Մի տարօրինակ գործարքի պատմություն
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ներկայությամբ՝ Կառավարությունում այսօր ստորագրվել է «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր» ընկերության գույքի առքուվաճառքի փոփոխված և լրամշակված պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետության, «Որոտան հիդրոէլեկտրակայանների համալիր», «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ», «Քոնթուր գլոբալ տերրա հոլդինգս» և «Սի-Ջի սոլյուշնս գլոբալ հոլդինգ քամփնի» ընկերությունների միջև:
Որոտանի հետ կապված մութ պատմությունը և գործարքը թույլ չտալը ԲՀԿ–ի, ՀՅԴ–ի, «Ժառանգության» և ՀԱԿ–ի համատեղ 12–կետանոց պահանջում կար (հիմա այդ կուսակցությունները կարծես մոռացել են իրենց իսկ պահանջի մասին ու այլ գործերով են զբաղված)։
Գագիկ Ծառուկյանի «հարցերը լուծելուց» և «քառյակից» «եռյակի» վերածված քաղաքական միավորման ֆինանսական ու կազմակերպչական ինքնաբավությանը հասցրած հարվածից հետո Սերժ Սարգսյանն անցավ կիսատ թողած գործին։
Փետրվարյան դեպքերից հետո առաջինը Որոտանի հարցը մտավ Կառավարության օրակարգ։ Մինչ այդ վաճառքի գործընթացը կանգնեցվել էր, քանզի քաղաքական դաշտում այդ գործարքին դիմադրություն ցույց տվող կար։
Այսօր արդեն վերջնականապես կայացավ գործարքը, որը, առանց չափազանցության, կարելի է գնահատել որպես նորանկախ Հայաստանի ամենամութ և ամենահակապետական ակտերից մեկը։
Այս գործարքը նաև տարօրինակ բնույթ ունի։ Տարօրինակ է այն առումով, որ առքուվաճառքի պահն արձանագրող լուսանկարներում չկան իրական վաճառողն ու գնորդը։ Այսինքն, չկա շահառու կողմը։
Լուսանկարներում շահառուն չի երևում այն պարզ պատճառով, որ գնորդն ու վաճառողը, ըստ էության, նույն մարդն են, ով գիտի, թե ինչ է արել, ու այդ իսկ պատճառով չի ուզում հանրության աչքին երևալ, թեև տեսնողը նրան տեսնում է։
Շահառուն ցանկացել է մնալ ստվերում։ Ամերիկյան գործարարը, վաճառքի թղթերը ստորագրող Երվանդ Զախարյանը, քավության նոխազի դերի համար նախապատրաստվող Հովիկ Աբրահամյանը և Կառավարության մյուս ներկայացուցիչները ձևականորեն են մասնակցել գործարքի շրջանակներում տեղի ունեցած ֆոտոսեսիային։ Միայն միամիտների համար է նախատեսված այն լուրը, թե ամերիկյան ներդրումների լավ օրինակ է սա։ Նման բան չկա։ Որոտանն այնքան ամերիկյան է, որքան ես՝ բրազիլացի։
Ինչ մնում է շահառուին, ապա նրան պետք է փնտրել Բաղրամյան 26ում։
Դե, իսկ գործարքից տուժողներին փնտրելու կարիք չկա, քանզի նրանք ամենուրեք են։ Տուժել են ՀՀ քաղաքացիները և մեր պետությունը։ Տուժել ենք բոլորս։
Ուշագրավ է, որ հոսանքի գնի թանկացման դեմ «քաղաքացիական» կռիվ տվողները ծպտուն անգամ չեն հանում Որոտանի գործարքի թեմայով, ու չեն գոռում «Ո՛չ թալանին», մինչդեռ ավելի թալանչիական գործարք Հայաստանն անկախացումից ի վեր չէր տեսել։
Ի դեպ, հոսանքի գնի թանկացումն արվում է նախ և առաջ այն պատճառով, որպեսզի ապահովվի Որոտանի համալիրի իրական տերերի գերախորժակը՝ գերշահույթի միջոցով (հայտնի է, որ Որոտանն ամենացածր ինքնարժեքով էլեկտրաէներգիա արտադրող կառույցն է)։

История одной странной сделки
В присутствии премьера Овика Абрамяна в правительстве РА был подписан измененный и дополненный вариант договора о купле-продаже Воротанского каскада ГЭС. Договор подписан между Республикой Армения, ЗАО «Воротанский каскад ГЭС» и компаниями «Contour Global Hydro Cascade», «Contour Global Terra Holdings» и «CG Solutions Global Holding Company».
Недопущение темной сделки вокруг «Воротана» было одним из 12 совместных требований ППА, АРФД, «Наследия» и АНК (сейчас эти партии, кажется, забыли о своих требованиях, и заняты другими делами).
«Покончив» с Гагиком Царукяном и нанеся удар по финансовой и организационной самостоятельности ставшего из «четверки» «тройкой» политического объединения, Серж Саргсян перешел к оставленным половинчатыми делам.
После февральских событий в повестку правительства первым вошел вопрос «Воротана». До этого сделка по купле-продаже была заморожена, так как на политическом поле была препятствующая этой сделке сила.
Сегодня же было подписан окончательный договор, который без преувеличения можно оценить как один из самых позорных и антигосударственных актов за всю историю новонезависимой Армении.
Выделяется эта сделка и своим странным характером. Странна она в том плане, что на запечатлевших момент купли-продажи фотографиях нет реальных продавцов и покупателей. То есть, нет заинтересованной стороны.
Не видно ее по той простой причине, что покупатель и продавец, по сути, – один и тот же человек, которому прекрасно известно, что он учинил, поэтому не хочет показываться на глаза обществу, хотя понимающие видят его даже невооруженным глазом.
Главный интересант предпочел остаться в тени. Американский бизнесмен, подписывающий документы Ерванд Захарян, подготавливаемый к роли козла отпущения Овик Абрамян и остальные представители правительства приняли участие в фотосессии в рамках сделки чисто формально. Информация о том, что это является прекрасным примером американских инвестиций, рассчитана лишь на наивных. Ничего подобного нет. «Воротан» настолько же американский, насколько я – бразилец.
Что касается интересанта, то искать его нужно на Баграмяна 26.
Искать же потерпевших от этой сделки не имеет смысла, так как они повсюду. Пострадали от нее граждане РА и наше государство – все мы.
Примечательно, что отчаянно борющиеся с подорожанием электроэнергии «гражданственники» даже не заикнулись на тему сделки по «Воротану», и не кричат «Нет грабежу!», в то время как более грабительской сделки Армения не видела за всю свою новейшую историю.
Кстати, повышение тарифов на электроэнергию предпринимается прежде всего для удовлетворения сверхаппетита реальных хозяев Воротанского каскада ГЭС – посредством сверхприбылей (известно, что «Воротан» является производящей по самой низкой себестоимости электроэнергию структурой).