Իրավական դաշտի տիգրանսարգսյանները
«Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման նպատակով Սերժ Սարգսյանը 2008թ. վարչապետ նշանակեց Տիգրան Սարգսյանին։ Վերջինս սեփականության վերաբաշխման, հարկային տեռորի ու «ատկատային» տնտեսության գործիքի դեր ստացավ։ Պետք է նկատել, որ նա փայլուն կերպով իրականացրեց այդ դերը՝ հընթացս «մեղրոտելով» սեփական ձեռքերը «տենդերային» մեքենայությունների, օֆշորային «քցոցիների» և վարկային մսխումների տեսքով։
Տիգրան Սարգսյանի գործունեության արդյունքում «Հայկական աշխարհը» համալրվեց ավելի քան 300 հազար ՀՀ քաղաքացիներով։ Միայն այս ցուցանիշը բավարար էր իշխանություններին կարմիր քարտ ցույց տալու համար, քանզի պատերազմի մեջ գտնվող երկրում մարդաթափության քաղաքականության իրականացումը հավասարազոր է պետական դավաճանության։
Չնայած արտաքին ու ներքին քաղաքականության մեջ արձանագրված խայտառակ ձախողումներին՝ Սերժ Սարգսյանին հաջողվեց մնալ նախագահի աթոռին, ինչը խոսում է մեր հանրության ու հատկապես քաղաքական դաշտի շատ թույլ դիմադրողականության մասին։
Սարգսյանը հաղթեց քաղաքական դաշտին, բայց պարտվում է Սահմանադրության 50րդ հոդվածին։ Պարտվում է այն առումով, որ այդ հոդվածի համաձայն՝ նա չի կարող նախագահության երկրորդ ժամկետից հետո գնալ երրորդին։ Ահա այդ արգելքը հաղթահարելու համար էլ նա գնում է «սահմանադրական բարեփոխումներ» կոչվող արկածախնդրությանը։ Այդ փոփոխությունները միտված են «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումն ավարտին հասցնելուն, նեոբոլշևիկյան համակարգ ներդնելուն և ցմահ իշխելուն «Այո՛ թալանին» կարգախոսի շրջանակներում։
Եթե տնտեսական դաշտում Սերժ Սարգսյանի գործիքը Տիգրան Սարգսյանն էր, ապա հակասահմանադրական հեղաշրջումն իրականացնելու հարցում նրա գործիքներն են դարձել այնպիսի դեմքեր, ինչպիսիք են դաշնակցական Արմեն Ռուստամյանից «չաթլախի» կոչմանն արժանացած Հրայր Թովմասյանը (հիմա այդ երկուսը միևնույն տիրույթում են հայտնվել) և Վարդան Պողոսյանը։ Սրանք երեկ ասուլիս են տվել ու փրփուրը բերաններին պաշտպանել պետական հեղաշրջման սերժսարգսյանական ծրագիրը։
Հրայրի ու Վարդանի պահվածքը կարելի է համեմատել նացիստական ռեժիմի օրոք գազախցիկներ կառուցող ինժեներների կամ մարդկանց մահապատիժն իրականացնողների հետ։
Եթե սույն իրավաբաններին թվում է, թե իրենք պատասխանատվություն չեն կրում Հայաստանը վտանգի ենթարկող սահմանադրական տեքստի պատրաստման համար, ապա չարաչար սխալվում են։
Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ պատժի ենթարկվեցին ինչպես նացիստական գաղափարախոսները, այնպես էլ կատարողները։ Այնպես որ, իրավական դաշտում տիգրանսարգսյանություն անելը նույնքան դատապարտելի է, որքան «Վերջի բոլշևիկի»՝ Հայաստանը տնամերձ բոստանի վերածելու հիվանդագին ցանկությունը։
Պատվեր կատարողներին պետք է պատվիրատուի հետ միևնույն հարթության մեջ դնել, քանզի առաջիններն ախմախ չեն, ու շատ լավ հասկանում են, թե ինչ պատվեր են կատարում։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանի գործունեության արդյունքում Հայաստանում շատ քիչ մարդ է մնացել, ով չի վարկաբեկվել։ Խոսքս հրապարակային դեմքերի մասին է։
Հրայր Թովմասյանն ու Վարդան Պողսյանը տարիներ առաջ հարգված մարդիկ էին և ունեին որակյալ իրավաբանի համարում։ Հիմա դարձել են պետության դեմ ուղղված պատվեր կատարող դահիճներ։
Նույնն, ի դեպ, տեղի ունեցավ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում, երբ «խուրդվեցին» «թուրքագետ» և «քաղաքագետ» կոչվածները, ովքեր կուրծք ծեծելով պաշտպանում էին «նախաձեռնողական» արկածախնդրությունը, իսկ հիմա դարձել են «թունդ պահանջատեր» դիշովկեք։
Սերժը, փաստորեն, մասնագիտություններ է փչացնում։ Տիգրան Սարգսյանի գործունեության արդյունքում տնտեսագիտությունը և տնտեսագետի որակավորում ունեցող մարդիկ սկսեցին ալերգիա առաջացնել հանրության մոտ։ Հետո վարկաբեկվեցին թուրքագետները և քաղաքագետները։ Հիմա հերթը հասել է իրավաբաններին։

Тигрансаркисяны правового поля
В целях построения «Экономики одного олигарха» Серж Саргсян назначил в 2008 году премьером Тиграна Саркисяна. Последний стал инструментом передела собственности, налогового террора и «откатной» экономики. Стоит заметить, что он блестяще справился с этими своими обязанностями, успев заодно неплохо нажиться на тендерных махинациях, оффшорных «кидаловах» и кредитных растратах.
А результате деятельности Тиграна Саркисяна «Армянский мир» пополнился более чем 300 тысячами граждан РА. Одной лишь этой цифры достаточно, чтобы показать властям красную карточку, так как осуществление подобной политики в находящейся в состоянии войны стране равносильно государственной измене.
Несмотря на позорные провалы во внешней и внутренней политике, Сержу Саргсяну удалось остаться на президентском кресле, что говорит о слабом иммунитете нашего общества и в особенности политического поля.
Саргсян победил политическое поле, но проигрывает 50-й статье Конституции. Проигрывает в том плане, что, согласно данной статье, не может после двух сроков подряд пойти на третий. Для преодоления именного этого барьера он и идет на называемую «конституционной реформой» авантюру. Эти изменения направлены на довершение строительства «Экономики одного олигарха», внедрение необольшевистской системы и обеспечение пожизненной власти в рамках лозунга «Да грабежу!».
Если на экономическом поле инструментом Сержа Саргсяна был Тигран Саркисян, то в вопросе осуществления антиконституционного переворота его инструментами стали такие лица, как удостоившийся со стороны дашнакцакана Армена Рустамяна звания «давшего трещину» Грайр Товмасян (сейчас эти двое оказались по одну сторону) и Вардан Погосян. Накануне они дали пресс-конференцию, с пеной у рта попытавшись отстоять сержсаргсяновскую программу государственного переворота.
Поведение Грайра и Вардана можно сравнить с действиями строивших при нацистах газовые камеры инженеров или осуществлявших казни людей исполнителей.
Если этим юристам кажется, что они не несут никакой ответственности за подготовку текста конституции, угрожающей всей Армении, то они глубоко заблуждаются.
Во время Нюрнбергского процесса осуждены были как нацистские идеологи, так и исполнители. Так что, тигрансаркисянство на правовом поле столь же подсудно, сколь и больное желание «Последнего большевика» превратить Армению в свой приусадебный участок.
Исполнителей заказа нужно рассматривать в одной плоскости с заказчиком, так как они не дураки, и прекрасно понимают, какой заказ выполняют.
P.S. В результате деятельности Сержа Саргсяна в Армении осталось ничтожное количество тех, кто не дискредитировался. Речь о публичных деятелях.
Грайр Товмасян и Вардан Погосян годами ранее были уважаемыми людьми и считались профессиональными юристами. Сейчас они стали выполняющими заказ против государства палачами.
Кстати, то же самое произошло и на этапе «футбольной» дипломатии, когда «разменялись» так называемые туркологи и политологи, которые грудью стояли за «инициативную» авантюру, а сейчас стали «яро требовательными» дешевками.
Фактически, Серж дискредитирует целые профессии. В результате деятельности Тиграна Саркисяна экономика и экономисты стали вызывать у людей аллергию. Затем были скомпрометированы туркологи и политологи. Сейчас очередь дошла да юристов.
Как только люди услышат о том, что кто-то является юристом, они сразу же будут вспоминать закрепившийся за Грайром известный эпитет.