Դեմոկրատական ցենտրալիզմն ու խորհրդարանական կայուն մեծամասնությունը (տեսանյութ)
Ինչ բառեր ու տերմիններ ասես, որ չեն հորինում բոլոր այն ղեկավարները, ովքեր փորձում են սեփական իշխանության «հավերժացման» ծրագիրը ներկայացնել որպես համաժողովրդական և կուսակցական պահանջ։
Սովետական «գենսեկներից» Բրեժնևն, օրինակ, շատ էր սիրում «դեմոկրատական ցենտրալիզմ» ձևակերպումը, որը տեղ գտավ նաև 1977թ. ԽՍՀՄ սահմանադրության մեջ։ Դա իրականում նշանակում էր Բրեժնևի գլխավորությամբ Կոմկուսի պոլիտբյուրոյական որոշումների իրականացում հնազանդ մեծամասնության անունից։ Այլ կերպ ասած՝ դա նշանակում էր իշխանությունը զավթած փոքրամասնության կառավարում «ժողովրդի ներկայացուցիչների հավաքատեղի» Գերագույն խորհրդի և «պարտիայի» անունից։
Հիմա նույն բանն ուզում են անել Հայաստանում։ «Դեմոկրատական ցենտրալիզմին» փոխարինելու է եկել «խորհրդարանական կայուն մեծամասնությունը», բայց էությունը նույնն է մնացել։ Երկուսն էլ բոլշևիկյան կոդի մեջ են։
Սերժ Սարգսյանը, սովետական «գենսեկների» պես, ուզում է ցմահ իշխել՝ դա անելով «բազմաթիվ հեռուստադիտողների խնդրանքով»։
Բոլշևիկյան «չումայից», փաստորեն, դեռ չենք ձերբազատվել։ Հետադիմական ուժերը գլուխ են բարձրացրել ու փորձում են ռևանշի հասնել՝ նպատակ ունենալով «սահմանադրորեն» ամրագրել թալանի իրավունքը։
Եվ ուրեմն, ո՛չ սահմանադրական փոփոխություններին, ո՛չ Սերժ Սարգսյանին։
Հ.Գ.։ Կից ներկայացված տեսանյութը 1977թ. ԽՍՀՄ նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթացի մասին է։ Տեսանյութի հերոսը Բրեժնևն է։ Տեսանյութը դիտելիս ներկայիս իրադարձությունները կարող են «դեժավյուի» զգացողություն առաջացնել։

Демократический централизм и прочное парламентское большинство (видео)
Какие только слова и термины не придумывают руководители, пытающиеся представить программу «увековечения» собственной власти в качестве общенародного и партийного требования.
Например, советский генсек Брежнев очень любил формулировку «демократический централизм», которая была закреплена также в Конституции СССР 1977 года. В действительности это означало реализацию решений Политбюро Компартии во главе с Брежневым от имени покорного большинства. Иными словами, это означало управление узурпировавшего власть меньшинства от имени «собрания представителей народа» в лице Верховного совета и партии.
Сейчас то же самое хотят осуществить в Армении. На смену «демократическому централизму» пришло «прочное парламентское большинство», но сущность осталась прежней. Оба – в рамках большевистского кода.
Серж Саргсян, подобно советским генсекам, хочет править пожизненно, делая это «по просьбе многочисленных телезрителей».
Фактически, от большевистской чумы мы так и не избавились. Реакционные силы вновь поднимают голову и пытаются добиться реванша, поставив своей целью конституционное закрепление «права на разграбление».
Следовательно, нет конституционным изменениям, нет Сержу Саргсяну!
P.S. Представленное ниже видеоматериал касается процесса принятия новой Конституции СССР 1977 года. Герой видео – Брежнев. При просмотре этих кадров сегодняшние события могут вызвать чувство дежавю.