Իշխանությունը խժռում է իր հաճախորդներին
Երգի ու պարի, ծափ–ծլնգոցի, «կրեաԾիվ» թատրոնի, «ցանցային» ցանցառության, ոստիկանների հետ գործնագործ ու հալամուլա խաղալու, տեսախցիկների առաջ փողոց մաքրող աշխատելու, ուտուշ–խմուշի, Բիբինի հրաժարականի պահանջի և նմանատիպ այլ էժանագին ակցիաներն ավարտվեցին։ Հիմա Բաղրամյան պողոտայում իրական զանգվածն է, որը չի ենթարկվում «անկախ» մամուլի մշակումներին, և չի պատրաստվում մաս կազմել «Այսքան ուրախ կյանքը մեզ Սերժ Սարգսյանն է տվել» շոուին։
Դատելով ամենից՝ ճնշող մեծամասնությունը շատ լավ էլ գիտի, թե ինչն ինչոց է, ու կարողանում է թացը չորից տարբերել։ Արդյունքում՝ պետպատվերով և ոստիկանության հովանու տակ Ազատության հրապարակում տեղի ունեցածը որակվեց արթուրբաղդասարյանություն։
«Այո՛ թալանին» նախաձեռնության անդամները լքեցին Բաղրամյան պողոտան ու գնացին Ազատության հրապարակ՝ Սերժ Սարգսյանի ու ոստիկանության համար «գործ տվող» աշխատելու։ Ոչ բոլորն, իհարկե, այդ գործի մեջ մտան, բայց մտնողները լրիվ դերի մեջ էին ու կարենավագյաններից ավելի կեղտոտ գործառույթ էին կատարում։ Տեսարանը նողկալի էր։
Գործնականում ապացուցվեց այն, ինչի մասին բազմիցս գրել ենք. երբ մաքուր քաղաքական հարցը կոչ է արվում չքաղաքականացնել և մնալ, այսպես կոչված, քաղաքացիական դաշտում, ապա վերջում ստացվում է դհոլություն։
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի դեմ պայքարի փուլում իշխանությունները մարտի նետեցին բոլորին՝ նրանցից ոմանց գործուղելով «կենդանի պատ» (էդ դիշովկեքի վրա դրված էր Սերժ Սարգսյանի առաջարկը հիացական ծափահարություններով ողջունելու գործառույթը), իսկ մյուսներին՝ «քաղաքացիական» տիրույթ կամ սոցիալական ցանցեր։
Երեկ Բաղրամյան 26–ը դաժանաբար փչացրեց նաև իր երիտհաճախորդներին։ Որևէ մեկին չթողեցին կույս ձևանալ։ Բոլորին ուղարկեցին «անկախ» մամուլի էջերում կամ Ազատության հրապարակում ՀՀԿ ղեկավարի «էներգետիկ» շահերը պաշտպանելու։
Հարկ է նկատել, որ Ազատության հրապարակի ու Բաղրամյան պողոտայի հակադրության ստեղծումը ամենակեղտոտ ակցիան էր, որը կազմակերպել էին այս իշխանություններն իրենց գոյության ընթացքում։ Դա, իհարկե, արդյունք չտվեց, ու փուչիկները պայթեցին տեղում, սակայն, ամեն դեպքում, տհաճ նստվածքը մնաց։ Բոլորը տեսան, որ տարիներ շարունակ ինչ կարգի «քաղաքացիականների» են բուծել սրանք «Կեցցե՛ն առաջադեմ ու արևմտամետ ջահելները» ծրագրի շրջանակներում։
Հիմա շատերը զարմացած ու զայրացած են բոլշևիկյան կոմսոմոլների ոճով հանդես եկող «պրոգրեսիվ ջահելներից», բայց դե, դրա ժամանակը չէ։ Հիմա դիտարկումներ անելու, եզրահանգումների գալու, հետևություններ անելու և լուծումներ գտնելու ժամանակն է։ Ասողին լսող է պետք։

Власть пожирает своих клиентов
Песням и пляскам, ладушкам-оладушкам, «креативному» шоу, «сетевому» шутовству, играм в вышибалы и прятки с полицейскими, подметанию улиц на камеры, пикникам на обочинах, требованиям отставки Бибина и другим подобным дешевым акциям пришел конец. Сейчас на проспекте Баграмяна осталась реальная масса, которая не подвергается обработке «независимой» прессы и не готовится стать частью шоу «Спасибо Сержу Саргсяну за наши радостные дни».
Судя по всему, подавляющее большинство прекрасно понимает, что к чему и способно отличить черное от белого. В результате имевшее место по госзаказу и при покровительстве полиции на площади Свободы квалифицировалось в артурбагдасарянство.
Члены инициативы «Да грабежу!» покинули проспект Баграмяна и направились на площадь Свободы – кляузничать на Сержа Саргсяна и полицию. Конечно же, вошли в это дело не все, но вошедшие были полностью в своей стихии и выполняли более грязную функцию, чем каренавагяны. Картина была прегнусная.
На деле было доказано то, о чем мы неоднократно писали: когда чисто политический вопрос призывается не политизировать и оставаться в так называемом гражданском поле, в конце выходит «барабанство».
В период борьбы с повышением тарифа властями в бой были брошены все: одну часть отправили становиться в «живую стену» (на этих дешевок была возложена функция по восторженному аплодированию предложению Сержа Саргсяна), а другую – в «гражданственную» сферу или социальные сети.
Накануне президентский дворец «испортил» также своих младоклиентов. Возможности притворяться непорочными не оставили никому. Всех отправили на отстаивание энергетических интересов руководителя РПА со страниц «независимой» прессы или с площади Свободы.
Стоит заметить, что искусственное противопоставление проспекта Баграмяна площади Свободы было одной из самых грязных акций, которую когда-либо организовывали действующие власти. Конечно, это не принесло результата, и мыльные пузыри мгновенно лопнули, однако неприятный осадок всё же остался. Все увидели, какого рода «гражданственников» взрастили власти за эти годы в рамках программы «Да здравствует прогрессивная и прозападная молодежь».
Сейчас многие удивлены и возмущены выступающим в стиле большевистского комсомола «прогрессивным молодняком». Однако сейчас скорее время для соответствующих наблюдений, выводов и решений. Говорящему нужен слушающий.