ԱՄՆ Պետդեպ. «Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա կա»
Միացյալ Նահանգների Պետդեպարտամենտը հինգշաբթի երեկոյան հրապարակել է Մարդու իրավունքների 2014 թվականի զեկույցը, որի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությանը բնորոշ են «համակարգային կոռուպցիան և կառավարության գործունեության թափանցիկության պակասը»։ Այս մասին հայտնում է «Ազատություն»–ը։
Զեկույցում նշվում է, որ կոռուպցիան առկա է կառավարության բոլոր մակարդակներում, և խարխլում է օրենքի գերակայության հիմքերը։ Հայաստանի կառավարությունը 2014 թվականի ընթացքում որոշակի սահմանափակ քայլեր է ձեռնարկել՝ կոռուպցիայի համար պատասխանատվության ենթարկելով ցածր կամ միջին աստիճանի պաշտոնյաների։
Զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանի առջև ծառացած առավել լուրջ հիմնախնդիրների շարքում են դատական համակարգի սահմանափակ անկախությունը և իշխանությունը փոխելու քաղաքացիների սահմանափակ հնարավորությունը:
Բանակում վերստին եղել են ոչ մարտական պայմաններում գրանցված կասկածելի հանգամանքներում զինծառայողների մահվան դեպքեր, սպաների և ծառայակիցների կողմից շարքայիններին հալածելու, հետապնդելու և ապօրինի այլ վերաբերմունքի փաստեր։

Госдеп США: «Коррупция и непрозрачность власти – основные проблемы Армении»
Наиболее значительными нарушениями прав человека в Армении за 2014 год являются коррупция и непрозрачность власти, отмечается в ежегодном докладе о состоянии защиты прав человека в мире Госдепартамента США, сообщает «News.am».
«По части Армении, наиболее значительные проблемы в области прав человека в 2014 году включали в себя системную коррупцию и отсутствие прозрачности в структурах правительства, а также ограниченную независимость судебной власти и ограничения на права граждан сменить свое правительство», – отмечается в докладе.
По мнению Государственного Департамента США, обвинения в коррупции на всех уровнях власти подорвали верховенство закона, несмотря на то, что власти предприняли шаги по предотвращению коррупции среди чиновников низшего и среднего звена.
«Отсутствие прозрачности в правительстве не позволяет общественности в полной мере привести должностных лиц к ответственности за свои действия. Исполнительная власть продолжает оказывать политическое давление на суды, в результате чего зафиксированы некоторые случаи политически мотивированных судебных преследований и приговоров», – отмечают авторы доклада.