Քաղաքական դաշտի արագաչափը
Հիմա շատ մոդայիկ է դարձել կուրծք ծեծելով արագաչափերի ու տեսախցիկների միջոցով հանրությանը և պետությանը թալանելու դեմ խոսելը։
Բողոքում են ամենամոլի «արևմտամետները» և ամենաթունդ «ընդդիմադիրները», ամենանագլի գռդոնչիներն ու ամենասոսկալի «ռուսամետները»։
Իհարկե, լավ է, որ վերջապես սկսում են տեսնել ու հասկանալ, որ Հայաստանը դարձել է փողաքամիչ մեքենա բաց երկնքի տակ։ Սակայն ոչ վաղ անցյալում նույն այդ գործիչները մեղադրում էին այն քաղաքական ուժերին, որոնք արագաչափերի, տեսախցիկների ու այլ թալանչիական խնդիրների մասին էին բարձրաձայնում, և 12կետանոց պահանջ ներկայացրեցին իշխանություններին (հիմա այդ ուժերը «մոռացել» են պահանջների մասին, ու նրանց մի մասը լծվել է սահմանադրական փոփոխությունների հակապետական ծրագրի իրականացման գործին)։
12–կետանոց պահանջների առաջ քաշման համար Բաղրամյան 26–ի հաճախորդները քննադատում էին հատկապես այն ժամանակվա ԲՀԿ–ին, թե բա՝ քաղաքական հարցերը թողած՝ էս ի՞նչ կենցաղային հարցեր է բարձրացնում։ Բայց, արի տես, որ հիմա բոլորը մտել են «կենցաղային» դաշտ՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնից սկսած՝ մինչև տխրահռչակ արագաչափեր։ Իսկ դա նշանակում է, որ հասկացել են, որ սոցիալ–տնտեսական թեմաներին վերաբերող հարցերը շատ ավելի քաղաքական են, քան այն «մուտիլովկաները», որոնք ընդունված է քաղաքական համարել։ Կամ էլ՝ վաղուց էին հասկացել, պարզապես այն օրերին հաճախորդներից այլ բան էր պահանջվում, նրանք էլ այդ այլ բանն էին անում։ Ինչևէ։
Ինչ վերաբերում է շարժական ու անշարժ արագաչափերին և տեսախցիկներին, ապա խնդիրն այն չէ, որ պետք է թողնել, որպեսզի վարորդները 160 կմ/ժ արագություն «բացեն» Երևանի Աբովյան փողոցում, ու չտուգանվեն։
Խնդիրն այն է, որ տուգանքների չափերը նվազեցվեն ու համապատասխանեցվեն ՀՀ քաղաքացիների միջին եկամտին։ Բացի այդ, փոխվի տեխնիկական միջոցներով հայտնաբերված խախտումներից ստացվող գումարի 70/30 համամասնությունը, որն այժմ հօգուտ մենաշնորհային կարգավիճակ ստացած մասնավոր կազմակերպության է։
Ինչո՞ւ պետք է միլիարդավոր դրամներ հոսեն Սերժ Սարգսյանի մերձավորների գրպանները։ Եվ դա այն դեպքում, երբ իշխանությունները պարբերաբար բողոքում են փողի պակասությունից։ Փողի պակասությունից դժգոհում են, բայց որտեղից կարելի է փող ստանալ, հանձնում են իրենց մերձավորներին, որպեսզի պետբյուջեի փոխարեն այլ բյուջեները լցվեն։

Спидометр политического поля
Сейчас стало очень модным, стуча кулаком в грудь, выступать против обкрадывания общества и государства придорожными спидометрами и видеокамерами.
Возмущаются самые ярые «прозападники» и наиболее рьяные «оппозиционеры», самые наглые халтурщики и наиболее истовые «пророссийские».
Конечно, хорошо, что наконец-то начинают замечать и понимать, что Армения стала машиной по выжиманию денег под открытым небом. Однако в совсем недалеком прошлом те же самые деятели выступали против политических сил, заявлявших о спидометрах, видеокамерах и других грабительских проблемах и выдвигавших властям 12 требований (сейчас данные силы «забыли» об этих требованиях, и часть из них впряглась в дело реализации антигосударственной программы конституционных изменений).
За выдвижение 12 требований клиенты президентского дворца в особенности критиковали тогдашнюю ППА, мол, оставив политические вопросы, та поднимает бытовые проблемы. Но, как видим, сейчас все оказались на «бытовой» стезе – от вопроса тарифов на электроэнергию до печально известных спидометров. А это означает, что они поняли – касающиеся социально-экономических тем вопросы намного более политические, чем те «мутиловки», которые принято считать политическими. Или уже давно это осознали, но в те дни от клиентов власти требовалось совсем другое, и они были заняты именно этим.
Что касается мобильных и стационарных спидометров и видеокамер, то вопрос не в том, что нужно позволять водителям разъезжать под 160 км/ч по центральным улицам Еревана и не быть оштрафованными.
Проблема в том, чтобы уменьшить размеры штрафов и сделать их соразмерными среднему доходу граждан РА. Кроме того, должно быть изменено взимание штрафов за нарушения в соотношении 70/30, которое сейчас в пользу получившей монопольный статус частной организации.
Почему миллиарды драмов должны оседать в карманах близких Сержа Саргсяна? И это в том случае, когда власти периодически жалуются на нехватку денег. Жаловаться-то жалуются, но источники, откуда можно получить деньги, сдают своим близким, чтобы вместо госбюджета наполнять другие бюджеты.