Հզոր ցնցումնե՞ր, թե՞ հզոր Հայաստան
Հայաստանում առկա բոլոր խնդիրների պատճառը Սերժ Սարգսյանի ու նրա մերձավոր շրջապատի վարած ներքին և արտաքին քաղաքականությունն է։ Դրսում պատճառներ փնտրողները լավագույն դեպքում միամիտներ են։
Խնդիր է դրված «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցել։ Իսկ դա հնարավոր չէ առանց սեփականության լայնամասշտաբ վերաբաշխման ու քաղաքական դաշտի անապատացման։ Հենց այդ քաղաքականությունն էլ վարվում է։ Արդյունքները տեսանելի են բոլորին։ Արդյունքներն այնպիսին են, որ անգամ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը չի կարողանում դրանք թաքցնել։
Բաղրամյան 26–ում փորձում են կենտրոնացնել բիզնեսի բոլոր ոլորտները։ Նախագահական նստավայրը վերածվել է բիզնես կանտորայի, որտեղ որոշվում են այս կամ այն ոլորտի քվոտաները, վերցվելիք «ատկատները», սեփականության խլման մեխանիզմները, էլեկտրաէներգիայի սակագինը և այլն։
Պատահական չէ, որ Հայաստանի տնտեսական անկման, ՀՀ քաղաքացիների աղքատացման, բիզնես մթնոլորտի վատացման և այլ բացասական երևույթների համապատկերին եկամուտների աճ է արձանագրվում ՀՀԿ ղեկավարի ու իր մերձավորների մոտ։ Որքան շատանում է արտագաղթն, ու ավելանում ՀՀ արտաքին պարտքը, այնքան սրանց գործերը լավանում են։
Շատ խելք պետք չէ ունենալ՝ հասկանալու համար, որ իշխանության վերին օղակի եկամուտներն աճում են Հայաստանի թուլացման և աղքատության աճի հաշվին։
Հասկանալի է նաև, որ այսպես երկար շարունակվել չի կարող։ Ժողովրդական լեզվով ասած՝ կապը որտեղ բարակ է, այնտեղ էլ մի օր կտրվելու է։ Բաղրամյան պողոտայում օրերս տեղի ունեցածն այդ կտրվելու պահի համեմատ մանկական չարաճճիություն կարող է թվալ, եթե քաղաքական ու տնտեսական խնդիրները խորանան, ու պահանջեն բացառապես լուրջ վիրահատական միջամտություններ։
Եվ ուրեմն, սրանք կարող են մնալ միայն հզոր ցնցումներով (այսինքն, այնպես, ինչպես եկել են), իսկ հայ ժողովրդին այդպիսի ցնցումներ պետք չեն։ Մեզ պետք է հզոր Հայաստան, իսկ դրա կարևորագույն նախապայմանը հանրային լայն կոնսոլիդացիայի միջոցով իշխանափոխությունն է և նոր մտածողությամբ քաղաքական նոր իշխանության ձևավորումը։

Серьезные потрясения или сильная Армения?
Причиной всех имеющихся в Армении проблем является проводимая Сержем Саргсяном и его ближайшим окружением внутренняя и внешняя политика. Ищущие причины за пределами страны в лучшем случае наивны.
Поставлена задача построить «Экономику одного олигарха». А это невозможно без широкомасштабного передела собственности и опустошения политического поля. Именно эта политика и проводится. Результаты обозримы всем. Они таковы, что их не удается скрыть даже Национальной статистической службе.
На Баграмяна 26 хотят централизовать все сферы бизнеса. Президентский дворец превратился в бизнес-контору, в которой определяют размеры квот для той или иной сферы, объемы предстоящих «откатов», механизмы отъема собственности, тарифы на электроэнергию и др.
Неслучайно, что на фоне экономического спада Армении, обеднения граждан РА, ухудшения бизнес-атмосферы и других негативных явлений фиксируется рост личных доходов руководителя РПА и его близких. Насколько усиливается эмиграция и увеличивается внешний долг РА, настолько лучше обстоит с их личными делами.
Много ума, чтобы понять, что доходы высшего звена власти растут за счет ослабления и обеднения Армении, не нужно.
Понятно также, что долго так продолжаться не может. Говоря народным языком, где тонко, там в один день и оборвется. Произошедшее на днях на проспекте Баграмяна в сравнении с моментом этого обрыва может показаться детской шалостью, если политические и экономические проблемы продолжат усугубляться и потребуют впоследствии серьезного хирургического вмешательства.
Следовательно, власти могут остаться только в результате серьезных потрясений (то есть так же, как и пришли), а армянскому народу такие потрясения не нужны. Нам нужна сильная Армения, и одним из важнейших предусловий для этого является смена власти посредством широкой общественной консолидации и формирование новой политической власти нового мышления.