Իշխանական բուրգի էրոզիան
Եթե մի կողմ թողնենք «Ո՛չ թալանին» քաղաքացիական շարժումը ներկայացնող մի քանի հոգու դհոլային վարքագիծը, ապա պետք է արձանագրել, որ այդ նախաձեռնությունն ահագին դրական բան արեց։ Ճահճացած քաղաքական դաշտում հնարավոր եղավ մարդկանց կրկին փողոց հանել։
Իշխանություններն արդեն կանխավայելում էին էլեկտրաէներգիայի թանկացման որոշումը, և հանկարծ ամեն ինչ գլխիվայր շուռ եկավ։
Ճիշտ է, Բաղրամյան 26–ից փորձում են միջամտել Բաղրամյան 1–ում տեղի ունեցողին, և հունիսի 28–ին ուզում էին մեկ–երկու նեոկոմսոմոլի միջոցով փչացնել շարժումը, սակայն ոչինչ չստացվեց։ Տվյալ դեպքում իշխանական միջամտությունների հարցը երկրորդական է։
Կարևորն այն է, որ Բաղրամյան փողոցը շարունակում է մնալ փակ, և շուրջօրյա բողոքի գործողությունը, անկախ մասնակիցների քանակից, շարունակվում է։
Բաղրամյան 1ը կամաց–կամաց վերածվում է մշտական քաղաքական գործոնի, ինչն էրոզիայի է ենթարկում իշխանական բուրգը։
Սերժ Սարգսյանը չի կարողանում ուժ կիրառել, քանզի հասկանում է, որ դա միայն կկոնսոլիդացնի ամբողջ հանրությանը։ Բացի այդ, դրսի խոշոր խաղացողներն են նրանց արգելում ուժ կիրառել (այս ամենի արանքում ծիծաղելի կերպարի վերածվեց «Ես Վովա Գասպարյանն եմ»–ը)։
Բաղրամյան 26–ին այս պայմաններում այլ բան չի մնում, քան քաղքենիական զանգվածի, հին ու նոր հաճախորդների, շոու–բիզնեսի էժանագին հատվածի և «բնակիչների» միջոցով քննադատել երկու շաբաթ փողոցը փակած մարդկանց։ Բայց դրանք զուր ջանքեր են։
Նկատենք, որ Բաղրամյան փողոցում ընթացող բողոքի գործողությունը դելեգիտիմացնում է իշխանական բուրգի վերնախավին։ Խոսքս հանրային դելեգիտիմացման մասին չէ. այդ առումով Սարգսյանը մշտապես խնդիրներ է ունեցել։ Խոսքս իշխանության ներսում տեղի ունեցող դելեգիտիմացման գործընթացի մասին է։
ՀՀԿ–ականները հիմա տեսնում են, որ Սարգսյանը չի կարողանում ապավինել իր միակ ռեսուրսին՝ ուժի կիրառման հնարավորությանը։ Բաղրամյան 1–ն ամեն օր մաշեցնում է Սարգսյանի այդ ռեսուրսը, և հենց դա էլ հունից հանում է ՀՀԿ ղեկավարին։
Երիտասարդներն, ըստ այդմ, արեցին ամենակարևորը՝ ցույց տվեցին, որ «թագավորը մերկ է»։ Մնացածն արդեն քաղաքական խնդիր է, որը պետք է քաղաքական նոր ուժի օգնությամբ լուծվի։

Эрозия властной пирамиды
Если оставить в стороне «барабанное» поведение некоторых представителей гражданской инициативы «Нет грабежу!», то можно констатировать, что данная инициатива добилась немало позитивного. В условиях заболоченного политического поля удалось вывести людей на улицу.
Власти уже предвкушали последствия решения о повышении тарифа на электроэнергию, как всё перевернулось с ног на голову.
Правда, на Баграмяна 26 попытались вмешаться в происходящее на Баграмяна 1 и 28 июня попробовали через пару-тройку неокомсомольцев дискредитировать движение, но ничего не получилось. В данном случае вопрос вмешательства властей второстепенен.
Важно то, что проспект Баграмяна продолжает оставаться закрытым, и, независимо от количества участников протеста, круглосуточная акция протеста продолжается.
Баграмяна 1 постепенно превращается в постоянный политический фактор, что подвергает эрозии властную пирамиду.
Серж Саргсян не может применить силу, так как понимает, что это лишь консолидирует всё общество. Кроме того, применять силу ему запрещают крупные внешние игроки (в этом промежутке в довольно курьезную фигуру превратился «Я – Вова Гаспарян»).
В этих условиях президентскому дворцу не остается ничего другого, кроме как посредством мещанской массы, своих старых и новых клиентов, дешевой части шоу-бизнеса и «жителей» близлежащих домов критиковать держащих улицу закрытой уже две недели протестующих. Однако усилия эти тщетны.
Заметим, что проходящая на улице Баграмяна акция протеста делегитимирует верхушку властной пирамиды. Речь не об общественной делегитимации – в этом плане у Саргсяна всегда были проблемы. В данном случае речь идет о процессе делегитимации внутри власти.
Представители РПА сейчас видят, что Саргсян не может прибегнуть к своему единственному ресурсу – применению силы. Баграмяна 1 с каждым днем всё более изнашивает этот ресурс, и именно это выводит из себя руководителя РПА.
В этом плане молодежь сделала самое главное – показала, что «король гол». Остальное – политическая задача, которая должна быть решена новой политической силой.