Սերժ Սարգսյանի «նոու հաուն»՝ ընտրություններ չեն լինելու
Մինչև փետրվար ամիսը Սերժ Սարգսյանը չէր համարձակվում մինչև վերջ բացվել։ Պարզ էր, որ նա ուզում է վերարտադրվել, բայց կոնկրետ մեխանիզմների մասին լռում էր։
Հիմա նա ձեռքերն ազատել է ու հրապարակել Գագիկ Հարությունյանի գլխավորած տխրահռչակ հանձնաժողովի ստեղծած նախագիծը։
Նախագիծը ոչ միայն ցույց է տալիս, թե ինչպես է ուզում Սարգսյանը վերարտադրվել, ու ցմահ անձնիշխանություն հաստատել, այլ նաև ներկայացնում է Հայաստանն անասնաֆերմայի վերածելու ճանապարհային քարտեզը։
Ըստ այդմ՝ ընտրությունները գործնականում վերանում են։
Որպեսզի ավելի հասկանալի դառնա ասվածը, մեջբերեմ նախագծի 89րդ հոդվածն ամբողջությամբ (Ազգային ժողովի կազմը և ընտրության կարգը)՝
« 1.Ազգային ժողովը կազմված է առնվազն հարյուր մեկ պատգամավորից։
2.Ազգային ժողովում Ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգով տեղեր են հատկացվում ազգային փոքրամասնությունների համար։
3.Ազգային ժողովն ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով։ Ազգային ժողովի ընտրակարգը պետք է երաշխավորի Ազգային ժողովում կայուն խորհրդարանական մեծամասնության ձևավորումը։
4.Եթե Ազգային ժողովի ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքում կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն չի ձևավորվում, ապա անցկացվում է քվեարկության երկրորդ փուլ, որին մասնակցում են առավելագույն ձայներ ստացած երկու կուսակցությունները կամ կուսակցությունների դաշինքները։
5.Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունները և կուսակցությունների դաշինքները պարտավոր են ներկայացնել վարչապետի թեկնածություն և կառավարության ծրագրի հիմնադրույթներ։
6.Մանրամասները սահմանվում են Ընտրական օրենսգրքով»։
Ահա այն թյուրիմացությունը, որը մեզ է ներկայացվում որպես բարեփոխում։
Եթե 89–րդ հոդվածը թարգմանենք հայերենից «սերժերենի», ապա կստացվի հետևյալը. «Սերժ Սարգսյանը ծամոնի պես ձգվող պատգամավորական քանակի հետ մանիպուլյացիաներ անելով՝ ձևավորում է «խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն» և սուլթանի կարգավիճակով կառավարում երկիրը։ Եթե Սերժ Սարգսյանին ԱԺ ընտրությունների առաջին փուլում ընտրակեղծիքների միջոցով չի հաջողվում կայուն հնազանդությամբ աչքի ընկնող խորհրդարան ձևավորել ու բանդայի պարագլուխ դառնալ, ապա տեղի է ունենում ընտրության երկրորդ փուլը, որից առաջ նա հնարավորություն է ստանում հավաքել բոլոր հաճախորդներին ու «Սահմանադրության» շրջանակներում «երկխոսացնել» ու ցմահ «քշել» պետական մեքենան»։
Եթե հիմա որևէ անհատ, քաղաքական ուժ կամ քաղաքացիական շարժում մտնի բովանդակային քննարկման մեջ ու կտրուկ դեմ չարտահայտվի այս մարազմին, ապա կծառայի Հայաստանի անասնաֆերմայացման ծրագրին։
Առաջարկվող փոփոխությունները ՀՀ–ի դեմ իրականացված ամենամեծ ոտնձգություններից է 1991–ից այս կողմ։ Անգամ ադրբեջանցիների հարձակումներն այնքան վտանգավոր չեն, որքան պետության հիմքերը ոչնչացնող այս փաստաթուղթը, որի ստեղծման մասնակիցներն ու աջակիցները ոչ պակաս պատասխանատվություն են կրում ու կրելու այս խայտառակության համար, որքան «Վերջի բոլշևիկը»։
Այս փոփոխություններից հետո Հայաստանում կարող է երկու բան լինել՝ կա՛մ գերեզմանային կայունություն, կա՛մ պերմանենտ ցնցումներ՝ հեղափոխական արյունահեղությունների և պալատական հեղաշրջումների տեսքով, քանզի ընտրությունների միջոցով իշխանություն ձևավորելու ժողովրդի իրավունքը փաստացի չեղյալ է հայտարարվել։
Երկու դեպքում էլ լուրջ հարված է հասցվում ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգությանը, որովհետև նման համակարգի ձևավորման դեպքում Հայաստանից արտագաղթը կհասնի սարսափելի չափերի, տնտեսության ծավալները կկրճատվեն անդառնալիության աստիճանի, ու մենք հեշտ թիրախ կդառնանք թուրք–ադրբեջանական զույգի համար։
Եթե այս հակապետական փաստաթուղթն անցնի, ապա մենք իրավունք չենք ունենա անկախ պետություն ունենալ և ազգ կոչվել։

Ноу-хау Сержа Саргсяна: выборов не будет
До февраля Серж Саргсян не осмеливался полностью раскрыть свои планы. Было понятно, что он хочет воспроизвести свою власть, но о конкретных механизмах умалчивал
Сейчас его руки развязаны, и он опубликовал разработанный печально известной комиссией во главе с Гагиком Арутюняном проект конституционных изменений.
Проект не только показывает пути воспроизводства Саргсяном своей власти и обеспечения ее пожизненного характера, но и представляет из себя дорожную карту превращения Армении в «скотный двор».
Согласно ему, выборов на практике не будет.
Для большей наглядности полностью процитирую 89-ю статью проекта (состав Национального собрания и порядок проведения выборов):
«1. Национальное собрание состоит минимум из 101 депутата.
2. В установленном Избирательным кодексом порядке в НС отводятся места для представителей национальных меньшинств.
3. Национальное собрание избирается по пропорциональной системе, которая должна обеспечить формирование в НС прочного парламентского большинства.
4. Если в результате первого тура голосования на выборах НС не формируется прочного парламентского большинства, проводится второй тур, в котором участвуют две набравшие наибольшее число голосов партии или партийные альянсы.
5. Участвующие в выборах НС партии и партийные альянсы обязаны представить кандидатуру премьера и основные положения программы правительства.
6. Детали определяются Избирательным кодексом».
Именно это недоразумение нам и преподносится в качестве реформы.
Если перевести 89-ю статью с обычного на сержевский язык, то получится следующее: манипуляциями с резиновым количеством депутатов Серж Саргсян формирует «прочное парламентское большинство» и в статусе султана управляет страной; если в первом туре выборов НС Сержу Саргсяну не удается сформировать посредством фальсификаций отличающийся прочной покорностью парламент и стать главарем банды, то проходит второй тур голосования, перед которым он получает возможность собрать всех клиентов и в «конституционном» порядке «диалогизировать» их, дабы вечно «разъезжать» государственную машину.
Если сейчас какой-либо индивид, политическая сила или гражданское движение войдут в поле содержательных обсуждений и не выскажутся резко против этого маразма, они поддержат программу превращения Армении в «скотный двор».
Предлагаемые изменения являются одним самых больших посягательств на РА с 1991 года. Даже наступления азербайджанцев не были столь опасны, сколько подрывающий основы государства этот документ, участники и сторонники создания которого несут за него не меньшую ответственность, чем «Последний большевик».
После этих изменений в Армении могут утвердиться две вещи – или кладбищенское спокойствие, или перманентные потрясения в виде революционных кровопролитий и дворцовых переворотов, так как право народа на формирование власти посредством выборов будет отменено.
В обоих случаях серьезнейший удар наносится по безопасности РА и НКР, поскольку в случае формирования подобной системы эмиграция из Армении достигнет ужасающих масштабов, объемы экономики сократятся до необратимого уровня, и мы станем легкой мишенью турецко-азербайджанского дуэта.
Если этот антигосударственный документ будет реализован, мы лишимся права обладать государством и называться нацией.