Ամենաքաղաքացիական նախաձեռնությունը. «Չե՛ք անցկացնի»
Հայաստանի իշխանությունները 2008–ից հետո մի մեծ «մուտիլովկա» էին դրել շրջանառության մեջ։ Ասում էին, թե քաղաքական պայքարը վատ բան է, ճիշտը քաղաքացիականն է։ Այդպիսով փորձում էին հակադրության մեջ դիտարկել քաղաքականն ու քաղաքացիականը։ Դա, իհարկե, կեղծ հակադրություն էր, բայց դե, քանի հոգու էլ գցեին իրենց ջրերը, էլի «քյար» էր։ Համ էլ՝ «քաղաքացիականը» յուրօրինակ «ատմազկա» էր դառնում բոլոր պոտենցյալ հաճախորդների համար։
Քաղաքացիական պայքարի տակ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան նկատի ուներ ամեն ինչ՝ բացի ամենաքաղաքացիական հարցից՝ ժողովրդի՝ իշխանության տերը լինելու իրավունքից։ Այլ կերպ ասած՝ հայհոյիր՝ որքան ուզում ես, և ում ուզում ես, միայն թե Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը մի պահանջիր։
Բ26–ը խրախուսում, «յուղում» և «ռասկրուտկա է անում» «քաղաքացիական» ամեն ինչ։ Ու որպեսզի բլեֆն այդ ամբողջական տեսք ստանա, ասում են, թե քաղաքական պայքարով չես կարող հասնել իշխանափոխության, և միայն քաղաքացիական տարբերակով է դա հնարավոր։ Հարցին, թե բա էդ քաղաքացիականը երբ կլինի, պատասխանում են, թե ջահելները պետք է հասունանան, աճեն ու նոր միայն հասնեն իշխանափոխության։ Այսինքն, մի երեսուն–քառասուն տարի հետո յա՛ էշը կսատկի, յա՛ էշատերը։ Համարյա Նիկոլ Փաշինյանի «ինստիտուցիոնալ ընդդիմության» պես։
Նկատենք, որ «քաղաքացիական» տարատեսակ նախագծերը շատ հաճախ թարս են բուսնում հանրահայտ խիարի պես։ Իշխանությունները մնում են իրենց կիրառած «պրյոմի» տակ, որի արդյունքում «փոզմիշ» են լինում «Օպերա» օպերացիաները։ Սահմանադրական գործընթացի արդյունքում էլ կարող է այդպես ստացվել։
Հիմա եկել է «X» պահը։ «Սահմանադրական» հեղաշրջման դեմն առնելու համար հանրության ակտիվ շրջանակները հայտնում են իրենց դիրքորոշումը։ Բավական ակտիվ է «Չե՛ք անցկացնի» քաղաքացիական նախաձեռնությունը, որի նպատակն է կասեցնել Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը, և որը կարելի է ամենաքաղաքացիականը համարել՝ բառիս բուն ու դրական իմաստով։
Այս նախաձեռնությունն առաջարկում է ՀՀ քաղաքացիաներին տեր կանգնել Սահմանադրությանն ու, մասնավորապես, դրա 2–րդ անփոփոխ հոդվածին («Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին:
Ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաեւ Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով:
Իշխանության յուրացումը որեւէ կազմակերպության կամ անհատի կողմից հանցագործություն է»)։
Ուշագրավն այն է, որ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան, որը սիրում է անգամ կատվի կեղտի՝ էկոլոգիապես մաքուր ձևով տարհանման համար ոտքի ելած մի քանի հոգուն ներկայացնել որպես Հայաստանի քաղաքացիական ապագայի քայլող ապացույցներ, ու «ռասկրուտկա է անում» ամեն մի «քաղաքացիական» ախմախություն, ծպտուն չի հանում «Չե՛ք անցկացնիի» թեմայով։ Պատճառը պարզ է՝ «Չե՛ք անցկացնին» որոշել է գլխից բռնել ու դնել ՀՀ քաղաքացիների ամենահիմնարար իրավունքի՝ իշխանության ձևավորման հարցը։
«Չե՛ք անցկացնիի» անդամներին նախագահական նստավայրում չեն սիրում, քանզի նրանք իրապես անկախ են, ու դնում են Սերժ Սարգսյանի հարցը՝ ցուցաբերելով քաղաքացիական բարձր գիտակցություն։
«Չե՛ք անցկացնին» ապակուսակցական կամ վերկուսակցական նախաձեռնություն է, որն, ի տարբերություն ոմանց, չի կարծում, որ պետք չէ քաղաքականացնել քաղաքական հարցերը։ Քաղաքացիական արժեքներով առաջնորդվող նախաձեռնողները համոզված են, որ քաղաքական ուժերի, հասարակական խմբերի ու հանրության լայն շերտերի մոբիլիզացիա է պետք ապահովել, ու քաղաքական լուծում տալ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած «սահմանադրական» հեղաշրջման փորձին։
Թե ինչպիսի արդյունք կգրանցվի, կախված է յուրաքանչյուրիցս։ Բոլորիս պայքարի կարգախոսը պետք է լինի՝ «Ո՛չ Սերժ Սարգսյանին, ո՛չ նրա նախաձեռնած «սահմանադրական» հեղաշրջմանը»։ Ավելի կարճ ու կոնկրետ՝ «Ո՛չ» (առայժմ չեմ ուզում ավելի դիպուկ բառ օգտագործել, բայց դրա ժամանակն էլ կգա)։

Самая гражданская инициатива – «Не проведете!»
После 2008 года власти Армении ввели в оборот большую «мутиловку». Заявлялось, будто политическая борьба – вещь плохая, и правильной является гражданская. Тем самым пытались рассматривать политическое и гражданское в резком контрасте друг с другом. Конечно же, это противопоставление ложное, но, как говорится, скольких бы в этом ни убедили, и то дело. К тому же «гражданское» становилось своеобразной «отмазкой» для всех потенциальных клиентов власти
Под гражданской борьбой «геббельский» агитпроп подразумевал всё, кроме самого политического вопроса – права народа быть источником власти. Иными словами, охаивай, сколько хочешь и кого хочешь, только не требуй отставки Сержа Саргсяна.
Президентский дворец поощряет, «подмазывает» и раскручивает всяческое «гражданское». И дабы этот блеф получил целостный вид, заявляется, что добиться смены власти политической борьбой не удастся, и возможно это лишь посредством гражданских усилий. На вопрос, когда станет возможной гражданская борьба, отвечают, мол, когда подрастет и созреет молодое поколение. То есть, когда либо ишак помрет, либо падишах. Практически так же, как с «институциональной оппозицией» Никола.
Заметим, что очень часто различные «гражданские» проекты, подобно известному огурцу, взрастают неправильно. Власти остаются под примененным ими же приемом, в результате которого проваливаются операции вроде «Опера». Аналогичный результат может получиться и в во время конституционного процесса.
Сейчас настал момент «Х». Для воспрепятствования «конституционному» перевороту активные круги общества выражают свою позицию. Довольно активна гражданская инициатива «Не проведете!», целью которой является срыв воспроизводства власти Сержа Саргсяна и которую можно считать самой гражданской, в прямом и позитивном смысле этого слова.
Эта инициатива предлагает гражданам РА отстоять Конституцию и, в частности, ее неизменную 2-ю статью («Власть в Республике Армения принадлежит народу.
Свою власть народ осуществляет посредством свободных выборов, референдумов, а также через предусмотренные Конституцией государственные органы, органы местного самоуправления и должностных лиц.
Узурпация власти какой-либо организацией или личностью является преступлением»).
Примечательно то, что «геббельский» агитпроп, который даже вышедших на борьбу за экологически правильную утилизацию кошачьих фекалий любит преподносить чуть ли не как живые воплощения обеспокоенных гражданским будущим Армении и раскручивать любую их «гражданскую» околесицу, не смеет и обмолвиться на тему «Не проведете!». Причина проста: «Не проведете!» решила взяться за крупную рыбешку и поставить вопрос основополагающего права граждан РА – формирования власти.
Членов «Не проведете!» в президентском дворце не любят, потому что они независимы и ставят вопрос Сержа Саргсяна, проявляя высокую гражданскую сознательность.
«Не проведете!» – непартийная или надпартийная инициатива, которая, в отличие от некоторых, не считает, что не нужно политизировать политические вопросы. Руководствующиеся гражданскими ценностями представители инициативы убеждены, что нужно обеспечить мобилизацию политических сил, общественных групп и широких слоев общества, дав инициированному Сержем Саргсяном «конституционному» перевороту политическое решение.
Какой же результат будет достигнут, зависит от каждого из нас. Лозунгом борьбы должно быть «Нет Сержу Саргсяну, нет инициированному им «конституционному» перевороту!» Или короче и конкретнее – «Нет!» (пока не хочу использовать более меткого слова, но придет и это время).