как армянские лоббистские организации делают, так, чтобы Геноцид признавался? То же самое надо было делать, чтобы признавалась и НКР. Удивительно также, почему РА не признала? Мы должны были сделать это, а они очень хорошо продвигают вперед свою борьбу. Мы сегодня пытаемся жить, отдавая что-то. Нет. Я продвигаю вперед мнение другого армянина. Обязательно должны плакать, быть битыми, нас должны жалеть, говорить, что извините, мы напишем о Вас книги, вы хорошие. Нет, давайте сегодня покажем оскал. Давайте выйдем лицом к лицу со всем этим и скажем, чтобы остановились, это не наш автобус, мы должны сойти, потому что это не наш комплекс. Мы подверглись уничтожению, 1.5 млн. из нас были истреблены, но сегодня Карабах выправил нам спину. Если бы не было Карабаха, и я бы жил в каком-то «Х» населенном пункте на территории РА, что бы я сегодня вспоминал? Вспоминал бы, что мы отдали Карабах, в начале века нас истребили, в Сардарапате не смогли реализовать Севрский договор, потеряли Нахиджеван. Нет. У нас сегодня есть, что вспомнить. Наша спина выпрямлена.
-Сегодня оппозиционные политические силы Армении разделены на два полюса. Один полюс четко говорит «нет» властям, другой говорит «нет» протоколам. Насколько сегодня оппозиция этого типа в силах остановить данный процесс?
-В фильме есть одна мысль, что или правительство меняет свои взгляды, или народ меняет свое правительство. Мне нечего больше добавить.
Дживан Аветисян
-Как Вы оцениваете нынешний процесс налаживания армяно-турецких отношений?