Ուր ուղարկել սերժական Սահմանադրությունը
Ցանկացած երկրի Սահմանադրություն ցույց է տալիս հանրության և իշխանության միջև առկա ուժերի հարաբերակցությունը։
Բոլոր երկրներում էլ իշխանություններն ուզում են ավելի շատ վերահսկողություն ունենալ հասարակական հարաբերությունների վրա։ Քաղաքացիների դիրքորոշումից է կախված լինում, թե մինչև ուր կմտնի իշխանությունը։
Օրուելի «1984» անտիուտոպիայում նկարագրված է մի վիճակ, երբ իշխանության թիվ մեկ դեմքն ամենուրեք է, ու հսկում է բոլորի հանրային և մասնավոր կյանքը։ Ստալինի օրոք այդ պատկերն էր։
Նորանկախ Հայաստանում իշխանության ու հանրության միջև որոշակի խաղի կանոն հաստատվեց 1995–ի առաջին Սահմանադրությամբ։
Հետո այդ Սահմանադրությունը բարեփոխվեց 2005–ին։ Տեղի ունեցավ ոչ թե կառավարման մոդելի փոփոխություն, այլ գործող մոդելի բարելավում։
Հիմա խնդիր է դրվել փոխել Սահմանադրությունը, բայց ոչ թե հօգուտ հանրության ու մարդու իրավունքների, այլ իշխանության, ավելի ճիշտ՝ մեկ անձի՝ Սերժ Սարգսյանի։
Անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ գեղեցիկ ու ճոռոմ բաներ են ձևակերպվում Սահմանադրության սկզբնամասում՝ կարևորն իշխանության ձևավորման մեխանիզմներն են և հանրության սուբյեկտայնության ապահովման հարցը։ Այդ երկու կետերում էլ Սերժ Սարգսյանն իր նախագծով ոչնչացրել է ՀՀ քաղաքացուն՝ նրան «սահմանադրորեն» զրկելով իշխանություն ձևավորելու բացառիկ իրավունքից։
ՀՀԿ ղեկավարը ցմահ իշխելու հայտ է ներկայացնում։ Նրա այդ վարքագիծը հնարավոր դարձավ փետրվարյան հայտնի իրադարձությունների արդյունքում։
Նրանք, ովքեր այն օրերին ծափահարում էին «հակաօլիգարխիկ» պայքարի հակաօրինական դրսևորումներին, այսօր պետք է իմանան, որ, կամա թե ակամա, աջակցել են սերժական Սահմանադրության ստեղծմանը։ Ինչևէ։
Սերժի պայքարը գործող Սահմանադրության 50–րդ հոդվածի դեմ է։ Այդ հոդվածի էությունը հետևյալն է. «Պետության առաջին դեմքին հնարավորություն է տրվում երկու անգամ անընդմեջ մնալ այդ կարգավիճակում։ Եթե ՀՀ քաղաքացիները դժգոհ են մնում նախագահից, ապա կարող են առաջին ժամկետից հետո փոխել նրան, իսկ եթե տեղի են ունենում ընտրակեղծիքներ, և հանրությունը չի կարողանում տեր կանգնել իր ձայնին, ապա նախագահի պաշտոնը երկու անգամ անընդմեջ զբաղեցրած մարդը հեռացվում է սահմանադրական նորմի պարտադրանքով»։
Սարգսյանը կեղծել է ընտրություններն ու զբաղեցրել նախագահի աթոռը երկու անգամ անընդմեջ։ Նա հաղթել է ՀՀ քաղաքացիներին, ինչպես նաև թուլացրել, վերացրել կամ գնել է քաղաքական ուժերին։
ՀՀԿ ղեկավարը չի ուզում հեռանալ իշխանության ղեկից, բայց Սահմանադրությունը ստիպում է դա անել։ Նա քաղաքական ժառանգորդ չունի, չի կարող ունենալ և չի ուզում ունենալ։ Դրա համար էլ Գագիկ Հարությունյանն ու Բ26–ի մյուս կամակատարները լուծում են գտել՝ փոխել Սահմանադրությունն ու Սերժի համար ներմուծել «խորհրդարանական կայուն մեծամասնության» գաղափարը։
Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը շատ–շատ են սիրում փող և անկեղծորեն համոզված են, որ չի կարելի ձեռքն ընկած իշխանությունը հանձնել, քանզի դա փողի անսպառ աղբյուր է։
«Վերջի բոլշևիկն», ըստ այդմ, փորձում է փոխել Սահմանադրությունն ու հաղթել 50–րդ հոդվածին, որը ՀՀ քաղաքացիների՝ բռնապետությունից խուսափելու երաշխիքներից մեկն է։
Պետք է, հետևաբար, «Աշոտյան» անել սերժական սահմանադրությունն ու «Ո՛չ» ասել Սերժ Սարգսյանին։
Պայքարը հանուն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության է։ Այն ունի, այսպես կոչված, անվտանգության բարձիկներ։ Սերժն ուզում է վերացնել դրանք՝ դատապարտելով Հայաստանը քաոսի կամ կոշտ ավտորիտար ռեժիմի։ Երկու դեպքում էլ Հայաստանի համար լավ բան չի սպասվում, քանզի մենք ո՛չ քաոսի, ո՛չ կոշտ ավտորիտարիզմի ռեսուրս չունենք։

Куда послать сержевскую Конституцию?
Во всех странах власти хотят обладать как можно большим контролем над общественными отношениями. От позиции граждан зависит, как далеко власти зайдут в своих намерениях.
В антиутопии «1984» Джорджа Оруэлла описана ситуация, когда первое лицо власти проникает повсюду и контролирует общественную и частную жизнь. Именно эта картина и была при Сталине.
В новонезависимой Армении определенное правило игры в отношениях между властью и обществом утвердилось первой Конституцией 1995 года.
Затем Конституция была реформирована в 2005 году. Имело место не изменение действовавшей модели правления, а ее улучшение.
Сейчас поставлена задача изменить Конституцию, но не в пользу общества и прав человека, а власти, вернее – одного человека, Сержа Саргсяна.
Независимо приведенных в преамбуле Конституции красивых и напыщенных описаний, самым важным являются механизмы формирования власти и вопрос обеспечения субъектности общества. Именно в этих двух пунктах Серж Саргсян уничтожил гражданина РА посредством своего проекта, «конституционно» лишив его исключительного права формировать власть.
Руководитель РПА подает заявку на пожизненное правление. Возможным подобное его поведение стало в результате известных февральских событий.
Приветствовавшие в те дни противозаконные проявления «антиолигархической» борьбы сегодня должны знать, что, волей-неволей, поддержали создание сержевской Конституции.
Вся борьба Сержа с 50-й статьей действующей Конституции. Суть этой статьи в следующем: первому лицу государства предоставляется возможность два срока подряд пребывать в этом статусе; если граждане РА бывают недовольны президентом, то могут поменять его после первого срока, а если имеют место избирательные фальсификации, и обществу не удается отстоять свой голос, то занимавший президентский пост два срока подряд человек отстранялся требованием конституционной нормы.
Саргсян сфальсифицировал выборы, и занимал президентское кресло два раза подряд. Он победил граждан РА, а также ослабил, ликвидировал или купил политические силы.
Руководитель РПА не хочет оставлять кормило власти, но Конституция заставляет его это сделать. У него нет и не может быть политического наследника, да и он сам этого не хочет. Именно поэтому Гагик Арутюнян и остальные приспешники президентского дворца нашли решение – поменять Конституцию и вписать для Сержа идею «прочного парламентского большинства».
Саргсян и его узкое окружение обожают деньги, и искренне убеждены, что нельзя упускать попавшую в их руки власть, поскольку она является неиссякаемым источником денег.
Поэтому «Последний большевик» и пытается изменить Конституцию и одержать верх над ее 50-й статьей, являющейся одной из гарантий граждан РА в вопросе защиты от диктатуры.
Следовательно, нужно послать сержевскую Конституцию в направлении Ашотяна и сказать «Нет!» Сержу Саргсяну.
Борьба идет во имя Конституции Республики Армения. Она имеет так называемые подушки безопасности. Серж хочет их ликвидировать, обрекая Армению на хаос или жесткий авторитарный режим. В обоих случаях Армению ничего хорошего не ждет, поскольку у нас нет ресурсов ни для хаоса, ни для жесткого авторитаризма.