Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է Նիդեռլանդների ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցչի հետ
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանդիպել է Նիդեռլանդների ԱԳՆ Արեւելյան գործընկերության եւ Արեւելյան հարեւանության երկրների հարցով հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Օննո Հատինգա վան'տ Սանտի (Onno Hattinga van't Sant) եւ Հայաստանում Նիդեռլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպան Փիթեր Լանգենբերգի, (նստավայրը' Թբիլիսի) հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Նիդերլանդների եւ Հայաստանի գործակցության հարցերը, ԵՄ-ի հետ համագործակցության նոր փուլում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրները:
Առաջին նախագահը, մասնավորապես, բարձրացրել է քաղբանտարկյալների ազատ արձակման, ժողովրդավարության վերականգնման, կոռուպցիայի հաղթահարման և խոսքի եւ հավաքների ազատության հետ կապված հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները: Անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային քաղաքականության հիմնախնդիրներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչներ Լևոն Զուրաբյանը եւ Ավետիս Ավագյանը:

Левон Тер-Петросян встретился со спецпредставителем МИД Нидерландов
22 сентября первый президент Армении Левон Тер-Петросян встретился со спецпредставителем МИД Нидерландов по вопросам Восточного партнерства и Восточного соседства Онно Хатинга ван'т Сантом и чрезвычайным и полномочным послом Нидерландов в Армении Питером Лангенбергом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества Нидерландов и Армении в рамках программы Восточное партнерство, ситуация, создавшаяся в Армении на новом этапе сотрудничества с ЕС, а также внутриполитические задачи Армении.
В частности, первый президент поднял вопросы освобождения политзаключенных, восстановления демократии, преодоления коррупции и свободы слова и собраний в стране.
В ходе встречи обсуждались также перспективы урегулирования Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений и вопросы региональной политики.