Կա՛մ «զագս», կա՛մ դատախազություն
Հունիսի 28–ի սկսած դիրքային պայքարի փուլ է։ Կողմերը քայլ առաջ չեն անում։ Բողոքավորները շարունակում են մնալ «չքաղաքականացման» ռեժիմում, իսկ իշխանություններն ուժ չեն կիրառում։
«ԿրեաԾիվշիկների» «Օպերա» օպերացիան չստացվեց, այսինքն՝ խիարը թարս բուսնեց։ Արդյունքում՝ մի քանի նեոկոմսոմոլ «խուրդվեց» մինչև վարդապետի խազը։ Մնացածը մնացին Բաղրամյան 1–ում։
Բաղրամյան 26–ը մեծ հաճույքով կցրեր ցույցը, բայց չունի դրա ռեսուրսը։ Խոսքս ոչ թե ֆիզիկական, այլ ներքաղաքական ու նաև աշխարհաքաղաքական ռեսուրսի մասին է։
Հոգեկան անհավասարակշիռ վիճակում գտնվող «Ես Վովա Գասպարյանն եմ»–ը սպառնաց ցրել ցույցը, իսկ Սերժ Սարգսյանը խնդրեց ազատել Բաղրամյան պողոտան, բայց շուրջօրյա բողոքի ակցիան շարունակվում է։
Այժմ Վովային այլ բան չի մնում անելու, քան «տերտերությունը»՝ գժուկական շեղումներով, ինչն արդեն դադարել է զվարճալի լինելուց։
2013–ի նախագահական ընտրությունների փողոցային փուլում «տերտերությունը» միգուցե «նոու հաու» էր, բայց հիմա վերածվել է ֆարսի։
Հարկ է նկատել, որ Սերժ Սարգսյանը մնաց իր իսկ քարոզչամեքենայի կիրառած ու իր իսկ վարած քաղաքականության «պրյոմի տակ»։
Իշխանությունները տարիներ շարունակ քարոզել են ապաքաղաքական պայքարի, «առաջադեմ երիտասարդների», ցանցային կառավարման, անառաջնորդ շարժման, բարի ակցիաների ու նման այլ «լավլավ» բաների մասին։
Նախորդ կիրակի սրանք փորձեցին աղբամանների վրա թառած «առաջադեմ երիտասարդներին» առաջնորդ սարքել ու նրանց միջոցով ցրել ցույցը, բայց հավաքվածները «ցանցային» ու «անառաջնորդ» հայեցակարգով առաջնորդվեցին՝ մնալով Բաղրամյանում և «պասլատ անելով» նեոկոմսոմոլներին ու նրանց «պապաներին»։
Ինչ վերաբերում է պայքարի շուրջ ձևավորված աշխարհաքաղաքական համապատկերին, ապա այն բացահայտ տեսք է ստացել (ի դեպ, Օբամայից մինչև Պուտին քաղաքականացրել են Բաղրամյանում ծավալվող իրադարձությունները, բացի մեր տնաբույծ «քաղաքացիականներից»)։
Վերջին յոթ տարվա ընթացքում «նախաձեռնողական» քաղաքականությունը բերել է մի վիճակի, երբ Հայաստանը թուլացել է, ու հայտնվել արտաքին խաղացողների հզոր ազդեցության տակ։ Հզորները հիմա տարբեր պատճառներով հայտարարում են, որ ուժի կիրառում Բաղրամյան պողոտայում չպետք է լինի։ ՀՀԿ ղեկավարը շատ է կախված դրսի ուժերից, ու դրա համար էլ ձեռքերը կապվել են։
Այս իշխանություններն այնքան փորձեցին Կրեմլին համոզել, որ Հայաստանում Մայդանի վտանգ կա, մինչև այնտեղ հավատացին դրան ու Բաղրամյան 26–ի համար անսպասելի որոշում կայացրեցին՝ թույլ չտալ խնդրի ուժային լուծում։
ԱՄՆ–ն էլ ՀՀ–ում իր դեսպանատան միջոցով կոչ արեց ուժ չկիրառել։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանը չի կարողանում ուժով ցրել ցույցը, քանզի նախ տեսավ, որ դա օգուտ չի տալիս (շատ խոսուն է «Ինչքան ջրեք՝ այնքան կաճենք» կարգախոսը), և բացի այդ՝ խոշոր խաղացողները՝ ԱՄՆ–ը, ՌԴ–ն ու ԵՄ–ն, կտրուկ դեմ են արտահայտվել ուժի կիրառման հարցում։
Առայժմ բալանսը չի փոխվել, և այդ իսկ պատճառով էլ Բաղրամյանում եթե գիշերը անգամ քսան հոգի մնա, միևնույն է՝ ոստիկանությունը չի կարող ուժ կիրառել։ «Ցանցային» բան էին ուզում՝ իրենք հայտնվեցին ցանցում ու ոստիկանապետը ստիպված շոումեն է դարձել Բաղրամյան պողոտայում։
Ուժի կիրառումը կլինի միայն որոշակի բալանսի խախտման դեպքում։ Բայց որպեսզի չխախտվի այդ բալանսը, պետք է ապահովել մարդաշատությունը Բաղրամյան 1–ում։ Իսկ որպեսզի մարդաշատությունն ապահովվի, պետք է քաղաքական տեքստ հնչի, ու ասվի այն, ինչը բոլորի մտքում է, բայց առայժմ չի բարձրաձայնվում փողոցում։ Առայժմ քաղաքական տեքստ չկա։ Կամ, ավելի ճիշտ, կա, բայց այն տողատակերում է։
Թե ինչպիսին կլինեն հետագա զարգացումները, կերևա մոտ ապագայում։ Ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ կա երկու ելք՝ կա՛մ իշխանությունները պաշտպանում են թալանի իրավունքը՝ չչեղարկելով էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման որոշումն ու գնալով հետագա լայնամասշտաբ թանկացումների, կա՛մ այս ամենն ավարտվում է համակարգային փոփոխությամբ՝ ներառյալ իշխանափոխությամբ։
Հայտնի ֆիլմի հերոսներից մեկի խոսքերով՝ կա՛մ հանրությունն այս իշխանություններին կտանի «զագս», բայց ոչ թե ամուսնության, այլ ապահարզանի համար, կա՛մ իշխանությունները բոլորիս կտանեն դատախազություն՝ իրենց թալանի իրավունքի դեմ պայքարի ելնելու մեջ մեզ մեղադրելով։

Либо в «загс», либо к прокурору!
После 28 июня борьба приобрела позиционных характер. Стороны не предпринимают никаких шагов. Протестующие продолжают пребывать в режиме «неполитизации», а власти не применяют силу.
Операция «креативщиков» под названием «Опера» провалилась, то есть огурец снова взрос неправильно. В результате несколько неокомсомольцев беспощадно дискредитировались. Остальные остались на Баграмяна 1.
Баграмяна 26 разогнал бы демонстрацию с большим удовольствием, но не обладает для этого необходимым ресурсом. Речь не о физическом, а о внутриполитическом и внешнем, геополитическом ресурсе
Находящийся в неуравновешенном психическом состоянии «Я – Вова Гаспарян» пообещал разогнать митинг, а Серж Саргсян попросил освободить проспект, но круглосуточная акция протеста продолжается.
Вове не остается ничего другого, кроме как «поповничать», что уже давно перестало быть чем-то занимательным.
Возможно, в период уличных протестов после президентских выборов 2013 года «поповство» и было ноу-хау, но сейчас это превратилось в фарс.
Нужно заметить, что Серж Саргсян остался под примененным его же агитпропом приемом и проводимой им политикой в целом.
Власти на протяжении многих лет пропагандировали за аполитичную борьбу, «прогрессивную молодежь», сетевое управление, движения без лидеров, добрые акции и подобные «хорошие» вещи.
В прошлое воскресенье они попытались сделать из почивших на мусорных баках представителей «прогрессивной молодежи» лидеров и разогнать с их помощью митинг, но собравшиеся решили придерживаться «сетевой» концепции «без предводителей» и остались на Баграмяна, послав подальше неокомсомольцев вместе с их «папами».
Что касается сформировавшегося вокруг борьбы геополитического контекста, то он получил отчетливый характер (кроме наших доморощенных «гражданственников», все – от Обамы до Путина – происходящее на Баграмяна политизировали).
«Инициативная» политика последних 7 лет привела к тому, что Армения ослабла и оказалась под мощным влиянием основных внешних игроков. Сильные мира сего сейчас по самым различным поводам заявляют, что на проспекте Баграмяна сила применяться не должна. Руководитель же РПА здорово зависит от внешних сил, поэтому его руки связаны.
Эти власти так сильно пытались убедить Кремль в том, что в Армении есть угроза Майдана, что там в это поверили, приняв для Баграмяна 26 неожиданное решение о недопущении силового решения проблемы.
США тоже призвали через свое посольство не допустить применения силы.
Итак, Серж Саргсян не может разогнать митинг силовыми методами, так как, во-первых, увидел, что это не приносит никакого результата (довольно выразительным является лозунг «Больше польете, сильнее вырастем»), и, во-вторых, крупные игроки (США, РФ и ЕС) высказались резко против применения силы.
Пока что баланс не изменился, поэтому полиция не может проводить силовую операцию, даже когда на Багрмяна ночью остается всего несколько человек. Хотели нечто «сетевое», но в сети оказались сами, и начальник полиции вынужденно стал на проспекте Баграмяна шоуменом.
Применение силы станет возможным лишь при определенном нарушении баланса. Но чтобы этот баланс не был нарушен, нужно обеспечить на Баграмяна 1 многолюдность. А дабы это сделать, должен прозвучать политический текст и должно быть заявлено то, что у всех на устах, но не озвучивается на улице. Пока что политического текста нет. Вернее, он есть, но лишь между строк.
Какими же будут дальнейшие развития, станет ясно в ближайшие дни. В любом случае, очевидно, что есть два выхода: либо власти отстаивают свое право на разграбление, не отменяя решения о повышении тарифа на электроэнергию, либо всё это завершается системными изменениями, включая смену власти.
Выражаясь словами героя известного фильма, либо общество отведет эти власти в «загс», но не жениться, а разводиться, либо власти подведут нас под прокуратуру, обвинив нас в оспаривании их права на разграбление.