Սահմանադրական փոփոխությունների թեմայով թամաշան տեղափոխվել է խորհրդարան։
ՀՀԿ–ականները, բնականաբար, «դոշ են տալիս» նոր Սահմանադրության համար (նրանք բոլոր Սահմանադրությունների համար էլ «դոշ են տվել»)։
Ուշագրավն այն է, որ ասպարեզում չի երևում այս թամաշայի և «սահմանադրական» հեղաշրջման թիվ մեկ և միակ պատվիրատուն՝ Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀԿ ղեկավարը քիչ է խոսել այս թեմայով։ Իսկ ինչքան էլ որ խոսել է, դեմ է արտահայտվել պետական կառավարման մոդելի փոփոխությանն ու սահմանադրափոխությանը։ Բայց քանի որ հոգով–սրտով ազատամիտ է, հանդուրժող ու խիստ արևմտամետ, ուստի ստիպված ընդառաջ է գնացել բոլոր իշխանությունների «փալան»Գագիկ Հարությունյանի գլխավորած հանձնաժողովի առաջարկած փաստաթղթին ու ամեն գնով ուզում է անցկացնել այն։
Շատ է խոսվել այն մասին, թե ինչու է գործող Սահմանադրությունն ուզում փոխել Սերժ Սարգսյանը, և հատկապես ինչն է փոխում։ Եթե փորձենք փնտրել այդ հարցերի կարճ պատասխանը, ապա այն կգտնենք Վարդան Օսկանյանիֆեյսբուքյան գրառման մեջ։ Այնտեղ կա հետևյալ ձևակերպումը. «Սերժ Սարգսյանը վախենում է հաջորդ Սերժ Սարգսյանից»։ –Ասել է թե՝ Սարգսյանը վախենում է հաջորդ նախագահից՝ ով էլ որ նա լինի։
Այո՛, Սերժ Սարգսյանը նախաձեռնել է նոր Սահմանադրության ներդրման գործընթացը ոչ թե պետական կառավարման մոդելը բարեփոխելու, ոչ թե իրավահարաբերությունները մարդակենտրոն դարձնելու, ոչ թե ՀՀ ինքնիշխանությունը պաշտպանելու, ոչ թե ժողովրդավարությունը խորացնելու և տնտեսական խնդիրները լուծելու (թվարկված բոլոր կետերը «սահմանադրական» հեղաշրջումը գովերգող դեմագոգների «հիմնավորումներից» են) համար, այլ սեփական վախերից ու մտահոգություններից ելնելով։
Այդ վախերն ու մտահոգություններնն են, որ նրան ստիպում են պարզապես վերացնել ընտրովի նախագահի ինստիտուտն ու ներդնել նոր համակարգ, որը քաոտիկ է իր բնույթով ու կարող է պետության փլուզման պատճառ դառնալ, բայց դա Սարգսյանին ամենավերջինն է հետաքրքրում. «Վերջի բոլշևիկի» համար կարևորը սեփական խնդիրներն են։
Նախագահի ընտրովի ինստիտուտը վերացվում է, որովհետև՝
1. ՀՀԿ ղեկավարը վստահ չէ, որ կարող է մարսել նախագահի երրորդ ժամկետին գնալու ծրագիրը։ Եթե վստահ լիներ, որ կարող է «խփել»՝ որքան ուզում է, ապա գործող Սահմանադրությունից ընդամենը կհաներ 50–րդ հոդվածի խոչընոդտն ու խուճուճ ծրագրերի հետևից չէր ընկնի։
2013–ի նախագահական «ֆեյք» ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Սարգսյանի վարկանիշն այնքան ցածր է, որ նա պարտվում է անգամ «էպոսագետին»։ Այս իրողությունն իր աչքի առաջ ունենալով՝ Սարգսյանը ռիսկ չի անում երրորդ անգամ փորձել, թեև առերևույթ կարողացել է սեփականաշնորհել «քաղաքական գործիչ» կոչվածների մեծ մասին, հաճախորդացնել լրատվական դաշտի 99 տոկոսին ու գեղամյանացնել «քաղաքացիականներից» շատերին։ Նա շատ լավ գիտի, որ այդ ամենն իրականում զրոյական արժեք ունի, և իրական մրցապայքարի դեպքում ինքը կպարտվի ցանկացած լուրջ գործչի։
2. Սերժ Սարգսյանն իր փորձով գիտի, որ եթե նույնիսկ իր ամենամտերիմ մարդուն էլ կարգի քաղաքական ժառանգորդի դերում ու նստեցնի նախագահի աթոռին, միևնույն է, լավագույն դեպքում հայտնվելու է խաղից դուրս վիճակում։ Բացի այդ՝ Սարգսյանն այնպես է կառավարել ու այնպիսի բացասական արդյունքներ ապահովել, որ ով էլ լինի հաջորդ նախագահը՝ չի կարող չանդրադառնալ այդ ամենին, իսկ անդրադառնալիս էլ չի կարող օրենսդրական ընթացք չտալ։ Այնպես որ, «Սերժը գործող Սահմանադրությամբ էլ կարող է այլ պաշտոն զբաղեցնելով վերարտադրվել» նիկոլփաշինյանական փաստարկները պարզապես սերժամետությունը թաքցնելու փորձեր են։ Եթե կարողանար, ապա կվերարտադրվեր։ Էլ ինչ՞ու էր ընկնում սարեր ու ձորեր և գնում անգամ ի՛ր համար մշուշոտ ճանապարհով։
3. Եթե մի պահ ենթադրենք, որ Սարգսյանն ունի քաղաքական ժառանգորդ, և ուզում է նրան փոխանցել աթոռը, ապա նա համոզված չէ, որ կարող է դա անել, քանզի իշխանական բուրգն այժմ միայն արտաքուստ է մոնոլիտ թվում, իսկ իրականում հազար ու մի թևի է բաժանված։ Եթե Սարգսյանը որևէ մեկին նշանակի իր ժառանգորդ, ապա մյուս «ժառանգորդացուները» դուրս կգան այդ ժառանգորդի դեմ ու թույլ չեն տա նրա հաղթանակը։ Իշխանական բուրգը ներսից այնքան է բզկտված, և ներքին անտոգոնիզմն այնքան է սրված, որ ցանկացած պահի կարող է պայթել։ Այս պահին միայն Սարգսյանի առկայությունն է պահպանում «ստատուս քվոն»։ Եթե նա պաշտոնապես հեռացող նախագահի կարգավիճակ ստանա, ապա ներիշխանական գզվռտոցը դուրս կգա ջրի երես։ ՀՀԿ ղեկավարն այդ ամենը շատ լավ հասկանում է։
4. Սարգսյանը վախենում է, որ նախագահի ինստիտուտի պահպանման դեպքում կարող է կրկին նախագահ դառնալ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Տվյալ դեպքում արդեն էական չէ, թե ինչքանով են երկրորդ նախագահի հնարավորությունները թույլ տալու նրան նախագահ դառնալ։ Էականն այն է, որ այդ հնարավորությունները, ինչ–ինչ հանգամանքներից ելնելով, բարձր է գնահատում Սերժ Սարգսյանը և սարսափում դրանից։ Իսկ թե ինչու է սարսափում, միայն ինքը կիմանա։ Նաև՝ Քոչարյանը։ Ըստ երևույթին՝ Քոչարյանը Սերժի արածների մասով ամենատեղեկացվածն է, ու այդ մասին վերջինս շատ լավ գիտի։
Ահա սրանք են այն հիմնական թաքնված ու չարտասանվող մոտիվները, որոնք ստիպում են Սերժ Սարգսյանին գնալ «սահմանադրական» հեղաշրջման։
Ինչը և ինչու է ուզում փոխել Սերժ Սարգսյանը
ՀՀԿ ղեկավարը քիչ է խոսել այս թեմայով։ Իսկ ինչքան էլ որ խոսել է, դեմ է արտահայտվել պետական կառավարման մոդելի փոփոխությանն ու սահմանադրափոխությանը։ Բայց քանի որ հոգով–սրտով ազատամիտ է, հանդուրժող ու խիստ արևմտամետ, ուստի ստիպված ընդառաջ է գնացել բոլոր իշխանությունների «փալան» Գագիկ Հարությունյանի գլխավորած հանձնաժողովի առաջարկած փաստաթղթին ու ամեն գնով ուզում է անցկացնել այն։
Շատ է խոսվել այն մասին, թե ինչու է գործող Սահմանադրությունն ուզում փոխել Սերժ Սարգսյանը, և հատկապես ինչն է փոխում։ Եթե փորձենք փնտրել այդ հարցերի կարճ պատասխանը, ապա այն կգտնենք Վարդան Օսկանյանի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։ Այնտեղ կա հետևյալ ձևակերպումը. «Սերժ Սարգսյանը վախենում է հաջորդ Սերժ Սարգսյանից»։ –Ասել է թե՝ Սարգսյանը վախենում է հաջորդ նախագահից՝ ով էլ որ նա լինի։

Шоу на тему конституционных изменений переместилось в парламент.
РПА-евцы, естественно, стоят за новую Конституцию грудью (аналогичным образом они отстаивали и все предыдущие конституции).
Примечательно то, что на сцене не видно главного и единственного заказчика шоу и «конституционного» переворота – Сержа Саргсяна.
Руководитель РПА говорил на эту тему немного. Да и когда говорил, высказывался против изменения модели правления и Конституции в целом. Но поскольку в душе он является либералом, толерантным и ярым прозападником, был вынужден пойти навстречу предложенному комиссией во главе с прислужником всех властей Гагиком Арутюняном документу, и любой ценой хочет его реализовать.
Много говорилось о том, почему Серж Саргсян хочет поменять действующую Конституцию и что именно он меняет. Если попытаться дать краткий ответ, то его можно найти в записи на личной странице в «Фейсбук» Вардана Осканяна – «Серж Саргсян боится следующего Сержа Саргсяна». Иными словами, он боится следующего президента, кто бы им ни был.
Действительно, Серж Саргсян инициировал процесс принятия новой Конституции не для реформирования системы государственного управления, обеспечения большей ориентированности правоотношений на человека, защиты суверенитета РА, а также развития демократии и решения экономических проблем (все перечисленные пункты входят в перечень «обоснований» демагогов, восхваляющих «конституционный» переворот), а исходя из своих страхов и опасений.
Именно эти страхи и опасения заставляют его ликвидировать избираемый институт президентства и внедрить новую систему, хаотичную по своему характеру и способную стать причиной развала государства. Однако Саргсяна это интересует в последнюю очередь – для «Последнего большевика» куда важнее собственные проблемы.
Избираемый институт президентства ликвидируется, потому что:
1. Руководитель РПА не уверен, что сможет реализовать программу по избранию на третий срок. Если бы был уверен, что сможет «набрать» нужные ему проценты, то из действующей Конституции всего лишь изъяли бы накладываемое 50-й статьей ограничение, и не гонялись бы за витиеватыми проектами.
«Фейковые» президентские выборы 2013 года показали, что рейтинг Саргсяна настолько низок, что он проигрывает даже «эпосоведу». Имея перед собой подобный расклад, Саргсян не рискует попробовать в третий раз, хотя, на первый взгляд, и сумел приватизировать большую часть так называемых политических деятелей, клиентизировать 99 процентов информационного поля и превратить в гегамянов большинство «гражданственников». Он прекрасно знает, что всё это в действительности имеет нулевой эффект, и при реальном соперничестве он проиграет любому серьезному деятелю.
2. Серж Саргсян на своем опыте знает, что если оставит в качестве политического наследника даже своего самого близкого человека, все равно он, в лучшем случае, окажется вне игры. Кроме того, Саргсян правил таким образом и обеспечил такие негативные результаты, что, независимо от личности следующего президента, тот не сможет не обратиться ко всему этому, а обратившись, не сможет не дать этому законодательный ход. Так что, аргументы николпашинянов вроде «Серж может воспроизвести свою власть и при действующей Конституции, заняв другую должность» являются всего лишь попыткой скрыть своё просержество. Если бы смог, то воспроизвел бы. Иначе зачем идти за тридевять земель мглистой даже для самого себя тропой.
3. Если допустить на какой-то момент, что у Саргсяна есть политический наследник, и он хочет оставить ему своё кресло, то он не уверен, что сможет этого сделать, так как властная пирамида сейчас кажется монолитной лишь с виду, а в действительности разделена на тысяча и одно крыло. Если Саргсян назначит кого-то своим наследником, то против него выйдут остальные «кандидаты в наследники», и не допустят его победы. Властная пирамида настолько разодрана изнутри, а внутренний антагонизм настолько обострен, что в любой момент может взорваться. На данный момент лишь наличие Саргсяна обеспечивает «статус-кво». Если он официально получит статус уходящего президента, то властная грызня всплывет на поверхность. Руководитель РПА всё это прекрасно понимает.
4. Саргсян боится, что в случае сохранения президентского института главой государства вновь может стать Роберт Кочарян. И в данном уже несущественно, насколько возможности второго президента РА позволят ему стать президентом. Важно то, что эти возможности, исходя из известных ему обстоятельств, высоко оценивает Серж Саргсян, и приходит от этого у ужас. Почему же он этого так боится, известно лишь ему одному и Кочаряну. По-видимому, по части деяний Саргсяна Кочарян является самым осведомленным человеком, и об этом первому прекрасно известно.
Таковы основные скрытые и неразглашаемые мотивы, которые заставляют Сержа Саргсяна идти на «конституционный» переворот.
Что и почему хочет поменять Серж Саргсян?