Աշոտյանը՝ Բաղրամյան փողոցից
Երեկ նա հայտարարել է, որ դպրոցները փակվում են, քանի որ երեխա չկա, իսկ երեխա չկա, քանի որ չեն ծննդաբերում։
Այդ նույն տրամաբանությամբ կարելի է ասել, որ Հայաստանում արտագաղթ կա, քանի որ գնացողները հետ չեն վերադառնում, որ Հայաստանում ընտրությունները կեղծվում են, քանի որ մարդիկ ընտրակաշառք են վերցնում, և որ Հայաստանում խիարը թարս է բուսնում, քանի որ գյուղացիները բանան չեն ցանում։
Կամ էլ՝ մեր տնտեսությունը խնդիրներ ունի, քանի որ մարդիկ չեն աշխատում։
Ի դեպ, աշխատելու պահով մի հայտնի անեկդոտ կա։ Ասում են՝ Սերժ Սարգսյանը շրջում է փողոցներով ու համապատասխան չինովնիկից հետաքրքրվում, թե այս կամ այն օբյեկտն ումն է։ Չինովնիկը պատասխանում է, որ բոլորն էլ պատկանում են Սաշիկին, կամ առնվազն նրա փայամասնակցությամբ են գործում։ Սերժը դրանից հետո անմիջապես բարկանում է, թե բա՝ տնտեսության վիճակը դրա համար է վատ, քանի որ միայն իր եղբայրն է աշխատում այս երկրում։
Հիմա Աշոտյանն է։ Պարզ նախադասություններ է ասում՝ փորձելով խեղաթյուրել պատճառահետևանքային կապը և բացահայտել «մեղավորներին»։
Դպրոցներում առաջինդասարանցիների թիվը կրճատվում է, քանի որ արտագաղթ կա։ Իսկ արտագաղթ կա, քանի որ միայն Սերժ Սարգսյանի մերձավորների ու մանկության ընկերների բիզնեսներն են ծաղկում, իսկ մյուսները ստիպված են հարկային տեռորի տակ ընկնել, կարմիր կետագծերի համար մուծվել և այլն։
Մարդիկ չեն ծննդաբերում, քանի որ ֆինանսների խնդիր ունեն։ Իսկ ունեն, քանի որ «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» պայմաններում միայն մեկ ընտանիք պետք է հարստանա, իսկ մյուսները համակերպվեն դրա հետ։
Աշոտյանը, ենթադրաբար, գիտի այս ամենը, բայց իրեն Աշոտյանի տեղ է դնում ու դեմագոգիկ մտքեր հայտնում։ Նրան հենց դրա համար էլ նախարար են նշանակել, որ արտահայտվի «Ծառից ընկավ մի ծիտիկ, ա՛յ քեզ հիմար նապաստակ» ոճի մեջ։

Ашотян с улицы Баграмян
Накануне он заявил, что школы закрываются, так как нет детей, а последних нет потому, что упала рождаемость.
С той же логикой можно заявить, что в Армении есть эмиграция, так как уезжающие не возвращаются, что выборы в стране фальсифицируются, поскольку люди берут избирательные взятки, и что огурец взрастает неправильно, так как крестьяне не сажают бананов.
Или, скажем, в нашей экономике имеются проблемы, потому что люди не работают.
Кстати, по части работы есть один известный анекдот. Говорят, Серж Саргсян гуляет по улицам и спрашивает у соответствующего чиновника, кому принадлежит тот или иной объект. Последний отвечает, что всё либо принадлежит Сашику, либо находится как минимум в его совладении. На что Серж негодует, мол, экономика именно потому в таком плачевном состоянии, что в этой стране работает лишь его брат.
То же самое с Ашотяном. Он произносит простые предложения, пытаясь переврать причинно-следственную связь и раскрыть «виновных».
Число первоклашек в школах сокращается из-за эмиграции. Эмиграция же имеет место, так как процветают бизнесы лишь близких Сержа Саргсяна и друзей его детства, а остальным отведена участь подпадать под налоговый террор, проплачиваться за красные пунктиры и выполнять аналогичные функции.
Люди не решаются рожать из-за финансовых проблем. Последние же возникают потому, что в условиях «Экономики одного олигарха» должна обогащаться лишь одна семья, а остальные должны с этим мириться.
Ашотяну должно быть об этом известно, но он прикидывается Ашотяном, демагогируя на данную тему. Его именно потому и назначили министром, чтобы высказываться в стиле «с дерева упало три яблока – где север?».