Ինչու է պետք քաղաքականացնել պայքարը, և ինչ է դա նշանակում
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ պայքարը չքաղականացնելու կոչեր են հնչում։ Մարդկանց մի փոքրիկ մասը դա անում է Բաղրամյան 26–ից ուղղորդված, իսկ մյուս մասը՝ անկեղծորեն։
Մեզ ուղղորդվածները տվյալ դեպքում չեն հետաքրքրում։ Դրանք կա՛մ բացահայտված են, կա՛մ ժամանակի ընթացքում կբացահայտվեն։
Ինչ վերաբերում է չքաղաքականացման մյուս կողմնակիցներին, ապա պետք է հասկանալ, թե ով ինչ նկատի ունի «չքաղաքականացնել» ասելով, և ինչու է այդպիսի դիրքորոշում ցուցաբերում։
Տառապանքն ու փորձը
ՀՀ միջին վիճակագրական քաղաքացին 24 տարվա անկախության ընթացքում որոշակի քաղաքական փորձ է ձեռք բերել։ Նա տեսել է, որ ոչիշխանական կամ ընդդիմադիր դաշտը ներկայացնող քաղաքական գործիչները կա՛մ պարտվում են ու գնում տուն, կա՛մ գնում են «կենդանի պատում» փիառվելու, կա՛մ թունդ ընդդիմադիր հռետորաբանություն են կիրառում ու վերջում դառնում Գեղամյան, կա՛մ պայքարի ճակատագրական պահին լքում են առաջին գիծը։
Ի՞նչ ունենք այս պահին
Փետրվարյան հայտնի իրադարձություններից հետո վարկաբեկվել է ամբողջ քաղաքական դաշտը։ Իշխանական հատվածը վարկաբեկված էր «էն գլխից», դե իսկ ընդդիմադիրը կամ ոչիշխանականը վերջնականապես շարքից դուրս եկավ Գագիկ Ծառուկյանի հեռացմամբ։
Հիմա քաղաքական դաշտում անապատային վիճակ է։
Այս ամենի արդյունքում ՀՀ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության մոտ օբյեկտիվորեն հակակրանք է առաջացել գործող կուսակցությունների նկատմամբ։ Ու երբ մարդիկ, այդ թվում՝ Բաղրամյան 1-ում պայքարի ելած երիտասարդները (խոսքս չի վերաբերում մի քանի երիտդհոլի), հայտարարում են, թե չեն ուզում քաղաքականացնել պայքարը, ըստ էության, նկատի ունեն պայքարի չկուսակցականացումը։ Այդ առումով նրանց հետ դժվար է չհամաձայնելը։
Այո՛, այս պայքարի կուսակցականացում թույլ տալ չի կարելի, քանզի կրկնեմ՝ մեզանում կուսակցություններն ունեն գրեթե զրոյական վարկանիշ, ու նրանց հանրային վստահության պաշարն ավելին չէ, քան ՀՀԿ–ինը և Սերժ Սարգսյանինը։
Այո՛ քաղաքականացմանը
Սակագնի դեմ պայքարը պետք չէ կուսակցականացնել, բայց քաղաքականացնել անհրաժեշտ է։ Քանզի առանց քաղաքականացման անհնար է զուտ քաղաքացիական շարժման միջոցով հասնել Հայաստանում կուտակված բազմաթիվ խնդիրների լուծմանը (այդ թվում՝ էլեկտրաէներգիայի նոր սակագնի չեղարկմանը)։
Երիտասարդներն, անշո՛ւշտ, դրական գործառույթ են կատարել՝ անապատային միջավայրում պայքարի ալիք բարձրացնելով, բայց առարկայական արդյունքի հասնելու համար քաղաքական սուբյեկտ պետք է լինի։
Հիմա կարող է հարց առաջանալ՝ այդ դեպքում ինչպե՞ս վարվել։ Մի կողմից պնդում ենք, որ առանց հարցի քաղաքականացման՝ հնարավոր չէ արդյունքի հասնել, բայց մյուս կողմից էլ համաձայնում ենք այն տեսակետին, որ այսօր քաղաքական սուբյեկտ հանդիսացող այն ուժը չկա, որը կարողանա կոնսոլիդացնել հանրությանն ու քաղաքական պայքարի միջոցով հասնել հաջողության։
Պատասխանն ակնհայտ է՝ Հայաստանին անհրաժեշտ է նոր քաղաքական ուժ, որը կհամախմբի տարբեր քաղաքական ուժերում առկա բոլոր առողջ գործիչներին, քաղաքացիական շարժումներին, ու կհասնի համակարգային փոփոխությունների՝ ներառյալ իշխանափոխության։

Почему нужно политизировать борьбу, и что это означает?
Раздаются призывы не политизировать борьбу с подорожанием электроэнергии. Небольшая группа людей делает это с указки Баграмяна 26, а остальные – искренне.
Направляемые президентским дворцов в данном случае нас не интересуют. Они либо всем прекрасно известны, либо станут известны со временем.
Что касается остальных сторонников неполитизации, то нужно понять, что каждым подразумевается под призывом «не политизировать» и почему проявляется подобная позиция.
Выстраданный опыт
Среднестатистический гражданин РА за 24 года независимости приобрел определенный политический опыт. Он видел, как представляющие невластное или оппозиционное поле политические деятели либо проигрывали и уходили домой, либо пиарились в «живой стене», либо применяли яро оппозиционную риторику и в конце становились Гегамяном, либо в решающий момент сражения покидали передовую.
После известных февральских событий было скомпрометировано всё политическое поле. Властный сектор был дискредитирован задолго до этого, а оппозиционный или невластный – окончательно вышел из строя с уходом Гагика Царукяна.
Сейчас политическое поле пребывает в опустошенном состоянии.
В результате всего этого у подавляющего большинства населения возникла объективная неприязнь в отношении действующих партий. И когда люди, в том числе протестующая на Баграмяна 1 молодежь (речь не идет о нескольких «младобарабанах»), заявляют, что не хотят политизировать борьбу, они, по сути, имеют в виду непартизацию. В этом плане с ними трудно не согласиться.
Действительно, допускать партизацию этой борьбы нельзя, так как, повторюсь, у нас партии обладают практически нулевым рейтингом, и общественное доверие к ним даже меньше, чем в отношении РПА и Сержа Саргсяна.
Да – политизации!
Борьбу с повышением тарифов не нужно партизировать, но политизировать – необходимо. Так как без политизации добиться решения множества накопившихся в Армении проблем исключительно посредством гражданских инициатив невозможно (в том числе отмены нового тарифа на электроэнергию).
Несомненно, молодежь выполнила позитивную функцию, подняв в опустошенной среде волну протеста, но для предметных достижений нужны политические субъекты.
Может возникнуть вопрос: как в таком случае поступать? С одной настаивают, что без политизации вопроса добиться результата невозможно, но с другой – соглашаются, что на сегодня нет той политической силы, которая смогла бы консолидировать общество и добиться успеха посредством политической борьбы.
Ответ очевиден: Армении нужна новая политическая сила, которая сплотила бы здоровый сегмент различных политических сил и гражданских движений и добилась системных изменений, включая смену власти.