«Վերջի բոլշևիկի» առաջարկն ու մարտահրավերը
«Խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն» ձևավորելու սերժսարգսյանական մոդելը նոր խոսք է սահմանադրագիտության մեջ։ Աշխարհի բռնապետերը կարող են տուն գնալ։ Դրանց մտքով չի անցել սահմանդրորեն ամրագրել «բեզռազմերնի» խորհրդարան ձևավորելու (ինչքան ուզենք՝ էնքան պատգամավորների թիվ գրենք), ինչպես նաև երկու փուլով խորհրդարան ձևավորելու և ցմահ իշխելու գաղափարը։
Սարգսյանը երկփուլանի խորհրդարանական ընտրությունների մոդել և «կայուն մեծամասնություն» առաջարկելով՝ փաստացի սահմանադրական նորմ է դարձնում քաղաքական մենաշնորհն ու հաճախորդների ինստիտուտը։
ՀՀԿ ղեկավարի «սահմանադրական» առաջարկը հանրությանն ու քաղաքական դաշտին հետևյալն է՝ կա՛մ դառնալ իր հարճը՝ մաս կազմելով «խորհրդարանական կայուն մեծամասնությանը», կա՛մ կատարել դեկորատիվ դեր՝ դուրս մնալով պետական կառավարման գործընթացից։ Առաջին խմբին վերապահված է Գեղամյանի դերը (մեր ջերմագին ողջույնները սահմանադրական փոփոխություններ քարոզող ՀՅԴ–ին ու Սերժի հետ «բազառների» մեջ մտած մյուս «սկզբունքայիններին»), այն է՝ Սերժի կուսակցության համամասնական ցուցակում տեղ ունենալը (դա՝ լավագույն դեպքում)։ Երկրորդների համար ոչինչ չի նախատեսված՝ բացի սովետական «գենսեկի» կարգավիճակ ունեցող ԱԺ նախագահի տեղակալի նվաստացուցիչ դերից և մանր–մունր «ուտիշիտելնի» նվերներից։
Այլ կերպ ասած՝ Սերժ Սարգսյանն ուզում է, որ քաղաքական դաշտում լինեն կա՛մ դհոլներ, կա՛մ մարգինալներ։
Նրանք, ովքեր ՀՀԿ–ից ֆորմալ առումով դուրս գտնվելով՝ կքարոզեն սահմանադրական փոփոխությունների օգտին կամ իրենց «թունդ քաղաքացիականի» տեղ դրած կհայտարարեն, որ դա կեղծ օրակարգ է և հետևաբար՝ իրենք չեն մտնում դրա մեջ, դրանով իսկ կապացուցեն, որ համաձայնել են դիշովկի այն կարգավիճակին, որը նրանց համար նախատեսված է «մարդակենտրոն» Սահմանադրությամբ։
Նրանք, ովքեր դեմ դուրս կգան պետական հեղաշրջման ու սահմանադրական կարգի տապալման ծրագրին, դրանով իսկ ցույց կտան, որ ընդունում են «Վերջի բոլշևիկի» մարտահրավերը, և պայքարելու են նեոբոլշևիկյան «չումայի» դեմ։
Երրորդ կողմ այս դեպքում չի կարող լինել։ Չեզոք դիրքորոշումը հօգուտ «Վերջի բոլշևիկի» է։
Ամեն մեկը պետք է ընտրություն կատարի՝ ինքը դե՞մ է «գենսեկի» գլխավորությամբ թալանչիական պարտոկրատիայի ձևավորմանը, թե՞ կողմ։

Предложение и вызов «Последнего большевика»
Сержсаргсяновская модель формирования «Прочного (стабильного) парламентского большинства» – новое слово в конституционном праве. Диктаторы мира могут расходиться по домам. Они и подумывать не могли закрепить в Конституции идею формирования безразмерного парламента (сколько хотите, столько депутатов и будет), выборов в законодательный орган в два тура и пожизненного правления.
Предложив модель парламентских выборов в два тура и «прочного большинства», Саргсян фактически превращает в конституционную норму политическую монополию и институт клиентов власти.
«Конституционное» предложение руководителя РПА обществу и политическому полю следующее: либо стать его наложницами, войдя в состав «прочного парламентского большинства», либо выполнять декоративную функцию, оставшись за бортом процесса государственного управления. Первой группе отведена участь Гегамяна (наши пламенные приветы агитирующей за конституционные изменения АРФД и вошедшим в торги с Сержем остальным «принципиальным»), то есть получение мест в пропорциональном списке РПА (в лучшем случае). Вторым не предусмотрено ничего, кроме унизительной роли заместителя спикера НС, обладающего статусом советского генсека, и мелких утешительных призов.
Иными словами, Серж Саргсян хочет, чтобы на политическом поле были либо клиенты власти, либо маргиналы.
Те, кто, формально находясь вне РПА, будут агитировать за конституционные изменения или, поставив себя на место «ярых гражданственников», будут заявлять, что это – псевдоповестка, поэтому они не входят в процесс, подтвердят тем самым, что согласились со статусами дешевок, которые им предусмотрены «ориентированной на человека» Конституцией.
Те, кто выйдут против программы государственного переворота и уничтожения конституционного порядка, покажут этим, что принимают вызов «Последнего большевика» и будут бороться с необольшевистской чумой.
Третей стороны в данном случае быть не может. Нейтральная позиция будет на руку «Последнему большевику».
Каждый должен сделать выбор, он за формирование грабительской партократии во главе с «генсеком» или против.