Հայաստանի «նավթն» ու «գազը»
«Սահմանադրական» հեղաշրջմանը կողմ արտահայտվողներն այլ փաստարկ չեն գտել, քան հայտարարել, թե քանի որ նախագահական ընտրությունները կեղծվում են ու դառնում քաղաքական լարվածության աղբյուր, ուստի նպատակահարմար է վերացնել առաջնային մանդատ ունեցող այդ ինստիտուտը։ Դա նույնն է, թե հայտարարես, որ գլխամաշկի թեփի դեմ պայքարելու համար պետք է կտրել գլուխը։
Ուզում են ասել, որ «խորհրդարանական կայուն մեծամասնության» գաղափարը ներմուծել են քաղաքական անկայունության դեմ պայքարի նպատակով, բայց դե, նման կայունություն մենք մի անգամ արդեն տեսել ենք ոչ վաղ անցյալում։
Ինչպես հայտնի է, ԽՍՀՄ–ում մի քանի տասնամյակ կար կայունագույն խորհրդարանական մեծամասնություն, չկար բազմակուսակցականություն, և կար չընտրովի «պոլիտբյուրո»՝ իր «գենսեկով»։ Արդյունքը եղավ այն, որ այդ պետությունը, ունենալով հսկայական ռեսուրսներ, փլուզվեց։
Թե ինչքան կդիմանա Հայաստանը «խորհրդարանական կայուն մեծամասնությունը», դժվար չէ կռահել։
Պետվատվերով գործող դեմագոգները նաև պնդում են, թե «խորհրդարանական կայուն մեծամասնությունը» պետությունն անկայունությունից հեռու պահելու ռազմավարական նպատակ է հետապնդում։ Նկատենք, որ դա պարզապես խաբեություն է։ Ժողովրդավարական երկրներում մրցակցությունը և ընտրական արդյունքներով պայմանավորված «անկայությունությունն» են պետության համար կայուն զարգացում ապահովում։ Օրինակներ՝ ինչքան ուզեք։
«Խորհրդարանական կայուն մեծամասնության» ձևավորումն այնպես, ինչպես ծրագրել են «վերևներում», նշանակում է սեփականության կենտրոնացման կայուն միտումներ և բիզնեսի մահացում։ Այդպիսի «կայունություն» եղել է և կա ավտորիտար ու տոտալիտար շատ պետություններում։ Նմանատիպ «կայունությունը» ներհատուկ է, օրինակ, միջինասիական երկրներին։ Մեր թշնամի Ադրբեջանում էլ «կայուն մեծամասնություն» կա՝ մեկ մարդու գլխավորությամբ։
Հայաստանը, եթե շատ էլ ցանկանանք կամ առանձնապես դեմ չլինենք, չի կարող սուպերավտորիտար ռեժիմ պահել։ Այդպիսի ռեսուրս մենք չունենք։ Նմանատիպ ռեժիմները պահանջում են նավթ ու գազ։ Մեր նավթն ու գազը ՀՀ քաղաքացիներն են, որոնց «արտահանելով»՝ այս իշխանությունները դրսից եկող դոլարների ակնկալիք ունեն։ Բայց մեր «նավթն» ու «գազն» այլևս չեն ուզում վերադառնալ դրամական փոխանցումների տեսքով։ Համ էլ՝ դրսում ճգնաժամ է, ու մասնավոր փոխանցումները չեն կարող բավարարել «խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն» ունենալու ծրագիր մշակողների ախորժակը։
Հետևաբար, «սահմանադրական» հեղաշրջումը կանխելը դառնում է մեր «նավթն» ու «գազը» մեր երկրում պահելու և ՀՀ անվտանգությունն այդպիսով ապահովելու խիստ անհրաժեշտ խնդիր։

«Нефть» и «газ» Армении
Высказывающиеся в поддержку «конституционного» переворота не нашли иного аргумента, кроме как заявить, что президентские выборы фальсифицируются и становятся источником политической напряженности, поэтому целесообразно ликвидировать этот обладающий первичным мандатом институт. Это то же самое, если заявить, что для устранения перхоти нужно отрезать голову.
Хотят сказать, что идею «прочного парламентского большинства» ввели в целях борьбы с политической нестабильностью, однако в недалеком прошлом мы уже были свидетелями предвкушаемой стабильности.
Как известно, в СССР несколько десятилетий существовало наипрочнейшее парламентское большинство, не было плюрализма и имелось неизбираемое Политбюро со своим генсеком. Результатом стало то, что это государство, обладая колоссальными ресурсами, тем не менее развалилось.
Сколько же выстоит Армения с «прочным парламентским большинством», догадаться нетрудно.
Действующие в рамках госзаказа демагоги утверждают также, что идея «прочного парламентского большинства» преследует стратегическую цель удержания государства от нестабильности. Заметим, что это обычное очковтирательство. В демократических странах именно конкуренция и обусловленная результатами выборов «нестабильность» обеспечивают государству прочное и стабильное развитие. Примеров хоть отбавляй.
Формирование «прочного (стабильного) парламентского большинства», как это предусмотрели на «верхах», означает прочные тенденции по централизации собственности и вымирание бизнеса. Подобная «стабильность» присуща многим авторитарным и тоталитарным государствам. Она специфична, например, для среднеазиатских стран. «Прочное большинство» во главе с одним человек есть и в соседней с нами стране.
Армения же, даже при большом на то желании, не в состоянии поддерживать суперавторитарный режим. Этим ресурсом мы не обладаем. Для этого требуются нефть и газ. Нашими «нефтью» и «газом» являются граждане РА, «экспортируя» которых эти власти ожидают долларовые поступления. Однако наши «нефть» и «газ» больше не хотят возвращаться в виде денежных переводов. К тому же за рубежом кризис, и частные трансферты не в состоянии удовлетворить аппетит разрабатывающих проект по обладанию «прочным парламентским большинством» людей.
Следовательно, срыв «конституционного» переворота становится насущной задачей по удержанию наших «нефти» и «газа» в Армении и обеспечению тем самым безопасности РА.