«Սերժ Սարգսյանը վախենում է հաջորդ Սերժ Սարգսյանից»
Սահմանադրական փոփոխությունների նպատակը ոչ թե Հայաստանում կառավարման խորհրդարանական համակարգ հաստատելն է, այլ պարզապես նախագահի պաշտոնն այնպես, ինչպես կա, վերացնելը:
Մի շատ հարգարժան մարդ, ձեզ բոլորին քաջ ծանոթ կուսակցական-քաղաքական գործիչ, այս թեմայի շուրջ զրուցելիս ինձ ասաց հետևյալը. «Սերժ Սարգսյանը վախենում է հաջորդ Սերժ Սարգսյանից»:
Շատ դիպուկ և բազմաբովանդակ է ասված: Մտածե՛ք դրա մասին:
Իրոք, այս փոփոխությունների ելակետը, գլխավոր նպատակը, էությունը նախագահի պաշտոնի վերացումն է: Ոչ թե նրա համար, որ այն պետք չէ, այլ որովհետև ինչ-որ մեկի, մի խումբ մարդկանց և/կամ քաղաքական ուժի այլևս ձեռնտու չէ դա:
Այլ կերպ ասած՝ մենք ոչ թե խորհրդարանական համակարգի կարիքն ենք զգացել, ուստի անխուսափելիորեն հրաժարվում ենք նախագահի պաշտոնից, այլ հակառակ կողմից ենք եկել՝ ուզեցել ենք հենց այդ պաշտոնը վերացնել, հետևապես անխուսափելիորեն անցում ենք կատարում խորհրդարանական համակարգի:
Հայաստանի այսօրվա ներքին, արտաքին և տնտեսական ահագնացող մարտահրավերների, խորացող արտագաղթի պայմաններում սահմանադրական փոփոխությունների այս փորձը կարող է իսկական փորձանք դառնալ երկրի գլխին:
Ես դեմ եմ սահմանադրական փոփոխություններին և կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին «ՈՉ» ասել այդ փոփոխություններին:

«Серж Саргсян боится следующего Сержа Саргсяна»
Цель конституционных изменений заключается не в установлении в Армении парламентской системы правления, а просто в ликвидации должности президента, как она существует сейчас.
Один уважаемый человек, известный всем партийно-политический деятель в беседе на эту тему сказал мне: «Серж Саргсян боится следующего Сержа Саргсяна».
Сказано очень метко и содержательно. Подумайте об этом!
Действительно, исходная точка этих изменений, их главная цель и сущность заключается в ликвидации должности президента. Не потому, что она не нужна, а потому, что кому-то, какой-то группе людей и/или политической силе она больше не выгодна.
Иными словами, мы почувствовали не необходимость парламентской системы, решив неизбежно отказаться от должности президента, а пришли с обратной стороны – захотели устранить именно данный пост, поэтому неизбежно переходим к парламентской системе.
В условиях сегодняшних внутренних, внешних и экономических вызовов, с которыми еще больше сталкивается Армения, а также в условиях растущей эмиграции эта попытка конституционных изменений может стать для страны настоящей напастью.