Խմե՞նք Հայաստանի կենդանի կենացը
Սովետական սահմանադրության մեջ ամրագրված էր Կոմկուսի առաջնորդող դերի մասին նորմը։ ԽՍՀՄ–ում միակուսակցական համակարգը պաշտոնապես էր ընդունված. ձևականությունների հետևից չէին ընկնում։ Բնական է, որ այդ պայմաններում որևէ ընտրության մասին խոսք լինել չէր կարող։ Քվոտայով գերագույն խորհուրդ էր հավաքվում՝ գիտնականներ, կոլտնտեսուհիներ, բանվորներ, հովիվներ, դերասաններ, գրողներ, ուսուցիչներ և այլն։ Սրանց վերապահված էր փակ կաբինետներում ընդունված որոշումները դակելու գործառույթը։
ԽՍՀՄ ղեկավարներն ընտրովի չէին։ Նրանք կա՛մ ցմահ էին կառավարում, կա՛մ ներիշխանական հեղաշրջման արդյունքում զրկվում էին իրենց պաշտոնից։
Բոլշևիկներն ունեին կայուն մեծամասնություն խորհրդարանում։ Նաև՝ տոտալ իշխանություն։ Բայց այդ, կայունությունն ու տոտալիտարիզմն, ի վերջո, հանգեցրին ԽՍՀՄ փլուզմանը։ Հսկայական ռեսուրսների տեր այդ երկիրն ընդամենը 70 տարի դիմացավ միակուսակցական մարազմին ու մասնավոր սեփականության ինստիտուտը բացառող համակարգին։
Սերժ Սարգսյանը բոլշևիկների տիպիկ ներկայացուցիչ է։ Պատահական չէ, որ գեներալ–պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանից «Վերջի բոլշևիկ» կոչմանն արժանանալու պահին նա ուրախ ժպտաց (ՀՀԿ ղեկավարը շատ քիչ դեպքերում է ժպտում, բայց այդ պահին դեմքից ուրախություն էր թափվում. ենթագիտակցորեն դա ստացվեց)։
«Վերջի բոլշևիկը», սակայն, ի տարբերություն իր հոգևոր հայրերի, համեստ է, բարի ու մի փոքր «արևմտամետ»։ Նրա առաջարկած Սահմանադրության մեջ չկա հոդված, ըստ որի՝ ՀՀԿ–ն ունի բացառիկ դեր Հայաստանի հասարակությանը կառավարելու և առաջնորդելու հարցում։ Կուսակցության վրա նա թքած ունի, քանզի, ի տարբերություն բոլշևիկների, չունի գաղափարախոսություն, և Մարքսի փոխարեն պաշտում է Լինքոլնին, Գրանտին, Ֆրանկլինին ու մյուսներին (ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ մի քանի նախագահների նկարները պատկերված են տարբեր արժեքների դոլարների վրա. ահա՛ նրա «արևմտամետության» հիմնական պատճառը)։
ՀՀԿ ղեկավարը սահմանադրական փոփոխությունների նախագծով ամրագրել է ոչ թե սեփականաշնորհած ՀՀԿ–ի, այլ անձամբ ի՛ր առաջատար դերի մասին նորմը։ Ճիշտ է, նա իր անունը չի նշել սահմանադրական փոփոխությունների նախագծում, բայց ամեն մի տողի տակից այդ անունը դուրս է ցատկում։ Հենց այդ համեստ վարքագծով էլ նա տարբերվում է բոլշևիկներից ու նորից ցույց տալիս իր «արևմտամետ» էությունը։
Ինչ վերաբերում է բարությանը, ապա Սարգսյանը զանգվածային ռեպրեսիաների չի դիմում ու 37 թիվ չի սարքում, այլ բավարարվում է լոկալ բռնությունների կիրառմամբ և պայմաններ է ստեղծում զանգվածային արտագաղթի համար։ Իսկ թե հետո ինչ է լինում «Հայկական աշխարհում» հայտնվածների հետ, արդեն իր գործը չէ («Ե՞ս եմ մեղավոր, որ տղադ խոպանից տուն չի գալիս»)։
Մնացած առումներով նա բոլշևիկներից վերցրել է ամեն ինչ։ «Խորհրդարանական կայուն մեծամասնությունը» ոչ այլ ինչ է, քան խորհրդային կոմկուսի քաղաքական մենաշնորհի արդիականացված տարբերակը։
Թե ինչ կստացվի սերժական մոդելի քաղաքական մենաշնորհի արդյունքում, դժվար չէ կռահել։ Մենք ԽՍՀՄ ռեսուրսները չունենք, հետևաբար մեր սերնդին կարող է բաժին հասնել ինչպես ՀՀ անկախությունը տեսնելը և Արցախում տարած հաղթանակի բերկրանքը վայելելը, այնպես էլ ՀՀ թուլացմանն ականատես լինելն ու աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրայից վերանալուն հետևելը։
Եթե Սերժ Սարգսյանի ծրագրերը կյանքի կոչվեն, ապա ստիպված կլինենք օտար երկրների գինետներում խմել Հայաստանի կենդանի կենացը։ Եվ հանուն ինչի՞ պետք է սա թույլ տալ։ Հանուն այն բանի, որ մեկ հոգի որոշել է ցմահ իշխել ու Հայաստանը վերածել տնամերձ բոստանի՞։
Եթե համաձայն չենք հոռետեսական սցենարին, ապա պետք է այնպես անել, որ խիարը թարս բուսնի։
Սերժ Սարգսյանը սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծ ներկայացնելով՝ ակամայից նաև իշխանափոխության պատվեր է իջեցրել։ Հարկավոր է բավարարել այդ պատվերը։ Հրաժեշտ տանք «Վերջի բոլշևիկին» ու վերջնականապես ազատվենք բոլշևիկյան մնացուկներից։

Выпьем за светлую память Армении?
В советской конституции была закреплена норма о руководящей роли Компартии. В СССР однопартийная система была принята на официальном уровне. Естественно, что в этих условиях никакой речи о выборе и быть не могло. По квоте созывался Верховный совет, состоящий из ученых, колхозниц, рабочих, пастухов, актеров, писателей, учителей и т.д. Им была отведена функция компостирования принятых в закрытых кабинетах решений.
Руководители СССР не избирались. Они либо правили пожизненно, либо лишались своих постов в результате внутривластных переворотов.
Большевики обладали прочным большинством в парламенте. Кроме того, тотальной властью. Но эти прочность и тоталитаризм в конце привели к развалу СССР. Обладавшая колоссальными ресурсами страна продержалась с этим однопартийным маразмом и исключающей институт частной собственности системой всего 70 лет.
Серж Саргсян – типичный представитель большевиков. Неслучайно, что в момент удостаивания от генерал-депутата Манвела Григоряна звания «Последний большевик» он радостно улыбался (руководитель РПА улыбается редко, но в этот момент он был преисполнен радости – получилось подсознательно).
Однако «Последний большевик», в отличие от своих духовных отцов, скромен, добр и немного «прозападен». В предлагаемой им Конституции нет статьи, согласно которой РПА играет исключительную роль в управлении обществом Армении и руководстве ею. На партию ему наплевать, так как, в отличие от большевиков, он не имеет идеологии, и вместо Маркса почитает Линкольна, Гранта, Франклина и остальных (как известно, портреты нескольких президентов США изображены на долларовых купюрах разного достоинства – вот вам и основанная причина его «прозападности»).
Проектом конституционных изменений руководитель РПА закрепил норму о руководящей роли не приватизированной им РПА, а себя самого. Правда, своего имени в проекте изменений он не прописал, но оно проглядывает из-под каждой строчки. Именно этой скромной чертой он отличается от большевиков и проявляет свою «прозападную» сущность.
Что касается, доброты, то Саргсян не прибегает к массовым репрессиям и не организует 37-го года, а ограничивается локальным насилием и создает условия для массовой эмиграции. Что же будет потом с оказавшимися в «Армянском мире», уже не его забота («Я что ли виноват, что твой сын не возвращается с заработков?»).
Всё остальное у большевиков он позаимствовал. «Прочное парламентское большинство» – это не что иное, как модернизированный вариант политической монополии советской Компартии.
Что же будет в результате сержевской модели политической монополии, догадаться нетрудно. Мы не обладаем ресурсами СССР, поэтому наше поколение может увидеть как независимость РА и ликование от одержанной в Арцхе победы, так и ослабление РА и ее последующее исчезновение с политической карты мира.
Если планы Сержа Саргсяна будут реализованы, то мы будем вынуждены на чужбине поднимать тост за светлую память Армению. И ради чего это нужно позволять? Ради желания одного человека править вечно и превратить Армению в приусадебный участок?
Если не согласны с пессимистичным сценарием, то нужно сделать так, чтобы огурец взрос неправильно.
Представив проект конституционных изменений, Серж Саргсян невольно спустил также заказ на смену власти. Его нужно удовлетворить. Распрощаемся с «Последним большевиком» и окончательно освободимся от большевистских отщепенцев.