Մի քանի «ինչու»–ներ սահմանադրափոխության թեմայով
Ահաբեկչական խմբավորումները, որպես կանոն, ընդունում են իրենց արածի պատասխանատվությունն ու բաց հայտարարում, թե ահաբեկչությունն ինչ նպատակով է արվել, և որն է իրենց պահանջը։
Սահմանադրության նոր նախագիծն ահաբեկչական ակտ է Հայաստանի նկատմամբ, սակայն դրա իրականացնողը՝ Սերժ Սարգսյանը, խուսափում է պատասխանատվությունից։
Հրապարակավ Սարգսյանը դեմ է արտահայտվում պետական կառավարման մոդելի փոփոխությանը, բայց, արի ու տես, որ Գագիկ Հարությունյանի գլխավորած խմբակը, հակառակ «վոժդի» ցանկության, պետական կառավարման մոդելի փոփոխություն նախատեսող նախագիծ է ներկայացրել։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Թե քանի ոչխար կհավատա, որ ՍԴ–ի Գագիկն այդ տեքստը հանրությանն է ներկայացրել առանց Սերժ Սարգսյանի «դաբրոյի», արդեն երկրորդական հարց է։
Բոլորն էլ գիտեն, որ «սահմանադրական» հեղաշրջման բոլոր կետերը համաձայնեցված են «Վերջի բոլշևիկի» հետ, քանզի այդ փաստաթղթով փորձ է արվում ցմահ դարձնել Սերժ Սարգսյանի՝ իշխանությունն իր ձեռքում պահելու հնարավորությունը։
Ի դեպ, տեղին է նշելը, որ մինչև հիմա Սերժ Սարգսյանն ու իր քարոզիչները չեն պատասխանել մի քանի «ինչու»–ների՝
1. Ինչո՞ւ մի քանի տարի առաջ Սերժի ու իր թիմակիցների (Հրայր Թովմասյան, Դավիթ Հարությունյան և այլն) կիսանախագահական կառավարման մոդելը համարվում էր իդեալական, իսկ խորհրդարանականը՝ ֆաշիզմ ծնող, իսկ հիմա ամեն ինչ գլխիվայր է շուռ եկել, և իշխանությունները պարզապես «գժվում» են իրենց ներկայացրած նեոբոլշևիկյան մոդելի համար, որը ձևով խորհրդարանական է, իսկ բովանդակությամբ՝ կլեպտոկրատիկ։
2. Ինչո՞ւ իր պաշտոնավարման երկրորդ ժամկետի ավարտին Սարգսյանը նկատեց, որ ամեն ինչի մեղավորը Սահմանադրությունն է, և պետք է այն փոխել։
3. Ինչո՞ւ մինչև 2012թ. խորհրդարանական ընտրությունները Սարգսյանը կտրուկ մերժում էր կառավարման խորհրդարանական մոդելին անցնելու տեսական հնարավորությունն անգամ, իսկ հիմա, թաքնվելով Գագիկ Հարությունյանի ու նրան կից «սահմանադրագետների» թիկունքում, կողմ է արտահայտվում այդ մոդելին։
4. Ինչո՞ւ Սարգսյանը բաց տեքստով չի հայտարարում, որ նոր Սահմանադրության ընդունումը համարում է սկզբունքային ու կարևոր քայլ, և դնում է իր վստահության հարցը, այսինքն՝ եթե ՀՀ քաղաքացիները «ոչ» ասեն նախագծին, ապա ինքը հրաժարական կտա։ Նման նախադեպեր, ի դեպ, կան։ Երբ երկրի ղեկավարները Սահմանադրության նոր տեքստ են առաջարկում, ու դա չի ընդունվում, ապա դա համարվում է որպես անվստահություն տեքստը ներկայացնողին, ինչին էլ հետևում է հրաժարականը։
Եթե Սարգսյանը համոզված է, որ վարկանիշ ունի, և չի կաղում լեգիտիմությունից, ապա թող «մեյդան» դուրս գա։ Չի գալիս, քանզի գիտի, որ գրեթե զրոյական վարկանիշ ունի և նույնքան էլ լեգիտիմություն։ Դրա համար ուզում է չերևալ հանրության աչքերին՝ խաբելով, որ որևէ պետական պաշտոն չի զբաղեցնի նոր Սահմանադրության պայմաններում։
Էլի «ինչու»–ներ կան, բայց սրանց պատասխաններն առաջինը պետք է հնչեն։ Ընդ որում, ոչ թե դեմագոգիկ ձևով, այլ ըստ էության։ Թեև համոզված ենք, որ չեն էլ հնչելու։
Սերժ Սարգսյանը հասկանում է, որ եթե իր վստահության հարցը դնի, ապա կկնքի իր քաղաքական մահկանացուն։ Դրա համար էլ լռում է։ Չնայած, առանց իր ասելու էլ հանրաքվեն վերածվելու է անվստահության միջոցառման։
Պետք է, հետևաբար, պատրաստ լինել պայքարի։ Սերժն առանց դիմադրության չի հանձնվի, բայց նաև հուսահատ դիմադրություն ցույց չի տա, եթե տեսնի, որ ուժերի բալանսը կտրուկ փոխված է։
Ամեն ինչ որոշվելու է հրապարակում։ Քանակն ու որակն են դառնալու գործոն, այլ ոչ թե էժանագին «մուտիլովկաները»։

Несколько «почему» на тему конституционных изменений
Террористические группировки, как правило, берут на себя ответственность за совершенные теракты и открыто заявляют, с какой целью они были предприняты, и каковы их требования.
Проект новой Конституции является террористическим актом против Армении, однако осуществляющий его – Серж Саргсян – избегает ответственности.
Публично Саргсян высказывается против изменения модели государственного правления, но, как выясняется, возглавляемый Гагиком Арутюняном кружок, вопреки воле «вождя», представил предусматривающий изменение этой модели проект. Ай-ай-ай!
Сколько же дураков поверит в то, что Гагик из КС представил текст конституционных изменений без одобрения Сержа Саргсяна, вопрос уже второстепенный.
Все знают, что каждый пункт «конституционного» переворота согласован с «Последним большевиком», так как этим документом предпринимается попытка обеспечить пожизненный характер власти Сержа Саргсяна.
Кстати, уместно напомнить, что до сих пор Серж Саргсян и его пропагандисты не ответили на несколько «почему».
1. Почему несколько лет назад Серж и члены его команды (Грайр Товмасян, Давид Арутюнян и др.) считали полупрезидентскую модель правления идеальной, а парламентскую – порождающей фашизм, но сейчас всё кардинально изменилось, и власти без ума от представленной ими необольшевистской модели, которая по форме парламентская, но по содержанию – клептократичная?
2. Почему по завершении второго срока своих полномочий Саргсян вдруг заметил, что источником всех бед является Конституция, и ее нужно изменить?
3. Почему до парламентских выборов 2012 года Саргсян резко отвергал даже теоретическую возможность перехода на парламентскую систему правления, а сейчас, прячась за спинами Гагика Арутюняна и действующих при нем «экспертов» по конституционному праву, выступает за эту модель?
4. Почему Саргсян открытым текстом не заявляет, что принятие новой Конституции считает принципиальным и важным шагом и что ставит этим также вопрос доверия, то есть если граждане РА скажут проекту «нет», то он подаст в отставку? Кстати, подобные прецеденты имеются. Когда руководители стран предлагают текст новых конституций, и они отвергаются, это считается вотумом недоверия представившему текст лицу, за чем следует отставка.
Если Серж Саргсян уверен, что обладает необходимым рейтингом и не хромает по части легитимности, то пусть выйдет на «арену». Не выходит, так как знает, что обладает практически нулевыми рейтингом и легитимностью. Поэтому не хочет показываться на глаза обществу, обманывая, будто в условиях новой Конституции не займет какого-либо высокого государственного поста.
Есть и другие «почему», но ответы на эти должны быть даны в первую очередь. При этом не в демагогичной форме, а по сути. Хотя мы и уверены, что не будут даны.
Серж Саргсян понимает, что если поставит вопрос доверия, то подпишется под своей политической смертью. Поэтому и молчит. Хотя, и без его слов референдум перерастет в процесс по вынесению вотума недоверия.
Следовательно, нужно готовиться к борьбе. Серж без сопротивления не сдастся, но не окажет он также отчаянной борьбы, если увидит, что баланс сил резко изменился.