Ի՞նչ է սպասվում Թուրքիայում
Հունիսի 7–ին Թուրքիայում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները կարող են դառնալ կառավարական ճգնաժամի պատճառ։
Ինչպես հայտնի է, վերջին 13 տարվա մեջ առաջին անգամ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը չունի հսկիչ փաթեթ խորհրդարանում (ստացել է ձայների մոտ 44%–ը)։ Իսկ դա նշանակում է, որ պետք է արդեն լինի կոալիցիոն կառավարություն, որն այնքան էլ հեշտ չէ ձևավորելը։
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ եթե կոալիցիոն կառավարություն հնարավոր չլինի ձևավորել, ապա տեղի կունենան նոր ընտրություններ։
Ինչ վերաբերում է հնարավոր կոալիցիաներին, ապա «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության համար գաղափարական ու կոնյունկտուրային տեսանկյունից ամենահարմարը կլիներ երկրորդ տեղը զբաղեցրած և ավելի քան 25 տոկոս հավաքած Ժողովրդա–հանրապետական կուսակցության հետ դաշինք կազմելը։ Սակայն վերջինս, որպես իշխող ուժի հիմնական ընդդիմախոս, չի ուզում մտնել կոալիցիա, քանզի կարծում է, որ ժամանակն իր օգտին է աշխատում, և առաջիկայում կկարողանա ամբողջական իշխանություն վերցնել, ուստի չի ուզում պորտֆելները փոխել քաղաքական հեռանկարի հետ։
Մյուս երկու ուժերը, որոնք անցել են խորհրդարան, ազգայնականներն ու քրդամետներն են։
Եթե «Արդարություն և զարգացում»–ը որոշի դաշինք կազմել ազգայնականների հետ, ապա դրանով իսկ կդավաճանի իր էլեկտորատին, ու լուրջ լարվածություն կառաջացնի այդ երկրի ներսում։ Կոալիցիայի այս տարբերակն, ի դեպ, ցանկալի չէ Հայաստանի համար։
Կոալիցիայի ամենահարմար տարբերակը, որը կողջունվի և՛ թուրք հասարակության լայն շրջանակների, և՛ միջազգային հանրության կողմից, մոտ 13 տոկոս հավաքած քրդամետ ժողովրդա–դեմոկրատական ուժերի հետ դաշինքի գնալն է (սա Հայաստանի համար ամենաձեռնտու տարբերակն է)։
Քրդամետների հայտնվելը Թուրքիայի խորհրդարանում մեծ մասամբ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության վարած ներքին քաղաքականության հետևանք է։ Քաղաքականություն, որը համեմատաբար ազատական կարելի է որակել։ Ու տրամաբանականն այն կլինի, որ այդ քաղաքականության արդյունք հանդիսացող խորհրդարանական ընտրություններից հետո Էրդողանը հենց ա՛յդ ուժի հետ դաշինք կազմի։
Թե ինչպիսի զարգացումներ կլինեն իրականում, կիմանանք շատ շուտով։ Թուրքիայի օրենսդրությունը 45–օրյա ժամկետ է սահմանում նոր կառավարության ձևավորման համար։ Իսկ դա նշանակում է, որ առաջիկայում պարզ կդառնա՝ կձևավորվի կոալիցիո՞ն կառավարություն, թե՞ կլինեն նոր ընտրություններ։

Что ожидается в Турции?
Как известно, впервые за последние 13 лет партия «Справедливость и развитие» не обладает в парламенте страны контрольным пакетом (набрала 44% голосов). А это означает, что должно быть сформировано коалиционное правительство, что в сложившихся условиях представляет немалые трудности.
Президент Турции Эрдоган уже заявил, что в случае безуспешности усилий по формированию коалиционного правительства будут проведены новые парламентские выборы.
Что касается возможных коалиций, то для «Справедливости и развития» с идеологической и конъюнктурной точек зрения самым удобным был бы союз с занявшей второе место и набравшей 25% голосов Народно-республиканской партией. Однако последняя, как главный оппонент правящей силы, не хочет входить в коалицию, так как считает, что время работает на нее и что в ближайшем будущем она сможет взять полную власть, поэтому не желает менять портфели на свою политическую перспективу.
Остальные две силы, прошедшие в парламент, это националистическая и прокурдская партии.
Если «Справедливость и развитие» решит войти в союз с националистами, то предаст этим свой электорат и вызовет в стране серьезную напряженность. Кстати, этот вариант коалиции нежелателен для Армении.
Самым удобным вариантом коалиции, которая будет приемлема как для широких слоев турецкого общества, так и для международного сообщества, является союз с набравшей 13% голосов прокурдской Народно-демократической партией.
Появление прокурдской партии в парламенте Турции в своем большинстве является следствием проводимой «Справедливостью и развитием» внутренней политики, которую можно считать сравнительно либеральной. И логичным будет то, чтобы Эрдоган составил коалицию с являющейся следствием этой политики силой.
Какие же развития произойдут в действительности, узнаем очень скоро. Законодательством Турции на формирование нового правительства отведено 45 дней. А это означает, что в ближайшее время станет ясно, будет сформирована коалиция или пройдут новые выборы.