Իշխանության և ընդդիմության ձևավորման հրամայականը
Մեզանում ծեծված մի արտահայտություն է պտտվում՝ «Էս երկրում ընդդիմություն չկա»։ Դրա հիմնական տարածողներն իշխանական շրջանակներն են և հանրության մշտադժգոհ հատվածը։
Սակայն ասել, որ այդ ձևակերպումն ամբողջությամբ անհիմն է, սխալ կլինի։ Մարդիկ ահագին բաներ են տեսել ու դրա համար են դժգոհում ընդդիմությունից։ Համ էլ՝ երբ տեսնում են, որ իշխանությունը չի փոխվում, անմիջապես բխեցնում են, որ ընդդիմություն չկա։
Ընդդիմություն, իհարկե, կա։ Այլ հարց է, որ ընդդիմադիր դաշտն իշխանությունների կողմից այնքան է լղոզված, որ անփորձ աչքն ու «թարմ» ականջը շատ հաճախ չեն կարողանում թացը չորից տարբերել։
Դե, եթե ՕԵԿ–ը, ՀՅԴ–ն ու մյուս համանման կառույցներն իրենց ընդդիմադիր հռչակեն, ապա պետք չէ զարմանալ, որ մարդիկ համոզված պնդեն, որ ընդդիմություն չկա։
Ընդդիմության հարցն, անշո՛ւշտ, կարևոր է, սակայն ոչ պակաս կարևոր է նաև իշխանության հարցը։
Եթե դիտարկենք դասական տարբերակով, ապա Հայաստանում իշխանություն չկա։ Կա իշխանական լծակներին տիրապետող մարդկանց խումբ, որը, սակայն, չի տեղավորվում «իշխանություն» հասկացության դասական սահմանման մեջ։
Ինչպես հայտնի է, իշխանության աղբյուրը ժողովուրդն է, որը մանդատ է տալիս որոշակի մարդկանց և ուժերի՝ իր անունից կառավարելու համար։
Այս պահին մի կողմ թողնելով լեգիտիմության հարցը (և՛ Սերժ Սարգսյանը, և՛ խորհրդարանական մեծամասնությունը լեգիտիմության լուրջ դեֆիցիտ ունեն)՝ նկատենք, որ առաջնային մանդատ ունեցող խորհրդարանն ամբողջությամբ դուրս է մղված կառավարման համակարգից, իսկ Բաղրամյան 26–ում որոշումներն ընդունվում են փակ ռեժիմով և նման գործառույթ կատարելու համար մանդատ չունեցող «գիլդայով»։
Ասել, որ ՀՀԿ–ն իշխող ուժ է, նշանակում է լինել քաղաքական գործընթացներից անտեղյակ մարդ։
ՀՀԿ–ն դակիչ ուժ է, բայց ոչ իշխող։ Հայաստանյում իշխանությունը կենտրոնացված է նախագահական նստավայրում, իսկ որոշումներ ընդունող թիմը կազմված է հանրության լայն շրջանակների կողմից անհայտ մարդկանցից, որոնք, «հակաօլիգարխիկ» պայքարի քողի տակ, տոտալ թալանի են ենթարկում Հայաստանը, մենաշնորհային դարձնում տնտեսական ու քաղաքական դաշտը, իրականացնում են մասնավոր սեփականության վերաբաշխում և կառուցում են «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն»։
Տեղի է ունենում տնտեսության «սաշիկացում», որի հետ Սաշիկը շատ քիչ կապ ունի։ Նրա անունն է դուրս եկել, բայց իրական «սաշիկները», այսպես կոչված, ուսյալ–կրթյալներն են, որոնք շատ ավելի մեծ վնաս են հասցնում մեր երկրին, քան բոլոր սաշիկները, շմայսներն ու լիսկաները՝ միասին վերցրած։
Այնպես որ, Հայաստանում օրակարգային հարց է ոչ միայն գործունակ ընդդիմադիր բևեռի ձևավորումը, այլ նաև հանրային լեգիտիմությամբ օժտված իշխանություն ունենալը։

Императив формирования власти и оппозиции
У нас популярна избитая фраза «В этой стране нет оппозиции». Основными ее распространителями являются властные круги и постоянно недовольная часть общества.
Однако утверждать, что эта формулировка полностью безосновательна, было бы неправильно. Люди многое повидали, поэтому и сетуют на оппозицию. К тому же, когда видят, что власть не меняется, зразу же заключают, что оппозиции нет.
Конечно же, она есть. Иной вопрос, что оппозиционное поле было настолько размыто властями, что неопытным взглядом и неискушенным слухом отличить одно от другого зачастую не удается.
Ну, если «Оринац еркир», АРФД и подобные им структуры провозглашают себя оппозиционными, то не стоит удивляться, что люди уверенно настаивают на том, что оппозиции нет.
Несомненно, вопрос оппозиции важен, однако не менее важным является также вопрос власти.
Если рассматривать вопрос в классическом понимании, то власти в Армении нет. Есть обладающая властными рычагами группа людей, которая, тем не менее, не умещается в рамки классического определения понятия «власть».
Как известно, источником власти является народ, который вверяет свой мандат определенным людям и силам для правления от своего имени.
Оставив пока в стороне вопрос легитимности (и Серж Саргсян, и парламентское большинство испытывают серьезный дефицит легитимности), заметим, что обладающий первичным мандатом парламент полностью вытеснен из системы управления, а на Баграмяна 26 решения принимаются в закрытом режиме – со стороны лишенной соответствующего мандата «гильдии».
Утверждать, что РПА – правящая сила, означает быть не сведущим в политических процессах.
РПА – компостирующая сила, но никак не правящая. В Армении власть сосредоточена в президентском дворце, а принимающая решения команда состоит из не известных широким слоям общества людей, которые под прикрытием «антиолигархической» борьбы подвергают Армению тотальному разграблению, монополизируют экономическое и политическое поле, осуществляют передел частной собственности и строят «Экономику одного олигарха».
Имеет место «сашикизация» экономики, с которой сам Сашик мало как связан. Его имя у всех на устах, но реальными «сашиками» являются так называемые обученные и образованные, которые наносят нашей стране намного больший урон, чем все сашики, шмайсы и лиски вместе взятые.
Так что, остро актуальным в Армении является не только вопрос формирования дееспособной оппозиции, но и обладания наделенной общественной легитимностью властью.