Անձեր և «ինստիտուտներ»
Չգիտեմ՝ զուգադիպություն է, թե ոչ, բայց քաղաքական հաճախորդները շատ են սիրում «ինստիտուտ» բառը։ Կա՛մ դա պայմանավորված է այն բանով, որ ինստիտուտն այդպես էլ չեն ավարտել, ու բարդույթավորվել են, կա՛մ ավարտել են ինստիտուտը, բայց բան չեն հասկացել իրական ինստիտուտներից։
Հաճախորդաց բանակի համար «ալիբի» է դարձել «ինստիտուտ» բառի օգտագործումը։
Մեկն ասում է, թե քանի դեռ «ինստիտուցիոնալ ընդդիմություն» չենք սարքել (կաֆել–մետլախ չենք խփել, «պադ մայակ» գաջ չենք քաշել և այլն), պետք է թույլ տալ, որ հակառակ կողմն ինչ ուզում է՝ անի։ Մյուսն էլ՝ թե՝ անձերի դեմ չպետք է պայքարել, քանզի կարևորն ինստիտուտներն են։
Պետական ու քաղաքական ինստիտուտներն, անշո՛ւշտ կարևոր բաներ են, բայց քաղաքական ու այլ տիպի գործընթացները նաև անձնավորված բնույթ են կրում, հետաբար դեմագոգիա է սեփական հաճախորդությունն «ինստիտուտի» հետևում թաքցնելու փորձը։
Ասել, որ քանի դեռ ինստիտուցիոնալ հնարավորություն չկա (ի դեպ, դատելով ամենից՝ ասողն ակնհայտորեն չի հասկանում «ինստիտուցիոնալ» բառի բուն բովանդակությունը), պետք է մի կողմ քաշվել ու սպասել, առնվազն տարօրինակ է։ Դա նույնն է, որ թշնամին հարձակվի երկրիդ վրա, կամ հանցագործը փորձի մտնել տունդ ու թալանել քեզ, իսկ դու հայտարարես, թե քանի դեռ մենք մեր ուզած կանոնավոր բանակը չունենք, կամ քանի դեռ կարատե պարապած չենք, ապա պետք չէ դիմադրել, քանզի, միևնույն է, թշնամին «վերարտադրվելու է», այն է՝ հաղթելու է։
Տանդ վրա հարձակվողին ձեռքի տակ եղած բոլոր ռեսուրսներով դիմադրություն ցույց չտալն էլ «ինստիտուցիոնալ» մոտեցում է, հատկապես երբ հայտարարես, թե պետք է թույլ տալ, որպեսզի նա թալանի, քանզի, միևնույն է, դիմադրության դեպքում էլ է թալանելու («միևնույն է՝ վերարտադրվելու է»)։
Նորաթուխ հաճախորդներից մեկն էլ է խոսում «ինստիտուտներից» ու դատապարտում անձերի դեմ պայքարը (բա հո չի՞ կարող իրեն կոորդինացնողների դեմ պայքարել)։
Այս թեմայով մի իրավիճակ ներկայացնենք։
Պատկերացնո՞ւմ եք՝ որևէ մեկը մարդ սպանի, և դրանից հետո բռնես ու հայտարարես, թե սպանության հարցը պետք չէ անձնավորել ու պետք չէ հանցագործին պատժել («մեր պայքարը անձերի դեմ չէ»), այլ պետք է հանցագործության «ինստիտուտի» հարցը դնել։
Սպանություններ ծնող միջավայրի հարցը, իհա՛րկե, պետք է արժանանա ուշադրության, և լուրջ քայլեր պետք է ձեռնարկել այն վերացնելու ուղղությամբ, բայց չի կարելի հակադրել կոնկրետ հանցագործին պատժելն ու հանցագործությունը ծնող միջավայրի վերացման ինստիտուցիոնալ մոտեցումները։ «Կա՛մ, կա՛մ»–ը տվյալ դեպքում էժանագին «տրյուկ» է։
Այնպես որ, մեր քաղաքական դաշտի «անկախագույն» և «թունդ ընդդիմադիր» դեմքերի «ինստիտուցիոնալ կռուտիտները» չեն անցնում։
Հ.Գ.։ Հաճախորդաց բանակում շատ են սիրում նաև հայտարարել, որ քանի որ հետանկախական շրջանում պայքարները օգուտ չեն տվել (իրականում դա սուտ է, քանզի բոլոր պայքարներն էլ որոշակի օգուտ տվել են ու որոշակի իրավիճակ փոխել են. այլ հարց է, որ փոփոխություններն ակնկալվող մասշտաբները չեն ունեցել), ուստի պետք է գնալ այլ ճանապարհով։ Թարսի պես էլ նմանատիպ հայտարարություններ անողները հայտնվում են գեղամյանական ճանապարհի վրա։

Личности и «институты»
Не знаю, совпадение это или нет, но политические клиенты власти обожают слово «институт». Или это связано с тем, что они так и не окончили института и закомплексовались, или окончили, но не разобрались в реальных институтах.
Для армии клиентов использование слова «институт» стало своеобразным алиби.
Один заявляет, что, пока не сформирует «институциональной оппозиции» (не проведет санузел, облицует кафелем и т.д.), нужно позволить противоположной стороне делать всё, что та вздумает. Другой говорит, что нужно бороться с не личностями, так как куда важнее институты.
Несомненно, государственные и политические институты – вещь важная, но политические и иного рода процессы носят персонифицированный характер, поэтому демагогично пытаться скрывать собственное клиентство за «институтами».
Утверждение, что до появления институциональной возможности (кстати, судя по всему, говорящий явно не понимает самой сути слова «институциональный») нужно отойти в сторону и подождать, выглядит как минимум странным. Это сродни тому, если бы враг напал на твою страну или вор попытался проникнуть в твой дом и ограбить тебя, а ты заявил, что до формирования регулярной армии или обладания приемами каратэ не нужно оказывать сопротивления, так как противник все равно «воспроизведется», то есть победит.
Неоказание сопротивления нападающему всеми имеющимися под рукой средствами является «институциональным» подходом, в особенности когда заявляешь, что нужно позволить ему разграбить, так как он всё равно это сделает («всё равно воспроизведет свою власть»).
Один из новоиспеченных клиентов власти тоже говорит об «институтах» и осуждает борьбу с личностями (ну не может же он бороться со своими координаторами).
Представьте ситуацию, когда некто убивает человека, и после этого заявляется, что нужно не персонифицировать вопрос убийства и наказывать убийцу («наша борьба не с личностями»), а поднять вопрос «института» преступления.
Несомненно, вопрос порождающей преступления среды должен быть удостоен внимания, и в направлении ее ликвидации должны быть предприняты серьезные шаги, но нельзя противопоставлять наказание конкретного преступника и институциональные подходы по ликвидации среды, порождающей эти преступления. «Или, или» в данном случае – дешевый трюк.
Так что, «институциональные отмазки» «супернезависимых» и «яро оппозиционных» представителей нашего политического поля не проходят.
P.S. В армии клиентов любят также заявлять, что, ввиду безрезультатности всех попыток борьбы в постнезависимый период (в действительности это неправда, так как все эти попытки приносили некий результат и определенным образом меняли ситуацию – другой вопрос, что изменения не были соразмерны связываемым с ними ожиданиям), нужно пойти иным путем. И, как назло, делающие такие заявления всегда встают на путь Гегамяна.