Սերժ Սարգսյանը մտափոխվել է. բռնապետություն՝ անմարդկային դեմքով
Եվ այսպես, հրապարակվեց սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը։ Միայն 89րդ հոդվածի ընթերցումն արդեն հերիք է՝ սահմանադրական փոփոխությունները պետական հեղաշրջման և Հայաստանում կայուն բռնապետություն հաստատելու ծրագիր որակելու համար։
52–էջանոց այդ տեքստում մնացածը լոլոներ են՝ փաթեթավորված մարդու և քաղաքացու իրավունքների մասին գեղեցիկ ճամարտակություններով։
Նրանք, ովքեր ուշադիր կարդացել են նախորդ տարի ներկայացված սահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգն ու այն համադրել Սերժ Սարգսյանի մեկնաբանության հետ, ապա արձանագրած կլինեն, որ երեկ ներկայացված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծով նույն Սերժ Սարգսյանը ցույց տվեց, որ մտափոխվել է։
Չեմ ուզում նախագահ լինել, չեմ ուզում վարչապետ լինել. ուզում եմ «գենսեկ» լինել
Երբ ԲՀԿ–ի գործոնը հզոր էր, և Գագիկ Ծառուկյանն իր գործընկներների հետ կարողանում էր քաղաքական օրակարգ թելադրել կամ առնվազն լուրջ ազդեցություն ունենալ քաղաքական գործընթացների վրա, ՀՀԿ ղեկավարը փորձում էր սահմանադրական փոփոխությունների հարցում լեզու գտնել այդ ուժի հետ։
Ընդդիմադիր դաշտում ձևավորված «քառյակից» ՀՀԿ ղեկավարը կարողացել էր հեշտությամբ պոկել ՀՅԴ–ին, սակայն դա գրեթե զրոյական ազդեցություն էր թողել ուժերի հարաբերակցության վրա։
Սարգսյանը հասկանում էր, որ առանց ԲՀԿ–ի հետ համաձայնության գալու կամ ԲՀԿ–ն ոչնչացնելու՝ ինքը չի կարող ընթացք տալ սեփական շահերը սպասարկող սահմանադրական փոփոխություններին։
Ծառուկյանի հետ լեզու գտնելու համար Սարգսյանը գնաց իր կարծիքով խորամանկ քայլի։ Նա հայտարարեց, թե եթե սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում հաստատվի խորհրդարանական կառավարման համակարգ (ինչին ինքն, իբր, դեմ է), ապա ինքը չի դառնա վարչապետ, իսկ եթե մնա կիսանախագահական համակարգը, ապա ինքը չի հավակնի նախագահի աթոռին։ Նա Ծառուկյանին այդ հայտարարությամբ ուզում էր հավաստիացնել, թե ժամկետի ավարտից հետո հեռանալու է, ու պարզապես անձնական անվտանգության երաշխիքների համար է անում սահմանադրական փոփոխությունները։
Որքան մեծ էր Սարգսյանի զարմանքն ու միաժամանակ զայրույթը, երբ Ծառուկյանը նույնիսկ այդպիսի հայտարարությունից հետո մերժեց սահմանադրական փոփոխությունների հարցով բովանդակային քննարկման մեջ մտնելու առաջարկը՝ հայտարարելով, որ սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն չկա, որ ԲՀԿ–ն դեմ է դրան, և որ մեր երկրում առկա խնդիրները պայմանավորված չեն մայր օրենքով ու կառավարման մոդելով։
Ակնհայտ էր, որ «Վարչապետ չեմ ուզում, նախագահ չեմ ուզում» օպերացիայով Սարգսյանն ուզում էր գնալ բոլշևիկյան ժամանակների «գենսեկական» մոդելով։ Մանավանդ, չէր էլ թաքցրել, որ կուսակցական գրասենյակից կարող է մասնակցել երկրի կառավարմանը։
Սարգսյանի պատկերացրածը հետևյալն էր. «Ստեղծվում է մեխի գլուխի ֆունկցիա կատարող նախագահական ինստիտուտ և փալասի ֆունկցիա կատարող վարչապետական համակարգ, իսկ երկիրն իրականում կառավարում է ԱԺ նախագահը, որը սովետական «գենսեկների» պես համատեղում է «պռեդսեդածել վեռխովնովո սովետայի» կարգավիճակը։ «Գենսեկը» ունենում է միլիոն լիազորություններ և զրո պատասխանատվություն, ինչպես նաև հնարավորություն է ստանում ցմահ կառավարել ու պետական կառավարման համակարգը լքել միայն ոտքերով առաջ տարբերակով»։
Սարգսյանը հույս ուներ, որ իր «տրյուկը» որևէ մեկը չի հասկանա, բայց ով որ պետք էր, շատ լավ հասկացել էր, թե ինչն ինչոց էր։ Արդյունքում՝ Սարգսյանի մոտ Ծառուկյանի հետ համաձայնության գալու և նրան օգտագործելուց հետո ոչնչացնելու տարբերակը չստացվեց։
Դրանից հետո տեղի ունեցան փետրվարյան իրադարձությունները։
Նրանք, ովքեր «ընդդիմադիր» ու «քաղաքացիական» դիրքերից ողջունում էին Ծառուկյանի դեմ ՀՀԿ–ական երիտոհմակի արշավը, գործնականում ծափահարում էին Սարգսյանի վերարտադրությանը միտված ու Հայաստանում անմարդկային տեսքով բռնապետություն հաստատելու ծրագրին։
Մեկ մարդու քաղաքականությունը
ՀՀԿ–ի գրասենյակում տեղի ունեցած հակասահմանադրական հայտնի «սխոդկայի» ժամանակ մի միտք հնչեց, ըստ որի՝ քաղաքականությամբ պետք է զբաղվեն քաղաքական գործիչները։ Նաև չափորոշիչներ սահմանվեցին, թե ովքեր կարող են զբաղվել քաղաքականությամբ։
Այդպիսով, ըստ էության, հռչակվում էր քաղաքականության մահը Հայաստանում։ Նաև ազդարարվում էր մեկ մարդու քաղաքական համակարգի ծննդյան մասին։
Ծառուկյանին քաղաքական դաշտից հեռացնելուց հետո անապատային վիճակ ստեղծվեց։ Սարգսյանը սկսեց իր նախորդ ասածներից տարանջատվելու գործընթացը՝ հայտարարելով, թե մտավախություն ունի սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի ներկայացրած տարբերակի կապակցությամբ, քանզի պարզ չէ, թե ով է լինելու երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարը, ու ճիշտ կլինի, որ կիսանախագահական համակարգի մնալու հնարավորությունը դիտարկվի։
Գագիկ Հարությունյանի գլխավորած թիմը «մի կերպ» համաձայնեց Սարգսյանի այդ մտքի հետ ու տեքստ երկնեց։
Սահմանադրական փոփոխությունների տեքստից պարզ է դառնում, որ Սարգսյանը մտադրվել է ԱԺ նախագահի փոխարեն վարչապետի աթոռը զբաղեցնել։ Իսկ այն, որ նա հայտարարել է, թե խորհրդարանական կառավարման համակարգի դեպքում չի հավակնի գործադիրի ղեկավարի պաշտոնին, ոչինչ չի նշանակում։ «Վերջի բոլշևիկը» բազմիցս ցույց է տվել, որ խոսքն իր համար զրոյական արժեք ունի, և նա, առանց աչքը թարթելու, կարող է 180 աստիճանով փոխվել ու բացահայտորեն ստել։
Նախագծի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում ուզում են հաստատել հետևյալ համակարգը. «Ընտրությունները, որպես այդպիսին, դառնում են սովետականի պես՝ ձևական ու նախապես հայտնի ելքով։ Հայաստանի «բեզռազմերնի» խորհրդարանում ներկայացված է լինելու բանդան (հետագայում՝ երիտբանդան) (հոդված 89), որի «պախանը» վարչապետն է (հոդված 145)։ «Պախանին» կից աշխատում է պետության գլխի նոմինալ կարգավիճակ ունեցող մեխի գլուխը (հոդված 123), ով նշանակվում է 7 տարի ժամկետով, ու եթե հանկարծ լավ չկատարի մեխի գլխի ֆունկցիան, ապա անմիջապես նրան «նակազատ կանեն» (հոդված 140)։ Ազգային ժողովի նախագահը պետք է թամադայություն անի և ապահովի բանդայի քվեարկության գործընթացը (հոդված 104)»։
Ահա այն «բարեփոխումները», որոնք ուզում են փաթաթել հայ ժողովրդի վզին՝ վերարտադրվելու հստակ նպատակով։
«Սահմանադրական մուտիլովկաներ»
Ուշագրավն այն է, որ սահմանադրական տեքստի մեջ «մուտիլովկաներ» կան։
Փորձել են այնպես անել, որ Բաղրամյան 26–ի բոլոր հաճախորդները ծառայելու հնարավորություն ստանան։
Կիսանախագահական համակարգի կողմնակիցները կարող են իրենց էշի տեղ դնել ու ասել, որ իրենց առաջարկները հաշվի են առնվել, ու այդ իսկ պատճառով են իրենք պաշտպանում սահմանադրական փոփոխությունների գաղափարը։
Խորհրդարանական կառավարման համակարգի կողմնակիցները կարող են հայտարարել, որ սա իրենց ուզածն է, և դրա համար էլ իրենք փրփուրը բերաններին պաշտպանելու են սահմանադրական փոփոխությունները (ի դեպ, ՀՅԴ–ին դեռ պաշտոն–մաշտոն չե՞ն տվել, «Համոն» փողը չի՞ տալիս)։
Առաջարկվող Սահմանադրությունն իրականում ո՛չ կիսանախագահական, ո՛չ նախագահական, ո՛չ խորհրդարանական մոդել է նախատեսում։ Սա քաղաքական մենաշնորհ հաստատելու մոդել է։ Մենաշնորհ, որը հնարավորություն է տալու տոտալ վերահսկողություն ունենալ տնտեսական դաշտի վրա ու կատարելագործել թալանի մեխանիզմը։
Բացի այդ, ցինիզմն ու դեմագոգիան ևս տեղ են գտել սահմանադրական փոփոխությունների նախագծում։
Այսպես, պետության փաստացի կառավարումը հանձնվում է վարչապետին, բայց հանրությանը դեմ են տալու նշանակովի նախագահին ու ասեն, թե սա՛ է պետության գլուխը, և արե՛ք նրա հետ՝ ինչ ուզում եք։ Այսինքն, դեպի Բաղրամյան 26 բողոքի գնալը կարող է դառնալ ջրի ճամփա, քանզի այնտեղ, ինչպես վերևում նշեցինք, նախատեսում են նստացնել մեխի գլխի։
Քաղաքական ջրբաժան
Քանի դեռ սահմանադրկան փոփոխությունների տեքստը հրապարակված չէր, ոմանք կարողանում էին խաղեր տալ, և իրենց ռետինե խողովակի տեղ դնել, թե բա՝ դա կեղծ օրակարգ է, թե բա՝ թող տեքստը լինի, հետո կխոսենք, թե բա ...
Հիմա այդ փուլն անցավ։ «Ձևավորենք կայուն մեծամասնություն» խայտառակ ձևակերպման տակ պետական հեղաշրջման ու կայուն բռնապետության հիմքերն են դրվում։ Ընդ որում՝ կայուն մենիշխանություն հաստատելու նպատակով ներմուծվել է երկու փուլով խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մարազմատիկ գաղափարը, որի միջոցով նաև «սահմանադրորեն» է ամրագրվում հաճախորդների ինստիտուտը։
Եվ ուրեմն, եկել է հստակ դիրքորոշում հայտնելու ժամանակը։ Սահմանադրական փոփոխություններին կա՛մ պետք է կողմ լինես, կա՛մ դեմ։ Ձեռնպահ չկա։ Ձեռնպահ մնալը էժանագին «տրյուկ» է, որը չի անցնում։
Հարցը Սերժ Սարգսյանը չէ։ Նա այսօր կա, վաղը չկա։ Ոչ ոք հավերժ չէ այս աշխարհում։
Հարցը Հայաստանն է, որի տակ ական է դրվում։ Ական՝ Սահմանադրության տեսքով։ Հետևաբար, նման արկածախնդրություն թույլ չտալը և դեմ արտահայտվելը մեր երկրի ապագայով մտահոգ յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացու գործն է։
Քաղաքական ու «քաղաքացիական» շոուները հիմա չեն անցնելու։ Օրինակ՝ հնարավոր չէ գոռալ «Ո՛չ թալանին» և միաժամանակ «Այո՛ թալանչուն» պահվածք ունենալ։ Թեթևաբարո վարքն անմիջապես աչքի է ընկնում։
Չես կարող հայտարարել, թե սահմանադրական փոփոխությունները քեզ չեն հետաքրքրում, քանզի դու կարևորում ես Բոզգեղում կուսակցական բջիջների հիմնումը, կամ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենային կից «1in.am»–ներին «թունդ ընդդիմադիր» հարցազրուցներ տալը, կամ էլ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ դհոլություն անելը։
Դրված է «կա՛մ, կա՛մ»–ի խնդիր։ «Ե՛վ, և՛»–ն այս դեպքում գեղամյանների համար է նախատեսված։
Սահմանադրական այսպիսի փոփոխությունն արկածախնդրություն է, որի համեմատ մանկական չարաճճիություն կարող են թվալ տխրահռչակ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը, ասոցացման խաղերն ու եվրասիական վասալությունը։

Серж Саргсян передумал: диктатура с нечеловеческим лицом
Итак, опубликован проект конституционных изменений. Одной лишь 89-й статьи достаточно, чтобы охарактеризовать его проектом государственного переворота и установления в Армении прочной диктатуры.
Остальное в этом 52-страничном тексте – словоблудие, обернутое в красивые разглагольствования о правах человека и гражданина.
Те, кто внимательно читали представленную в прошлом году концепцию конституционных изменений и сопоставляли ее с комментариями Сержа Сагсяна, могли заметить, что опубликованным накануне проектом конституционных изменений тот же Серж Саргсян показал, что передумал.
Не хочу быть президентом и премьером – хочу быть «генсеком»
Когда фактор ППА был мощным, и Гагику Царукяну вместе со своими партнерами удавалось диктовать политическую повестку или хотя бы оказывать на политические процессы серьезное влияние, руководитель РПА пытался найти с этими силами общий язык в вопросе конституционных изменений.
От сформировавшейся на оппозиционном поле «четверки» руководителю РПА с легкостью удалось оторвать АРФД, однако это возымело на соотношение сил практически нулевой эффект.
Саргсян понимал, что без достижения согласия с ППА или ее уничтожения он не сможет дать ход призванным обслуживать его личные интересы конституционным изменениям.
Для нахождения общего языка с Царукяном Саргсян пошел, на его взгляд, на хитрый шаг. Он заявил, что если в результате конституционных изменений утвердится парламентская система правления (против которой он, якобы, выступает), он не станет премьером, а если останется полупрезидентская система, он не будет претендовать на президентское кресло. Этим заявлением он хотел заверить Царукяна, что по истечении своего срока уйдет, и конституционные изменения предпринимаются лишь в целях гарантии его личной безопасности.
Насколько велики были удивление и возмущение Саргсяна, когда Царукян даже после подобного заявления отказался от предложения войти в поле содержательных обсуждений конституционных изменений и заявил, что необходимости в изменениях нет, ППА выступает против них и имеющиеся в стране проблемы обусловлены не Основным законом и моделью правления.
Было очевидно, что операцией «Не хочу быть премьером и президентом» Саргсян хотел пойти на утверждении характерной большевистскому периоду «генсековской» модели. В особенности когда он не скрывал, что сможет участвовать в управлении государством из партийного офиса.
Представляемое Саргсяном выглядело следующим образом: создаются исполняющий функцию последней спицы в колесе президентский институт и играющая марионеточную роль премьерская система, а страна в реальности управляется спикером НС, который, подобно советскому генсеку, совмещает свой пост со статусом «председателя верховного совета; «генсек» обладает неограниченными полномочиями при абсолютном отсутствии какой-либо ответственности, а также получает возможность пожизненного управления с перспективой ухода из системы госуправления лишь вперед ногами.
Саргсян надеялся, что его трюк никто не раскусит, но те, кто нужно, поняли. В результате вариант Саргсяна с достижением соглашения с Царукяном и его последующей ликвидацией после использования провалился.
После этого имели место февральские события.
Те, кто с «оппозиционных» и «гражданских» позиций приветствовали поход младостаи РПА против Царукяна, на деле приветствовали направленную на воспроизводство власти Саргсяна программу и установление в Армении диктатуры с нечеловеческим лицом.
Политика одного человека
В ходе известной антиконституционной «сходки» в офисе РПА прозвучало мнение о том, что политикой должны заниматься политические деятели. Были также обозначены критерии тех, кто может заниматься политикой.
Тем самым, по сути, в Армении провозглашалась смерть политики, а также объявлялось о рождении политической системы одного человека.
После отстранения Царукяна с политического поля Саргсян начал процесс постепенного дистанцирования от своих предыдущих заявлений, выразив якобы обеспокоенность тем, что в результате предлагаемого комиссией по конституционным изменениям варианта не ясно, кто будет верховным главнокомандующим страны, и было бы правильным рассмотреть возможность сохранения полупрезидентской системы.
Возглавляемая Гагиком Арутюняном команда «с трудом» согласилась с этим мнением Саргсяна, и текст был изменен.
Из текста конституционных изменений становится ясно, что Саргсян намеревается вместо поста спикера НС занять премьерское кресло. А то, что он заявил, будто в случае парламентской системы не будет претендовать на роль руководителя исполнительной власти, ничего не означает. «Последний большевик» неоднократно демонстрировал, что слово для него не имеет никакой ценности, и он может разворачиваться на 180 градусов и открыто врать.
Анализ проекта конституционных изменений показывает, что в Армении хотят установить следующую систему: «Выборы как таковые, подобно советским, становятся чем-то формальным – с заранее предрешенным исходом. В безразмерном парламенте будет представлена банда (впоследствии – младобанда) (статья 89-я), паханом в котором будет премьер (статья 145-я). Обладающий статусом номинального главы государства работает при пахане пешкой (статья 127-я), которая назначается сроком на 7 лет и взгревается в случае ненадлежащего исполнения своих функций «шестерки» (статья 140). Спикер НС должен исполнять роль тамады и обеспечивать процесс голосования банды (статья 104-я)».
Вот те самые «реформы», которые хотят навязать армянскому народу.
«Конституционные мутиловки»
Примечательно то, что в конституционном тексте нашли место также «мутиловки».
Попытались сделать так, чтобы все клиенты Баграмяна 26 получили возможность продолжить свою службу.
Сторонники полупрезидентской системы могут продолжить валять дурака и заявлять, будто их предложения были учтены, поэтому они и защищают идею конституционных изменений.
Сторонники парламентской системы правления могут заявлять, что это именно то, что они хотели, поэтом с пеной у рта будут отстаивать конституционные изменения (кстати, постов в АРФД пока не получили? «Амо» деньги не платит?).
Предлагаемая Конституция в действительности не предполагает ни полупрезидентской, ни президентской, ни парламентской модели. Это модель по утверждению политической монополии. Монополии, которая даст возможность установить тотальный контроль над экономическим полем и усовершенствовать механизм грабежа.
Кроме того, в проекте конституционных изменений нашли также место цинизм и демагогия.
Итак, фактическое управление государством передается в руки премьера, но обществу подносится назначаемый президент, которого позиционируют в качестве главы государства и с которого предлагается спрашивать. То есть, протестные шествия в сторону президентского дворца могут стать чем-то обыденным, так как здесь, как уже отметили, предполагается посадить пустое место.
Политический водораздел
Пока текст конституционных изменений не опубликован, некоторым удается притворяться шлангами, мол, это – псевдоповестка, поговорим после публикации и т.д.
Сейчас этот этап прошел. Под позорной формулировкой «Сформируем прочное большинство» закладываются основы государственного переворота и прочной диктатуры. При этом для утверждения прочного авторитаризма вводится маразматичная идея парламентских выборов в два тура, посредством которых «конституционно» закрепляется также институт политических клиентов.
Следовательно, настало время выражения четкой позиции. В отношении конституционных изменений нужно высказаться или за, или против. Воздержавшихся быть не может. Попытки воздержаться будут лишь дешевым трюком, который не пройдет.
Вопрос не в Серже Саргсяне. Сегодня он есть, завтра его не будет. Ничто в этом мире не вечно.
Вопрос в Армении, под которой закладывается мина. Мина в виде Конституции. Следовательно, недопущение подобной авантюры и выражение своего несогласия являются задачей каждого озабоченного будущим страны гражданина РА.
Политические и «гражданские» шоу сейчас не пройдут. Например, невозможно кричать «Нет грабежу!» и одновременно проявлять поведение «Да грабителю!». Аморальное поведение сразу же бросается в глаза.
Больше не сможешь заявлять, что конституционные изменения тебя не волнуют, так как для тебя важнее формирование партийных ячеек в Мухосранске, или давать «яро оппозиционные» интервью работающим при «геббельском» агитпропе сайтам вроде «1in.am», а также «барабанить» против Роберта Кочаряна.
Вопрос стоит ребром – «или, или». «И, и» в данном случае предусмотрено для гегамянов.
Подобные конституционные изменения – авантюра, в сравнении с которой печально известная «футбольная» дипломатия, ассоциативные заигрывания и евразийское вассальство могут показаться детскими шалостями.